Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu
Bieliace zubné pasty

Najlepšia bieliaca pasta na zuby – existuje vôbec?

Radi by ste pracovali na žiarivom úsmeve, pekne z domova a každý deň? Bieliaca zubná pasta síce zuby nevybieli hĺbkovo, ale s odstránením povrchových škvŕn, so sviežim dychom a s čistými zubmi pomôže. Otestovali sme pre vás tie najpopulárnejšie, poďte si vybrať.

Bieliť či nebieliť?

Lámete si hlavu s výberom bieliacej zubnej pasty? Poďme si najprv prejsť 4 kritériá, ktoré by ste mali mať vždy na pamäti:
  • účinná látka – najčastejšie ide o peroxid vodíka, aktívne uhlie a prírodné enzýmy. Množstvo účinných bieliacich látok (peroxidu predovšetkým) vo voľne predajných prípravkoch je od roku 2014 regulované. Silne účinné prostriedky môže aplikovať iba zubný špecialista. Účinnosť bieliacich zubných pást, gélov a ďalších domácich prípravkov je teda z princípu obmedzená.
  • obsah fluoridov – fluoridy remineralizujú zubnú sklovinu a chránia ju pred vznikom zubného kazu. Väčšina pást obsahuje medzi 1 000 až 1 500 ppm, čo je hodnota, ktorej sa báť nemusíte. Vyššie hodnoty však konzultujte s odborníkom.
  • penivosť – penu vnímame pri čistení zubov ako samozrejmosť, ale málokto vie, že sa o ňu starajú penidlá SLS. Ide o látky pridané do pást práve len preto, aby pekne penili. Niekto je na ne citlivý a môžu mu spôsobovať afty alebo podráždenie.
  • abrazivita – inak povedané obrusovací účinok – znamená schopnosť zubnej pasty obrusovať pigmentáciu zo skloviny a tým ju zosvetľovať. V minulosti sa bežne používali vysoko abrazívne zubné pasty, ale postupom času sa od nich ustúpilo.

Za dobre zvolenú bieliacu zubnú pastu dáte rádovo nižšie stokoruny a môžu vám pomôcť s povrchovým zafarbením – a to niekomu bohato postačí.

„Je zubná pasta bezpečná?”

Hodnota RDA (relatívna dentínová abrazivita) vypovedá o tom, ako veľmi zubná pasta obrusuje chrup.
  • 0 – 50 RDA – zubná pasta vhodná pre citlivé zuby
  • 50 – cca 70 RDA – bežná zubná pasta (pokiaľ nie je na obale hodnota RDA uvedená, spravidla sa rovná 70)
  • 80 a viac RDA – odporúčame poradiť sa s odborníkom, pasta môže byť pre zuby nebezpečná

Porovnanie bieliacich zubných pást

Zaujíma vás farba alebo hustota zubnej pasty? Nezabudnite si pustiť celé video:

Opalescence Whitening – svieža a obľúbená

Hľadáte dobrý pomer cena, výkon, kvalita? Opalescence nájdete v pomerne veľkom 133g balení (priemer býva okolo 70 g). Obsahuje akurát veľké množstvo fluoridov (1 100 ppm fluoridov), takisto hodnota abrazivity poteší – iba 70 RDA. V paste nájdete aj xylitol, ktorý podporuje odstraňovanie škvŕn zo zubov a zabraňuje usadzovaniu zubného povlaku. Pasta s gélovou konzistenciou príjemne pení a zanecháva svieži dych.

Swissdent Extreme – aj pre fajčiarov

Švajčiarska zubná pasta obsahuje iba 0,1 % účinnej látky kalcium peroxidu, okrem toho jedlú sódu a prírodné enzýmy. Množstvo fluoridov je tiež prívetivé, 1 180 ppm. Naopak, nehľadajte v nej penidlá SLS – i tak pení veľmi dobre. S hodnotou abrazivity 40 RDA po nej s pokojom siahnite, aj keď vás trápia citlivejšie zuby. Len upozorníme, že príchuť je naozaj silne osviežujúca, až pálivá.

Yotuel All in One – na šetrné čistenie

Z výberu našich pást obsahuje najviac účinnej látky karbamid peroxidu práve táto, a to 0,3 %. Aj v tejto paste nájdete xylitol (11 %), naopak, chýbajú peniace látky vrátane SLS – pri čistení nepení. Nízka abrazivita (len 15 RDA) poteší tých, ktorí bojujú s citlivými zubmi. Upozorníme však, že naopak, množstvo fluoridov je už pomerne vysoké – 1 470 ppm. Vybrať si môžete z dvoch príchutí: sladšej vetrovej Wintergreen a sviežej Snowmint.

Curaprox Black is White – čierna zubná pasta

Kde sa berie čierna farba? Účinnou bieliacou látkou je tu totiž aktívne uhlie. Okrem toho nájdete v paste hydroxylapatit (minerál nachádzajúci sa v tvrdých zubných tkanivách). Čo sa týka zloženia, výrobca uvádza zhruba 76 RDA a pomerne malé množstvo fluoridov – 950 ppm. I keď pasta neobsahuje penidlá SLS, môžete sa tešiť na príjemnú svetlosivú penu. Chuť pasty je osviežujúca s citrusovou arómou a všimli sme si naozaj menšie usadzovanie zubného povlaku po vyčistení zubov.
  Opalescence Swissdent Extreme Yotuel All In One Curaprox Black is White
Účinné látky Enzymy, xylitol Calcium peroxid, jedlá sóda Karbamid peroxid 0,3% Aktívne uhlie, hydroxylapatit
Abrazivita Bežná Nízka Veľmi nízka Bežná
Penivosť Vysoká Běžná Nízka Bežná
Príchuť Osviežujúca Veľmi osviežujúca Nasládle osviežujúca Citrusovo osviežujúca
Najväčšie plus Pomer cena/výkon Výrazné osvieženie, kombinácia účinných látok Vysoký obsah tradičnej účinnej látky Nízke usadzovanie povlaku po vyčistení, lesk zubov
  Objednať teraz Objednať teraz Objednať teraz Objednať teraz

Zbavte sa povrchových škvŕn

Bieliace pasty majú zmysel, ak vás trápi povrchové zafarbenie zubov od kávy, čaju, vína alebo fajčenia. Pri výbere nezabudnite zvážiť hodnoty abrazivity a fluoridov, predovšetkým ak trpíte citlivosťou zubov.

A čo ak sa výsledok nedostaví nijako výrazne? Potom sa jedná o hĺbkové zafarbenie, s ktorým pomôže len zubný lekár alebo dentálna hygienička pri profesionálnom bielení zubov.

Doporučujeme ale počkať – výsledky bieliacich zubných pást sa dostavia najskôr za 14 dní pravidelného používania.

Hana Všetečková
autor článku

Hana Všetečková

redakcia Nazuby.eu

11. apríla 2024