Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Ako sa vyvíjala elektrická kefka?

História manuálnych kefiek je celkom známa. Vetvičky miswaku, ktoré sa žuvali, následne štetiny z jazvecov a veľká revolúcia 20. storočia s príchodom nylonu. Ako to ale bolo s elektrickými kefkami? A kedy sa objavila prvá, ktorá aspoň trochu pripomína tie dnešné?

História elektrikej kefky
História elektrikej kefky

Ústna hygiena osôb so zhoršenou hybnosťou bola vždy problém. Preto vznikol nápad vyrobiť elektrickú kefku, ktorá zvládne tú najnáročnejšiu prácu takmer sama. Zároveň sa objavovali názory, že manuálna kefka zuby ani zďaleka tak dobre nevyčistí. Anglický doktor Scott inzeroval elektrickú kefku už v roku 1880. V skutočnosti však žiadnu elektrinu nevyužívala. Vnútri kefky boli len dve magnetické tyčky, ktoré žiadnu prácu neodviedli.

Polovica 20. storočia a prvá elektrická kefka

Kolískou prvej naozaj elektrickej kefky bolo Švajčiarsko. V roku 1954 ju predstavil Dr. Phillippe-G Woog. Kefka pod označením Broxodent mala 3 600 čistiacich pohybov za minútu. Hlavička kefky kmitala iba hore a dole. Prakticky by sa dala prirovnať k sonickej kefke s veľmi nízkym počtom čistiacich pohybov.

Išlo o veľký posun vpred. Napriek tomu sa kefka tak dobre nepredávala. Nedisponovala ešte dobíjacím akumulátorom, a tak musela byť pri používaní pripojená do zásuvky. A všetci vieme, že voda a elektrina príliš nejdú dohromady.

Revolučná bezdrôtová kefka od General Electric

Na trhu sa objavila len niekoľko rokov po Broxodente – konkrétne v roku 1961. Aj tá však mala pár chýb. Batérie typu NiCad nemali postačujúcu životnosť. Navyše, veľa používateľov nechávalo kefku na nabíjačke dlhodobo, čím sa batérie ešte viac poškodzovali. Keďže ich nebolo možné vymeniť, po čase bolo nutné celú kefku vyhodiť.

Začiatky značky Oral-B

Oral-B bola značka zubných kefiek odjakživa. Najprv mala na svedomí manuálnu kefku s jemnými nylonovými vláknami. Revolučná bola práve tvrdosť vlákien, ktorá bola nižšia ako u iných značiek. Prvý elektrický model niesol označenie D1 a na trhu sa objavil v roku 1978. Vývoj vlákien bol pre Oral-B kľúčový. V roku 1991 získala značka ocenenie za indikačné vlákna, ktoré sa na ich hlaviciach objavujú dodnes. O 12 rokov neskôr predstavili prvú detskú elektrickú kefku.

Prvá Sonicare kefka

Philips Sonicare je najväčším výrobcom sonických kefiek. V roku 1992 uzrela svetlo sveta prvá kefka samostatnej značky Sonicare vyrobená spoločnosťou GEMTech. Tá sa následne po rokovaní so značkou Philips premenovala na Philips Oral Healthcare. Rok 2001 bol pre túto spoločnosť zlomový. Sonická technológia totiž ovládla celý americký trh s elektrickými kefkami. Pod označením Philips Sonicare sa sonické kefky objavujú až v roku 2003.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu