Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Kyretáž zubov je oškrabanie a očistenie stien koreňa zubov a mäkkých tkanív vnútornej steny ďasnového vačku pomocou kyrety. Kyretáž v širšom slova zmysle zahŕňa úplné odstránenie zubného povlaku, pevných útvarov ako je zubný kameň, zapáleného tkaniva vnútornej steny gingiválneho vačku a vyhladenie koreňov zubov. Cieľom je potlačenie zápalového procesu v ďasnovom vačku. Kyretáž je indikovaná u dásňových vačkov do maximálnej hĺbky 5 mm, najmä vo frontálnom úseku chrupu, podmienečne u črenových zubov a veľmi obmedzene u stoličiek. Kyretáž sa môže tiež vykonávať ako rozšírené úvodné vyšetrenie v rámci odstránenia zubného kameňa.

Rozdelenie zubnej kyretáže:

  • uzavretá kyretáž (vykonávaná nechirurgicky)
  • otvorená kyretáž (vykonávaná operačne)

Uzavretá kyretáž

Pri nechirurgickom ošetrení sa neodpreparováva gingíva (nie je tu teda priamy pohľad na povrch koreňa), ošetruje sa iba hlboký ďasnový vačok, a to odstránením zubného kameňa a vyhladením koreňa. Ošetrenie sa vykonáva najčastejšie v povrchovej anestézii.

Otvorená kyretáž

Pri chirurgickom postupe sa odpreparováva gingíva a obnaží sa koreň (povrch koreňa je priamo vidieť), ošetrovaná oblasť je dobre prístupná. Ošetrenie sa môže vykonávať v lokálnej anestézii.

Nástroje na odstránenie zubného kameňa a na vyhladenie koreňa:                       

  • ultrazvukové a zvukové prístroje
  • ručné nástroje
  • rotačné nástroje

Ultrazvukové prístroje na kyretáž zubov môžu rýchlo a účinne odstrániť aj masívne usadeniny zubného kameňa, pracujú s vysokofrekvenčnými zvukovými vlnami v rozsahu 25000-45000 kmitov za sekundu. Kmitajúci hrot ultrazvukového prístroja láme zubný kameň a rozdrobuje ho. Súčasné moderné prístroje, na rozdiel od starších typov, majú tenkú špičku, s ktorou je možné pracovať aj v ďasnovom žliabku. S týmito prístrojmi je potrebné pracovať s veľmi miernym tlakom krúživými pohybmi, aby nedošlo k poškodeniu zuba.

Ručné nástroje pre kyretáž zubov sa môžu použiť na odstránenie zubného kameňa nad ďasnom aj pod dásňovým lemom. Dôležité je zvládnutie techniky práce, aby nedochádzalo ku zraňovaniu mäkkých tkanív.

Pracovný koniec univerzálnej kyrety je oblúkovitý, scaler má koncovku v tvare kosáka a má trojuholníkovitý prierez, ďalej existuje mnoho typov nástrojov s rôznymi tvarmi koncoviek.

Po kyretáži zubov sa ďasnový vačok vypláchne dezinfekčným roztokom, plastický obväz je na 2-3 dni nutný len pokiaľ ide o otvorenú kyretáž a ďasnové tkanivo je ochabnuté. Následne si pacient po dobu siedmich dní 3x denne ošetrenú oblasť vyplachuje chlórhexidínom, potom začne vykonávať starostlivú ústnu hygienu.

Výsledok kyretáže sa dá ľahko rozoznať na zmene farby ďasna, tá signalizuje ústup zápalu. Po zahojení kyretovaných vačkov dochádza k pripájaniu nových spojivových vlákien na cement a tým k novému vytvoreniu manžety na povrch zuba.


Zdroj: BOTTICELLI, Antonella Tani. Dentální hygiena. Teorie a praxe. Přeložil z německého vydání MUDr. M. Praus. Praha: Quintessenz, 2002. ISBN 80-903181-1-8.