KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Ako si doma pomôcť od bolesti zubov?

Zastihla vás bolesť zubov? Nemôžete sa dostať k zubnému lekárovi a na pohotovosť sa vám nechce? Najdôležitejšie je rozlíšiť bolesť nepríjemnou a neznesiteľnou. V prvom prípade si totiž môžete dočasne pomôcť sami.

Bolest zubů
Bolest zubů

Medzi najčastejšie príčiny patria ochorenia ústnej dutiny. Zubný kaz, bolestivosť ďasien, afty. Niektoré príznaky možno krátkodobo zmierniť a vyčkať na objednanie u svojho zubného lekára.

Lieky proti bolesti

Akútnu nepríjemnú bolesť možno zmierniť pomocou liekov. Možno ich zakúpiť bez lekárskeho predpisu a existuje ich niekoľko druhov. Zároveň väčšina z nás nejaký liek s obsahom účinnej látky ibuprofenum má doma (Ibalgin, Brufen, Apoibuprofen). Pozor si ale dávajte na to, ako dlho ich budete užívať. Kvôli ich nepriaznivým účinkom na pečeň sa neodporúča ich brať dlhšiu dobu. Lieky prinášajú iba úľavu od bolesti, nerieši ale problém, ktorý bolesť spôsobuje.

Zázračný klinček

Z klinčekového oleja sa vyrába napríklad Eugenol, ktorý sa niekedy používa na dezinfekciu koreňových kanálikov alebo kazivých dutín. Bolo preukázané, že pôsobí na rad baktérií v ústach, ktoré spôsobujú zubný kaz alebo zápal ďasien. Akútnu miestnu bolesť môžete zmierniť vatovým obkladom s klinčekovým olejom. Návštevu u zubného lekára nenahradí, ale krátkodobo pomôže zvládnuť bolesť alebo zmierniť krvácanie ďasien.

Bylinná ústna voda

Najmä s afty alebo bolestivými ďasnami môže pomôcť ústna voda. Tie s bylinnými výťažkami majú sťahujúce účinky, môžu pomôcť zmierniť krvácanie a utlmiť aspoň na chvíľu bolesť. Niektoré klasické ústne vody obsahujú antibakteriálne a antiseptické zložky. Najznámejší zložkou je chlórhexidín.

Dôkladné čistenie postihnutých miest

Baktériám sa najviac darí v dutinách zubných kazov. Zabráňte preto hromadeniu zvyškov jedla v týchto miestach. Keď pridáte na zubnej hygiene, môžete si dočasne pomôcť. Okrem zubnej kefky je nutnosťou aj ta medzizubná. Prípadne aspoň zubnú niť. Ďalej môžete bolestivé miesto dočistiť jednozväzkovou kefkou. Na záver pomôže na noc potrieť miesto Elmex gélom alebo pastou GC Tooth Mousse.

Pravidelná hygiena je základ

Keď už vás zuby bolí, tak sa bez návštevy zubnej ordinácie nezaobídete. Ale môžete tomu účinne predchádzať pravidelnou a precíznou zubnou hygienou. 


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu