Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu
Parodontitída

Paradentóza – príčiny, príznaky a liečba

Začína začervenanými ďasnami, môže končiť stratou zuba. Parodontitída je výsledok naozaj dlho podceňovanej ústnej starostlivosti. Poďte s nami zistiť, aká dlhá cesta k nej vedie – vďaka tomu sa jej zvládnete oblúkom vyhnúť. Zdravé a krásne zuby môžete mať aj vy.

Parodontitída

Častejšie známa pod nepresnými termínmi paradentóza, parodontóza, parodontoza. Je infekčné chronické zápalové ochorenie ďasien a závesného aparátu zuba. Postupný úbytok kosti spôsobuje kývavosť zubov alebo dokonca ich vypadnutie. Parodontitída patrí medzi najčastejší dôvod straty zubov u dospelých ľudí.

Príčiny paradentózy

Hneď na začiatku vás upokojíme – cesta k vážnej parodontitíde (paradontóze) vedie cez roky trvajúcu nesprávnu ústnu hygienu. Ľahko sa jej teda vyhnete, stačí dbať na naozaj precíznu starostlivosť o celé ústa. Ako je možné, že stačí prevencia, pýtate sa?

Zubný povlak v ústach je tvorený živými aj mŕtvymi baktériami, slinami a zvyškom potravín. Všetky mikroorganizmy dohromady útočia bez prestávky na zuby aj ďasná, preto je dôležité každý deň povlak dôkladne čistiť.

Neodstránený zubný povlak časom stvrdne a vytvorí sa z neho tzv. zubný kameň.

A tu štartuje reťazec udalostí – zubný kameň vytvára ďalší priestor na množenie baktérií. Ide o tzv. kapsu medzi zubom a ďasnom (odborne ďasnový/parodontálny chobot). Z nadmiery baktérií sa časom vytvorí zápal ďasien. A neliečený zápal môže prejsť do ranej paradentózy…

Všeobecne teda platí, že parodontitídu si privoláme zanedbaním ústnej hygieny a prechádzaním menších, pomerne dobre riešiteľných problémov. Rozhodne nejde o dedičné ochorenie, ako sa niekedy mylne hovorí.

Existuje tzv. juvenilná parodontitída a rýchlo progredujúca parodontitída – sú to stavy u detí alebo veľmi mladých dospelých ľudí, keď je prítomná určitá vrodená porucha imunitných buniek, ktoré si nie sú schopné poradiť s prítomnými baktériami aj v bežnom/malom množstve v dutine ústnej ,a zápal tak začína veľmi skoro a rýchlo sa šíri. Typický obraz u takého pacienta sú dobre vyčistené zuby, minimum zubného kameňa, ale začervenané krvácavé ďasná a prítomné parodontálne choboty. Tieto prípady sú však extrémne vzácne.

MDDr. Lenka Gregora
Zubná lekárka

Začínajúca parodontitída – ako ju rozpoznáte?

Medzi prvné príznaky paradentózy väčšinou patria:
  • krvácanie ďasien pri čistení, konzumácii tvrdšieho jedla, drobnom poranení, ale aj zdanlivo bez príčiny v noci,
  • opuchnuté, začervenané a citlivé ďasná, zmena ich farby (zo zdravej ružovej na červenú, v krajných prípadoch modrastú),
  • ústup ďasien,
  • hnis vytekajúci okolo zubov,
  • nápadné zväčšovanie medzier medzi zubami, posun zubov,
  • zápach z úst.

Parodontóze vždy predchádza zápal ďasien, ktorý potrápi asi tri štvrtiny dospelej populácie. U niekoho sa parodontitída rozvinie takmer bezbolestne a bez príznakov. I preto sú také dôležité pravidelné kontroly u zubného lekára – len ten stopercentne odhalí ťažkosti už v samotnom začiatku.

Čo sa stane, keď k odborníkovi nezájdete včas? Neliečený zápal sa postupne šíri na ďalšie časti tkaniva, ktoré zub obklopujú, v ktorých zub „drží“ (tzv. parodont). V pokročilej fáze dochádza k postupnému úbytku (resorpcii) čeľustnej kosti následkom zápalového prostredia, a to môže spôsobiť vypadávanie zubov.

Zaujíma vás, ako je to s parodontitídou a antibiotikami? Či dáva zmysel domáca a bylinná liečba? Ako je to s parodontitídou a implantátmi? Pozrite sa na zodpovedané najčastejšie otázky.

Váhate, akú zubnú pastu používať, keď riešite parodontitídu? Rozhodne dajte na radu vášho ošetrujúceho zubného lekára. Všeobecne neurobíte chybu so zubnou pastou krvácanie ďasien.

Ako liečiť paradentózu

Ak sa chcete parodontitídy zbaviť, platí jasná úmera: čím skôr začnete, tým väčšia šanca zuby vyliečiť. Hneď ako parodontitídu zubný lekár odhalí, čaká vás nasledujúci proces liečby:

  1. krok: Dentálna hygiena

    Prvým krokom je profesionálne očistenie zubov (odstránenie zubného kameňa, zubného plaku a pod.), odporúčanie správnych zubných pomôcok vám na mieru a názorná ukážka, ako ich používať. Že vás trápi zápal ďasien? Pri dodržaní všetkých rád odborníka sa ho zbavíte zhruba do 10 dní.

  2. krok: Domáca liečba paradentózy

    Po dentálnej hygiene sa o zuby musíte dôkladne starať podľa odporúčaní – doma, na dennej báze. V prevažnej väčšine prípadov je dôkladná domáca starostlivosť o zuby kľúčom k uzdraveniu. 🙂 K dentálnej hygieničke sa vraciate na pravidelné kontroly, pokým je to nutné.

  3. krok: Extra zákrok u zubného lekára

    V malom množstve prípadov sa doma s parodontitídou nedarí bojovať a medzi ďasnom a zubom zostáva priestor (tzv. kapsa – ďasnový chobot, ktorý sme zmieňovali vyššie). V takom prípade vám zubní lekár môže odporučiť antibiotiká alebo dokonca chirurgický zákrok podľa dohody.

Len veľmi málo prípadov parodontitídy je takých agresívnych a rýchlo postupujúcich, aby došlo až k vypadávaniu zubov. Uvádza sa, že v zhruba 70 až 80 % prípadov dokáže vaša každodenná správna starostlivosť o zuby podľa inštrukcií odborníka parodontitídu zastaviť. .

Parodont však už nikdy nie je schopný dorásť späť do pôvodnej podoby. Cieľom u pacientov s parodontitídou je teda zastaviť úbytok kosti, vyliečiť zápal a zastabilizovať stav.

Ak sa chcete ťažkostiam vyhnúť úplne, odporúčame neotáľať a ihneď začať so správnymi pomôckami vrátane medzizubných kefiek.

Hana Všetečková
autor článku

Hana Všetečková

redakcia Nazuby.eu

23. apríla 2024

MDDr. Lenka Gregora
garant článku

MDDr. Lenka Gregora

zubná lekárka,

ordinácia Gregora

23. apríla 2024

  • www.nzip.cz/clanek/662-parodontitida-zakladni-informace
  • www.nzip.cz/clanek/663-parodontitida-diagnoza-a-lecba
  • farmaciepropraxi.cz/pdfs/lek/2012/04/04.pdf
  • www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8898229/
  • www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2840968/
  • www.clinicapardinas.com/en/oral-sex-risk-oral-health
  • maloclinics.cz/sluzby/parodontalni-chirurgie/