KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

10 zaujímavostí o zuboch. Vedeli ste, že…?

  • 4. januára 2024

Zuby sú fascinujúcou časťou ľudskej anatómie. Dokážu prezradiť prvé a posledné o našom živote a doslova nakaziť okolie úsmevom. Tu však zďaleka zoznam zaujímavostí nekončí – prečítajte si ďalších desať, ktoré vás na 100 % prekvapia.

Zubár strojcom detských kazov? Budete sa diviť
Zubár strojcom detských kazov? Budete sa diviť

1. zaujímavosť: zub ako odtlačok prsta

Každý z nás má jedinečné zuby, podobne ako odtlačky prstov. Majú špecifický tvar, veľkosť aj farbu, čo zároveň umožňuje v kriminalistike identifikovať jedinca, ak je to naozaj nutné.

A inokedy zase zuby pomôžu odhaliť zákerného páchateľa, ktorý nám odhryzol kus z čokolády!

2. zaujímavosť: 8×! O toľkokrát sa ženy smejú viac než muži

O tom, že toho ženy narozprávajú x-krát viac než muži, nemusíme diskutovať (vo väčšine prípadov totiž musia všetko niekoľkokrát opakovať). Vedeli ste však, že priemerná žena sa smeje skoro 8× toľko čo muž? Podľa štúdie od Yale Research sú ženy lepšie prispôsobené na úsmev a usmievajú sa približne 64× za deň.

Schválne, zvládnete vypočítať, koľkokrát sa za deň usmeje (váš) muž?

3. zaujímavosť: 48 sekúnd – priemerný čas, ktorý nestačí

Ako dlho by sa správne mali čistiť zuby? Určite ste už začuli známy časový limit 2 minút. Kdeže!

Správna odpoveď je tá šalamúnska: zuby by ste mali čistiť tak dlho, pokým nie sú 100 % čisté. A na to každý potrebuje inú časomieru.

Podľa The Academy of General Dentistry si priemerný človek čistí zuby len 45 až 70 sekúnd denne. To je pomerne málo, čo myslíte? I keď sú zuby veľmi odolné, nie sú nezničiteľné. Aby nám vydržali zdravé až do konca života, musia žiariť čistotou.

4. zaujímavosť: zuby = kľúčový ukazovateľ kvality života

A teraz pozor! Vedeli ste, že počet vypadaných zubov môže byť kľúčovým ukazovateľom kvality života? To odhalil známy výskum publikovaný v Periodontology 2000. Výskum poukázal aj na to, že osoby, ktoré stratili do 65 rokov päť a viac zubov, trpia (s oveľa vyššou pravdepodobnosťou) aj ďalšími vážnymi zdravotnými problémami.

Tiež máte úplne novú chuť oprieť sa do preventívnej starostlivosti o chrup? 😊

5. zaujímavosť: baktérie z toalety na vašej kefke

Vedci z University of Colorado Boulder zverejnili výskum, v ktorom sa zaoberali otázkou uzatvárania poklopu od toalety pri spláchnutí. No a?

Výsledok štúdie je jednoznačný a šokujúci – pri každom spláchnutí vystrelí aerosól (tisíce mikrokvapiek) rýchlosťou 2 metre za sekundu. A za 8 sekúnd máte túto nálož baktérií vo výške 1,5 metra – áno, teda až na poličku, kde môže stáť aj váš pohár so zubnou kefkou.

Čo s tým, poviete si? Pred spláchnutím zavrieť poklop toalety, dbať na vetranie, dodržiavať dostatočnú vzdialenosť zubných kefiek od záchodu a nezabúdať na ich pravidelnú výmenu.

6. zaujímavosť: úsmev je nákazlivý

Máte aj vy okolo seba niekoho, s kým sa nemôžete prestať usmievať?

Rovnako ako zívanie druhého človeka v nás môže vyvolať potrebu zívnuť, tak aj úsmev sa prenáša z človeka na človeka.

Štúdia American Academy of Cosmetic Dentistry uvádza, že 57 % ľudí tvrdí, že úsmev cudzieho človeka v nich vyvoláva túžbu usmievať sa. A tak môžeme konečne povedať, že úsmev je nákazlivý!

7. zaujímavosť: zubár – vynálezca kazu na špajli

Nože či uhádnete, kto vynašiel stroj na cukrovú vatu? Držte sa – v roku 1897 ho dal dohromady americký zubár a vynálezca William Morrison (hoci s pomocou cukrárov Johna Whartona). Tiež zízate, že o zubné kazy detí sa „postaral“ práve zubný lekár? My sme sa nestačili diviť.

Viete, ako sa pôvodne nazývala cukrová vata? „Fairy floss” – v preklade „rozprávková niť”.

8. zaujímavosť: bozkom priamo k zubnému kazu?

Asi tušíte, že zubný kaz je jedným z najbežnejších ochorení zubov na svete. Premýšľali ste však niekedy nad dôvodom?

Zubný kaz je totiž infekčným ochorením – môžeme ho prakticky preniesť na kohokoľvek v blízkom okolí. Pýtate sa ako? Bozkom, oliznutím detskej lyžičky, cumlíka a tak ďalej. Jednoducho presunom tzv. kariogénnych baktérií, ktoré sa podieľajú na vzniku zubného kazu. Len čo sa raz dostanú do úst, nechce sa im preč a držia sa zubami-nechtami. Najmä preto je u nastávajúcich mamičiek perfektná ústna hygiena dôležitá, ideálne odporúčame aj návštevu dentálne hygieničky.

Bozkov sa však vzdávať nemusíme. 😊 Stačí dbať na 100 % ústnu hygienu.

Kariogénne baktérie – tajomní spoločníci zubného kazu. Na ich odstránenie potrebujete správne zubné pomôcky, ktoré vám odporučí jedine váš zubný lekár alebo dentálne hygienička.

9. zaujímavosť: 526 zubov v ústach chlapca

Niekomu sa do úst nevojdú ani osmičky, niekomu sa vojde celých 526 zubov. Ehm, čože?

Kde bolo, tam bolo, v roku 2019 prijali do nemocnice v indickom meste Chennai 7-ročného chlapca. Sťažoval sa na bolesti v dolnej čeľusti. Na röntgene našli lekári vak plný abnormálnych zubov – áno, bolo ich 526.

Pri operácii sa  našťastie všetky zuby lekárom podarilo odstrániť a, ako doplnil Dr. Senthinathan, teraz má už „chlapec zdravý počet 21 zubov“.

10. zaujímavosť: zubný kaz spôsobený zubným červom

Starovekí Sumeri verili tomu, že zubný kaz spôsobuje červ usídlený v zube. Nuž, 5000 rokov pred Kristom nemali moderné znalosti z oblasti zubného zdravia, aké máme dnes.

Červa sa snažili rituálne zaklínať, nosili dary svojmu najvyššiemu bohovi a obkladali zub prírodnými analgetikami.

Na to sa dá povedať jedno – zlaté moderné zubné lekárstvo vrátane širokej škály preventívnych zubných pomôcok.


Tak čo hovoríte – splnili sme svoj sľub alebo pre vás našich 10 zaujímavostí veľmi prekvapivých nebolo? Či tak, či onak, dúfame, že sme si spoločne pripomenuli, aké veľmi dôležité je starať sa o krásu a zdravie zubov. Verte, že keď nepodceníte správnu ústnu hygienu, zuby vám to oplatia.


MDDr. Lenka Gregora
garant článku

MDDr. Lenka Gregora

zubná lekárka,

ordinácia Gregora

Klára Lípová, DiS.
autor článku

Klára Lípová, DiS.

redakcia Nazuby.eu