Parodontitída - ako vzniká a čo s ňou?
Parodontitída je ochorenie, ktoré môže vo finále skončiť aj extrakciou (vytrhnutím) zubu. Ťažko povedať, prečo sa tak podceňuje a zanedbáva, prečo ju ľudia neberú vážne.
Všade sa o tomto ochorení hovorí, píše, napriek tomu röntgenové snímky niektorých pacientov predstavujú nočné mory pre hociktorých zubných lekárov a dentálne hygieničky. Človeku sa nepáči ani chrípka, ani nádcha, ale kosť si touto chorobou necháva dobrovoľne brať.
Ako Parodontitída vznikne
Parodontitída predstavuje ochorenie závesného aparátu zubu (parodontu). Celý proces prebieha asi takto:
- Najskôr sa vo vašej ústnej dutine objavia mikróby obsiahnuté v zubnom povlaku ktoré postupne, keď si zuby nečistíte alebo čistíte nesprávne, prechádzajú do ďasna a spôsobujú tak zápal ďasna.
- Ďalší bod vysvetlím veľmi zjednodušene. Iste ste si niekedy pri zrkadle všimli, že akonáhle sa dotknete ďasná, zbelie. Ďasno je kúsok u zuba voľné, aj toto miesto by sa správnou technikou čištenia a dentálnymi pomôckami malo čistiť. Tento priestor medzi zubom a ďasnom sa nazýva gingivální sulkus (žľiabok). Ak ale nie je čistený, vytvárate si v dutine ústnej takú malú zoologickú záhradu, kedy sa mikróby obsiahnuté v zubnom povlaku postupne prehrýzajú hlbšie a hlbšie, gingiválny sulkus sa prehlbuje a mikróby sa dostávajú k závesnému aparátu zuba.
- Vo finále zub stráca svoje upevnenie, ďasno začne ustupovať a dochádza k obnaženým zubným krčkom, zub sa začína kývať, dokonca môže aj putovať. Keď to necháte dôjsť až do tejto fázy, kývanie zubov a obnažené zubné krčky prehliadate a odmietate navštíviť zubného lekára, môže pre vás byť osudné aj obyčajné zahryznutie sa do jablka.
K rozvoju parodontitídy samozrejme prispievajú aj ďalšie faktory. Medzi ne patrí:
- prítomnosť zubného kameňa,
- zle zhotovené korunky alebo výplne vytvárajúce nedostupné miesta,
- odchýlky v postavení zubov,
- fajčenie
Dôležitá je ústna hygiena
Patríte medzi parodontologických pacientov? Mali by ste úzko spolupracovať so zubným lekárom, popr. parodontológom a dentálnou hygieničkou.
Ak je v dutine ústnej prítomný zubný kameň, musí byť odstránený, zle zhotovené výplne musia byť vymenené a veľký dôraz sa kladie na nácvik správnej techniky čistenia zubov, používanie dentálnych nití a medzizubných kefiek- jednoducho povedané, nácvik dokonalej ústnej hygieny.
Mgr. Andrea Ivaničová
odborníčka na dentálne produkty,
redakcia Nazuby.eu