Rozcestník

KošíkLen 400 €
do dopravy
zadarmo
Menu
Produkty na citlivé zuby

Citlivosť zubov: 5 najčastejších otázok + VIDEO

Letné odpoludnie, výhľad do prírody… Vy na verande bezstarostne popíjate horúcu kávu a nemôžete sa dočkať zmrzliny, ktorú si vychutnáte ako dezert. Nuž, usadlosť na samote pri lese vám nezaobstaráme, ale aby ste si teplé aj studené dali v pohode a bez bolesti zubov, s tým poradiť vieme.

Ako vyzerá citlivosť zubov?

Citlivosť zubov (dentínovú hypersenzitivitu) spoznáte ľahko – pri kontakte zubov so studeným, teplým, kyslým alebo sladkým, prípadne pri čistení zubov alebo dokonca na ľadovom vzduchu cítite trnutie. Ide o krátku, ostrejšiu bolesť jedného alebo viac zubov.

Hneď na úvod: nečakajte s riešením

Dlhodobá bolesť zuba na studené, bolesť zubov po sladkom, trnutie zuba… Nič z toho nie je normálne.

Zuby môžete mať citlivejšie po čistení kanálikov (endodoncii) alebo inom dentálnom ošetrení, v takom prípade nepríjemné pocity ustupujú pomerne rýchlo.

Trápite sa dlhodobo? Pozrite sa, aké môže mať vysoká citlivosť zubov príčiny a ako ju riešiť.

A teraz už si poďte prejsť najčastejšie otázky, s ktorými sa na nás obraciate:

1) Prekvapila ma náhla citlivosť zubov – kde sa vzala?

Jeden deň zdravé zuby – druhý deň náhla, nepríjemná citlivosť? Za rýchlou zmenou môže stáť začínajúci zubný kaz, poškodenie zuba (pri úraze alebo odlomení čo len malej časti zuba), ale aj napríklad rozvíjajúci sa zápal ďasien.

Podstatné je, že ak vás bolesť neprechádza (vyčkajte zhruba týždeň), kontaktujte zubného lekára. Spoločne odhalíte príčinu a začnete ju včas riešiť.

2) Citlivosť zubov, alebo odhalené krčky?

Odhalené krčky (odhalený zubný dentín) bývajú jednou z najčastejších príčin citlivosti zubov. Kde sa berú, pýtate sa?

Spravidla ide o dlhodobú nesprávnu ústnu hygienu – nedostatočné, nepravidelné alebo príliš hrubo vykonávané čistenie zubov, ignorovanie medzizubných kefiek alebo inak zanedbaná prevencia. Zdanlivé maličkosti rozpútajú hotovú reťazovú reakciu. Akú?

Na nedočistenom zube sa hromadia baktérie, ktoré sú súčasťou zubného plaku – ten ak neodstránime, umožní vznik zubného kameňa alebo kazu. A pokračovať môže zápal ďasien, parodontitída… Výsledkom je úbytok ďasnového tkaniva, čo so sebou prináša dva obrovské problémy:

  • odhalené zubné krčky sa ozvú a vás začne trápiť citlivosť zubov,
  • zuby v závesnom aparáte nedržia poriadne a môžu sa začať kývať, vypadávať.

Existujú výnimky – niekto z nás má odhalený zubný dentín aj napriek správnej starostlivosti o chrup. Na zdravé bezproblémové zuby (respektíve krčky) vám môže dentálny odborník naniesť špeciálny lak proti citlivosti zubov.

Pozor na domáce recepty, ktoré vám „zázračne“ uľavia od citlivosti chrupu. Rovnako ako tie bieliace môžu zuby nevratne poničiť. Ak chcete s citlivosťou naozaj zatočiť, najprv hľadajte jej príčinu.

3) Babské rady na citlivé zuby: aké sú a fungujú?

Všetkými desiatimi odporúčame zveriť sa s citlivosťou zubov do rúk odborníka – iba ten identifikuje príčinu citlivosti a pomôže vám s jej riešením.

Ak z nejakého dôvodu túto cestu zvoliť (dočasne) nemôžete, vyskúšajte triky, ako upokojiť citlivé zuby:

  • prevaľujte v ústach teplú slanú vodu, ktorá znižuje zápalovosť ďasien, upokojí ich a môže utlmiť citlivosť,
  • prevaľujte v ústach zázvorový odvar – pre jeho protizápalové vlastnosti.

Ešte účinnejším riešením je vyhnúť sa potravinám a nápojom (horúce, ľadové, presladené), ktoré vašim zubom spôsobujú najväčšie trápenie.

4) Čo na citlivé zuby, alebo čím mám čistiť?

Ako sme zmieňovali, citlivosť chrupu nikdy nie je bez príčiny. Tú odhalíte jedine s dentálnym profesionálom, ktorý vám odporučí náčinie na ústnu hygienu, vám na mieru. Iste vám ukáže aj správnu techniku čistenia.

Všeobecne neurobíte chybu s (veľmi) jemnou a husto osadenou zubnou kefkou, ktorá nedráždi ani zuby, ani ďasná.

Zubnú pastu vyberajte cielene na citlivé zuby – jej zloženie prispieva k uzatváraniu dentínových kanálikov a posilneniu skloviny. Obe možnosti vám so zvýšenou citlivosťou chrupu pomôžu zabojovať.

5) Elektrická kefka na citlivé zuby – ide to?

Záleží na situácii. Ak riešite citlivosť zubov spôsobenú parodontitídou v pokročilom štádiu, možno vám zubný lekár odporučí manuálnu kefku.

V drvivej väčšine prípadov si však elektrické čistenie môžete dovoliť aj s citlivými zubmi. Čím citlivejší chrup, s tým väčším citom vyberajte model – rozhodne by mal mať veľmi jemné hlavice a (veľmi) jemný čistiaci režim. S výberom vám poradíme.

Zbohom, citlivé zuby!

Akékoľvek nepríjemné pocity v ústach nie je nikdy radno podceňovať. Pevne veríme, že keď sa zahryznete do poctivej ústnej starostlivosti, čoskoro budete bez mrknutia oka môcť zahryznúť pokojne aj do zmrzliny. 🙂