Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

200+ ľudí prikúpilo

200+ ľudí prikúpilo

My White Secret Floss zubná niť 30 m

Cena: 6,12 €

Ukázať

To najlepšie z ústnej hygieny s ohľadom na udržateľnosť

Počujeme to zo všetkých strán – o prírodu sa treba starať, začať myslieť ekologicky a skrátka byť udržateľnejší. To, čo v starostlivosti o chrup nehralo veľmi veľkú rolu, dnes niektorí stavajú vo svojich preferenciách veľmi vysoko. Pri príležitosti Dňa Zeme vám tak predstavíme top produkty od značiek, ktoré sa sústredia na udržateľnosť.

Udržateľná ústna hygiena
Udržateľná ústna hygiena

Čo vlastne znamená udržateľnosť v zmysle výroby produktov dentálnej hygieny? U kefiek sa jedná najmä o použitie materiálov, ktoré sú bližšie k prírode. Často ide o bambus, bioplast či rôzne zmesi drevitých materiálov s bioplastom. Trochu problém je s vláknami, ktoré sú najčastejšie stále nylonové, niekedy sa používajú vlákna z ricínového oleja a cukrovej trstiny. Kvalita vlákien je veľmi dôležitá pre výsledné čistenie, takže na tie je potrebné sa sústrediť. U ústnych vôd a zubných pást je princíp postavený na zložení s väčším množstvom prírodných zložiek, ale aj obalov, ktoré by mali byť buď recyklovateľné alebo aj sčasti už recyklované.

Klasická zubná kefka je základ

Bez zubnej kefky s kvalitnými vláknami nikdy nedosiahnete precízne odstránenie povlaku. S ohľadom na použité materiály, zostrih, hustotu aj mäkkosť vlákien sme vybrali dva typy, s ktorými rozhodne nešliapnete vedľa.

  • Curanatura Bamboo je bambusová zubná kefka, ktorá má rovno strihané vlákna a príjemne malú hlavičku. Medzi kefkami z bambusu patria k tomu najlepšiemu a zároveň je kompostovateľný.
  • Značka Promis má niekoľko rôzne farebných kefiek, všetky majú príjemne mäkké vlákna, adekvátne veľkú hlavičku a prehnutú rukoväť vyrobenú z bioplastu. To je materiál, ktorý sa v priemyselných kompostárňach rozloží, ale na vašej záhrade to tak nie je. Nakoniec ho teda pravdepodobne vyhodíte do komunálneho odpadu.

Zubné pasty s množstvom prírodných zložiek

Doplnenie čistenia, osvieženie dychu, starostlivosť o ďasná a posilnenie skloviny. To sú úlohy zubnej pasty. Každému vyhovuje iná pasta, napriek tomu sme vybrali dve, ktoré sú chuťovo príjemné a zároveň obsahujú vysoké množstvo prírodných zložiek.

  • Natura Siberica Polar Night navracia zubom prirodzený odtieň a pomáha s odstránením povrchových škvŕn. Má vegánske zloženie, obsahuje aktívne uhlie a krásne zuby vyčistí.
  • Weleda ratanhová zubná pasta je vhodná najmä pre osoby s problematickými ďasnami, pretože má sťahujúce účinky. Zároveň neobsahuje penidlá, takže je šetrnejšia aj k citlivejším ústam.

Nevyhnutnosť – čistenie medzizubných priestorov

Medzizubné kefky a nite sú neoddeliteľnou a dôležitou súčasťou každodenného čistenia. Zvoliť tu kvalitné pomôcky nie je ľahké. Zároveň sa stretávame s kombinovanými materiálmi, takže aj ich recyklovateľnosť alebo triedenie sú problematické. Aj tak sú tu dva produkty, ktoré medzi ostatnými vyčnievajú.

  • Medzizubné kefky The Humble boli jednými z prvých, ktoré mali bambusové rukoväte. Pri používaní sú príjemné a zároveň po odstránení drôtika s vláknami sú 100% recyklovateľné, respektíve kompostovateľné. K dispozícii je 6 veľkostí.
  • Zubná niť My White Secret patrí k našim najobľúbenejším nitiam vôbec. Je jemná, mäkká a dostatočne silná na to, aby kvalitne čistila. Príjemným bonusom je to, že je predávaná v sklenenom obale a dokupujete iba náplne.

Osvieženie ústnou vodou na záver

Na kompletnú ústnu hygienu je dobré na záver čistenie ústa vypláchnuť ústnou vodou. Tá osvieži, postará sa o ďasná a odstráni zvyšok baktérií.

  • Ecoheart Fresh má osviežujúcu príchuť mäty a eukalyptu a poskytuje ochranu ďasnám. Okrem veľkého množstva prírodných zložiek obsahuje aj alkohol. Je vyrobená na Slovensku.
  • Urtekram Sensitive Strong Mint pomáha citlivým zubom, nie je testovaná na zvieratách a obsahuje 100 % prírodných zložiek. Neobsahuje alkohol, ani fluoridy.

Udržateľná cesta – neplytvajte

Nakupovať s rozumom je s ohľadom na planétu dôležité. Najviac ale urobíte, keď sa budete snažiť neplytvať a produkty budete používať správne. Tak totiž zamedzíte predčasnému vyhadzovaniu a dokupovaniu nových pomocníkov ústnej hygieny. Klasická kefka vydrží pri správnom čistení 3 mesiace, medzizubný týždeň až 10 dní a zubné pasty stačí používať množstvo veľkosti zrnka hrášku.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu

300+ ľudí prikúpilo