Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Ošetrenie zubných kanálikov čiže endodoncia

  • 18. februára 2021

O čistení kanálikov alebo trhaní nervov zo zuba už ste počuli? Potom viete, čo to je endodoncia. Najčastejšie je nutné k nej pristúpiť v prípade hlbokého zubného kazu, pri ktorom môže dôjsť až k zápalu zubnej drene. Ako má také ošetrenie správne prebiehať?

Endodoncia

Endodoncia

K problému teda dochádza v prípade dlhodobo neošetrených hlbokých zubných kazov, ktoré preniknú nielen sklovinou a dentínom, ale dostanú sa práve až k miestu cievneho zásobenia zuba – zubnej dreni. Tá obsahuje okrem iného aj nervy. Zub potom začne bolieť a je preto nutné pristúpiť k odstráneniu zubnej drene.

Základnými pomôckami pri správnom endodontickom ošetrení sú anestézie, kofferdam a účinný dezinfekčný prostriedok na výplach koreňových kanálikov.

  • Anestézia by mala byť bežnou pomôckou pri každom zubnom ošetrení. Pri správnej aplikácii urobí aj z čistenia kanálikov prakticky bezbolestný zákrok, na ktorý za pár dní zabudnete.
  • Kofferdam je špeciálna gumová blana, ktorá ošetrujúcemu lekárovi zaisťuje prehľadné pracovné pole. Okrem toho zabraňuje prenikaniu ďalších baktérií zo slín do kanálikov a tiež chráni pacienta pred dezinfekčnými prostriedkami, ktoré patria iba do zubných kanálikov a nesmia prísť na sliznice dutiny ústnej.
  • Dôkladná dezinfekcia a následné hermetické zaplnenie kanálikov je najdôležitejšími kroky, ktoré zamedzujú vzniku ďalšieho zápalu.

Kompletné endodontické ošetrenie by malo štandardne prebiehať v jednej, maximálne v dvoch návštevách, kedy sa pri prvej návšteve kanáliky spriechodnia, vydezinfikujú a aplikuje sa vložka s vápnikom. Pri ďalšej návšteve by sa mali kanáliky definitívne uzavrieť, aby nedošlo k ďalšej kontaminácii baktériami z ústnej dutiny. Obe návštevy by sa mali uskutočniť v horizonte dvoch až štyroch týždňov. Ak vám zubný lekár nechá po prvej návšteve zub otvorený, je to z dôvodu, že zo zuba najskôr vyteká hnis. Takto otvorený by mal zub zostať maximálne jeden deň. Následne sa musí kanáliky vypláchnuť dezinfekčným prostriedkom na to určeným a zub uzavrieť – buď s dezinfekčnou vložkou, alebo po definitívnom zaplnení kanálikov. Bežnou komplikáciou po čistení kanálikov je zvýšená citlivosť zuba, ktorá by mala do týždňa odznieť.

Endodoncia je jeden z najnáročnejších zákrokov v stomatológii, ktorý vyžaduje veľa času, skúseností i drahého vybavenia. Preto sa pripravte na vyššiu cenu tohto ošetrenia. Ideálnym riešením je predchádzať vzniku zubného kazu, alebo aspoň už vzniknutý zubný kaz včas ošetriť odvŕtaním a vyplnením.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu

MDDr. Lenka Gregora
garant článku

MDDr. Lenka Gregora

zubná lekárka,

ordinácia Gregora

S článkom súvisí: