Čierne škvrny na zuboch u detí – ako sa ich zbaviť?
Trápia vaše deti nevzhľadné tmavé škvrny na zuboch? I keď zúbky čistíte poctivo a pravidelne, nie a nie sa škvŕn zbaviť – a o kazy podľa zubára nejde. Ako vznikajú a ako s nimi zatočiť?
Aký je pôvod škvŕn?
Čierne škvrny (black dots) na detských zuboch sú spôsobené predovšetkým tzv. chromogénnymi baktériami. Tento druh baktérií produkuje pigmenty alebo farebné látky – a práve tie sa usadzujú na povrchu zuba alebo kontúrach ďasien. .
Kde sa škvrny na zuboch berú?
Takzvané „black dots alebo black stains“, teda veľmi tmavohnedé až čierne škvrny, trápia predovšetkým deti, ktoré majú ešte mliečne zúbky. Najčastejšie sa s nimi deti stretnú vo veku 5 až 15 rokov. Škvrny nájdete pozdĺž línie ďasien, môžu sa však rozšíriť aj na plôšky zubov.
Veľmi jednoducho povedané, sú to škvrny bakteriálneho pôvodu – teda sú spôsobené formou bakteriálneho plaku v ústach dieťaťa. Osídlenie baktérií v ústach je síce normálne, ale v niektorých prípadoch reagujú na ďalšie elementy – napríklad usadeniny železa. Samotná tmavá farba pigmentu škvŕn vzniká spojením metabolických produktov baktérií a železa v slinách.
Sú nebezpečné pre zuby?
Dôkladné dočistenie zúbkov zvládnete s jednozväzkovou (sólo) kefkou. Stojí pár eur a dokážete s ňou zázraky.
V najväčšom množstve prípadov trápia čierne škvrny na zuboch deti s mliečnymi zubmi. Diskutuje sa, že po prerezaní stálych zubov sa mení „zloženie“ baktérií v ústnej dutine a škvrny už sa znovu neobjavujú. Prečo škvrny s nástupom puberty miznú, sa však zatiaľ nepodarilo objasniť so stopercentnou istotou.
Prevencia proti čiernym škvrnám neexistuje, na druhej strane zdravie zubov nijako neohrozujú. Niektoré vedecké štúdie dokonca tvrdia, že existuje súvislosť medzi ich výskytom a nižším množstvom zubných kazov u detí. Nie je však jasné, či škvrny zub pred kazom chránia alebo má dieťa so škvrnami iné zloženie ústneho mikrobiómu – a kazom sa tak, povedzme, horšie darí.
Sú nákazlivé, teda prenosné?
K nákaze z človeka na človeka by došlo len naozaj sťažka – avšak odborníci to nevylučujú na 100 %. Chromogénne baktérie, ktoré škvrny spôsobujú, sa môžu preniesť slinami. Nepatrne tak riskujete pri bozku na ústa, zdieľaním zubnej kefky aj oliznutím lyžičky.
U menších detí zuby skôr leštíme (depurujeme) pomocou leštiacej pasty. U väčších detí je možné bez problému škvrny veľmi dobre odstrániť tzv. pieskovaním (Air-Flow).
Ako sa zbaviť škvŕn na zuboch?
V žiadnom prípade ich deťom neodstraňujte doma – škvŕn sa nezbavíte a riskujete poničenie zubnej skloviny.
Ich odstránením sa, bohužiaľ, nevyrieši príčina vzniku – preto majú škvrnky tendenciu sa vracať. Frekvencia sa u každého dieťaťa líši, avšak naozaj dôkladná ústna hygiena môže návrat trochu oddialiť. Rodičia si v boji so škvrnami pochvaľujú detské elektrické kefky, ktoré predsa len čistia lepšie než kefky manuálne.
Hlavné je zostať v pokoji a dieťa podporiť v starostlivosti o zúbky – spoločne to zvládnete 🙂