Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Najlepšie darčeky pre tých, ktorí sú „predsa už veľmi starí“

  • 12. októbra 2022

„Ále, čo ja, ja už som na darčeky veľmi stará,“ usmieva sa babička. Nielen, že na darčeky nie je nikto nikdy príliš starý, ale neobdarovať práve rodičov a prarodičov sa nám zdá tak trochu nefér. Preto sme vybrali produkty, ktoré si možno bežne nekupujú alebo ich vôbec nepoznajú, ale ich používanie im uľahčí starostlivosť o zrajúci alebo problematický chrup.

Darčeky pre...
Darčeky pre...

Darčeky pre starých rodičov

Zdravé zuby si každý z nás môže udržať i do vysokého veku. Je ale pravda, že s pribúdajúcimi rokmi nás môžu častejšie stretávať nielen bežné problémy ako zubné kazy a kameň, ale i tie špecifické – sucho v ústach, ustupujúce a krvácajúce ďasná alebo odhalené krčky. Základ zdravého chrupu je dôkladná starostlivosť, ale zhruba od päťdesiateho roku života sa hodí rozšířiť výbavu o špecifických pomocníkov.

Problém: pribúdajúci vek a začínajúce ťažkosti

Všetci vieme, že voda sa dostane všade. Ústna sprcha precízne čistí medzizubné priestory.  Teda tie miesta, ktoré najčastejšie podceňujeme, zanedbávame a kde vzniká najviac zubných ťažkostí. Čisté medzizubie rovná sa eliminácia zubného kameňa a usadzujúcich sa baktérií, ktpré stoja za vznikom zubných kazov. Ústna sprcha naviac príjemne masíruje a prekrvuje ďasná, čo je s pribúdajúcim vekom viac než žiadúce.

Zoženiete ju už od 40 eur a vyberať môžete z ústnych spŕch cestovných (menšie, skladnejšie, nádržka na vodu je súčasťou stroja) a stolných (spravidla viac možností nastavenia – napríklad tlaku vody a výber z trysiek). Poradíme, ako vybrať ten správny typ.

Problém: ustupujúce ďasná a odhalené krčky

Proti ustupujúcim ďasnám sa dá ťažko bojovať – časom takmer každého z nás doženú. Svojich rodičov alebo prarodičov asi nebudete pod stromčekom poučovať o správnej technike čistenia alebo pravidelných návštevách dentálnej hygieny (oboje je ale pre zdravie zubov kľúčové). Preto je asi lepšie obdarovat ich niečím, čo síce neodstráni príčinu problému, ale pomôže od ťažkostí. Skvelým darčekom môže byť naša sada pre starostlivosť o ďasná s produktmi, ktoré sme pre vás sami vybrali a veríme im.

Od krvácania ďasien uľaví napríklad ratanhová ústna voda od Weledy alebo bylinná ústna voda Herbadent v koncentráte. O odhalené krčky sa vyplatí starať zubnou pastou na citlivé zuby - tými najobľúbenejšími sú Elmex Sensitive a Sensodyne Rapid. Špeciálnu starostlivosť o citlivé krčky sú gély GC. Používajíú sa po čistení zubov a nechávajú sa pôsobiť cez noc. Pomáhajú tiež s posilnením oslabenej zubnej skloviny.

Problém: nevhodná starostlivosť o zubné náhrady

Možno by vám to ani v sne nenapadlo, ale pre (často sporivých) prarodičov, a tiež pre rodičov, môže byť balíček produktov pre zubné náhrady naozaj trefným darčekom. Starší ľudia sa často starajú o náhrady nevhodným spôsobom (skladovanie na tanieriku, umývanie len vodou bez dezinfekcie) a vybavenie im môže byť užitočné.

Zubnú náhradu ideálne skladujeme v uzatvárateľnej krabičke a roztoku s čistiacou tabletou. Pigmenty napríklad od kávy odstránime špeciálnou kefkou na protézy. Na čistenie je vhodné používať i špeciálne gély, ktoré dezinfikujú a šetrne odstraňujú napríklad i zvyšky fixačných krémov z náhrady. V praktickej súprave od Curaproxu potom nájdete všetky čistiace prostriedky a úložné nádobky pohromade. A keď zostane fixačný krém na ďasnách? Jemná kefka si s ním poradí.


Hana Všetečková
autor článku

Hana Všetečková

redakcia Nazuby.eu

S článkom súvisí: