Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Recepty na domáce bielenie zubov alebo ako si zničiť zuby ľahko a rýchlo

Všetci chceme mať zuby biele ako napadaný sneh, ako to ale urobiť a nezruinovať domáci rozpočet? A ide to vôbec? Receptov na domáce bielenie zubov koluje veľa a vďaka modernej dobe nie je problém ich nájsť aj na internete. Sú ale bezpečné?

Domáce bielenie zubov
Domáce bielenie zubov

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že pomocou receptov na vybielenie zubov doma nedosiahnete zosvetlenie farby zuba, ale odstránite len povrchové zafarbenie. To naše zuby získavajú vďaka pitiu kávy, čaju, červeného vína alebo fajčenia. Pokiaľ sa ale rozhodnete spoľahnúť sa na niektorú zo známych babských rád, mali by ste tiež počítať s tým, že to môže mať neblahý účinok na zdravie Vašich zubov.

Spoločne sa pozrieme na najznámejšie domáce recepty na vybielenie zubov a ako si vďaka nim môžete poškodiť zuby.

Bieliaca bomba - citrónová šťava so sódou

Snáď najznámejšia rada na to, ako si vybieliť zuby doma. Na popularite získala najmä kvôli dostupnosti, ľahkej príprave a údajným viditeľným výsledkom už po niekoľkých použitiach.

Vytvoriť z jedlej sódy a citrónovej šťavy hustú zmes nie je nič ťažké. Metóda pôsobenia je jasná - abrazívna látka (jedlá sóda) a kyselina (citrónová šťava) spoločne naleptajú a "odrú" pigmentáciu zo zubov.

Niekde sa síce dočítate, že táto metóda je úplne bezpečná, inde naopak, že časté a dlhodobé používanie tejto metódy môže viesť k poškodeniu zubov. Podľa zubárov Vám môže ale nenávratne zuby poškodiť aj jedno jediné použitie. Pri čistení zubov jedlou sódou je človek spočiatku spokojný, pretože pigmenty skutočne miznú bohužiaľ sa vo vzniknutých ryhách opäť rýchlo ukladajú a tak je človek nútený proces opakovať. Častým používaním si ale spôsobíte zvýšenú citlivosť zubov a pravdepodobne aj ich optické žltnutie spôsobené tenčením skloviny a presvitaním žltej zuboviny.

Jahody se solí, ne se šlehačkou

Tento recept na "prírodné vybielenie zubov" je o niečo menej známy. Možno to tak je kvôli jeho chuti. Nie je však o moc šetrnejší ako prvý recept. Jahody totiž rovnako ako všetko ovocie obsahujú ovocné kyseliny a soľ je potom zástupca abrazívnej zložky.

Postup prípravy i použitie je obdobné, z roztlačených jahôd a soli vytvoríme kašu, ktorou si vyčistíme zuby, popr. necháme pred čistením niekoľko minút pôsobiť.

Účinky na sklovinu sú obdobné ako u predchádzajúceho receptu, avšak tento variant je o niečo menej agresívny. Kyseliny obsiahnuté v jahodách totiž nie sú také silné a soľ je mäkšia ako sóda. Avšak aj tak nenávratne poškodzuje sklovinu.

Čistenie popolom

Recept na pastu z vody či tuku a popola poznali už starí Egypťania, ktorí túto pastu používali na bežné použitie. Dnes je tento recept skôr záležitosťou minulosti, napriek tomu sa ale sa aj dnes nájdu jeho zástancovia.

Postup je jednoduchý, trochu jemného popola sa zmieša s vodou alebo obyčajnou zubnou pastou a zuby sa zmesou vyčistia. Zubní lekári samozrejme tento recept neodporúčajú rovnako ako tie predchádzajúce, pretože môže zuby nenávratne poškodiť.

Populárny kokosový olej

Kokosový olej sa stal populárny až počas posledných rokov. Má obsahovať enzýmy, ktoré dokážu zastaviť rast streptokokov a má pomáhať aj v boji proti kvasinkám. Streptokoky môžete redukovať aj pomocou obyčajného čistenia zubov s bežnou pastou, rovnako tak obyčajné čistenie pôsobí aj na kvasinky. Avšak ani streptokok ani kvasinky nespôsobujú zafarbenie zubov.

Recept je teda najšetrnejší, ale vďaka tomu aj najmenej efektívny. Neobsahuje žiadne abrazíva ani kyseliny, ale tuk zuby vybieliť naozaj nemôže.

Vyskúšajte radšej niečo iné

Odstrániť povrchové zafarbenie zo zubov nie je vždy ľahké, ale kvôli tomu ešte nie je potrebné ničiť si zuby. Preto radšej siahnete po niektorom z bieliacich produktov overených značiek OpalescenceSwissdent alebo Yotuel. Výsledky síce neuvidíte hneď, ale použitie týchto produktov je bezpečné pre Vašu sklovinu.

Ak je zafarbenie Vašich zubov výraznejšie, odporúčame obrátiť sa na dentálnu hygieničku alebo zubného lékara. Tí Vám môžu zuby zosvetliť priamo v ordinácii alebo vytvoriť individuálne násady na bielenie zubov doma. Dosiahnutý odtieň potom iba udržujete pomocou bieliacich zubných pást.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu