KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu
Bielenie zubov

Domáce bielenie zubov peroxidom: prečo výsledky nie sú žiarivejšie?

Kto by nechcel belšie zuby bez nutnosti návštevy odborníka. Skúšate možné nemožné, utrácate peniaze, ale výsledky vás stále nepresvedčili? Možno je to tým, že voľne dostupné produkty majú len obmedzený obsah bieliacich látok. Prečo? A ako teda zuby vybieliť šetrne, účinne a dlhodobo?

Domáce bielenie a dávka peroxidu

„To je ale nespravodlivosť,” poviete si asi. Ubehlo niekoľko dní, možno aj týždňov, a vy stále nemáte tie žiarivo biele zuby ako pán alebo pani na obale bieliaceho prípravku. Na vine je najpravdepodobnejšie mizivý obsah účinných látok (bielidiel), ktoré sú od roku 2012 legislatívne regulované. Na území Európskej únie odvtedy legálne nekúpite na voľné použitie žiadny prípravok na bielenie zubov s viac než 0,1 % peroxidu vodíka alebo karbamid peroxidu.

Ako bieli peroxid vodíka?

Peroxid vodíka dokáže preniknúť sklovinou a dostať se k zubovině (dentinu), (dentínu) obsahujúcej organické molekuly zodpovedné za nažltnutú farbu. Oxidačným procesom (pomocou kyslíka) ich rozloží na menšie a menej pigmentované, a tak zosvetľuje farbu zubov. V bielení je naozaj rýchly a účinný, ale jeho nesprávne použitie môže viesť k závažnejšiemu poškodeniu zubnej skloviny alebo popáleniu ďasien.

Bielidlá ako dobrí sluhovia a zlí páni

Dôvodom regulácie sú najmä obavy spojené s opakovaným vystavením pôsobeniu peroxidu, neodbornou aplikáciou a dávkovaním. Na rozdiel od babských rád peroxid dokáže zuby naozaj vybieliť, a to navyše nepomerne bezpečnejšie, ale opatrnosti nikdy nie je dosť. Na základe štúdií SCCP (Komisia vedcov pri EÚ zaoberajúca sa spotrebnými produktmi) sa koncentrácia do 0,1 % považuje za úplne bezpečnú aj pri laickom použití a obsah bielidiel do 6 % iba v prípade odborného dohľadu.

Čo sa týka bielenia, peroxid vodíka aj karbamid peroxid preukázateľne fungujú a dokážu vaše zuby zosvetliť aj o niekoľko odtieňov, o tom nie je debát.

Karbamid peroxid

Karbamidperoxid je stabilnejšou a šetrnejšou zlúčeninou peroxidu vodíka, a preto je aj jeho superschopnosťou uvoľňovať aktívny kyslík. Ten potom preniká cez sklovinu do zuba a mení jeho odtieň k lepšiemu. Výhodou karbamidperoxidu je pomalšie a ohľaduplnejšie pôsobenie, preto sa s ním často stretneme pri nosičoch určených na dlhodobejší kontakt so zubmi.

Určite však poznáte ono povestné porekadlo „dávka robí jed“ a platí to aj tu. Dodajme, že vplyv má nielen dávka účinnej látky, ale aj spôsob použitia a aktuálny stav vášho chrupu.

Zdravotné riziká spojené s bielidlami

Neodborné použitie silných bielidiel vám môže priniesť nejednu zdravotnú komplikáciu. Regulácia v rámci trhu Európskej únie tomu síce bráni, ale dnes nie je zas taký problém objednať koncentrovanejšie výrobky zo zahraničia, napríklad USA. Obchádzať európske reguly rozhodne neodporúčame, riskujete tým totiž veľké nepríjemnosti. Medzi tie najčastejšie patrí:

  • Citlivosť zubov

    Zvýšená citlivosť na zmeny teploty je vôbec najčastejšie reportovaným nežiaducim účinkom spojeným s bielením zubov. Štúdie ukazujú, že počas počiatočných fáz bielenia môže mierna až stredná citlivosť stretnúť až dve tretiny pacientov, a to aj v prípade dodržania správnej aplikácie a dávkovania alebo bielenia v spolupráci s odborníkom. Taká citlivosť síce býva prechodná, aj tak si však zaslúži konzultáciu s lekárom alebo dentálnou hygieničkou.

  • Podráždenie ďasien

    Podráždenie alebo dokonca poleptanie ďasien je komplikácia hroziaca najmä pri aplikácii domácich súprav, ktoré správne nesedia na zuboch alebo sú aplikované nadmerne. Hrozia chemické popáleniny ďasien a mäkkých tkanív v ústach a tvorba bolestivých pľuzgierov. V takom prípade okamžite ukončite používanie produktu a urobte si výlet do ordinácie.

Bielidlá nepôsobia rovnako na zuby a zubné náhrady alebo kompozitné výplne. Spravidla sa ich odtieň nezmení (na rozdiel od okolitého chrupu). Preto, ak uvažujete o bielení a zároveň plánujete zubnú náhradu, poraďte sa so svojím stomatológom o najlepšom postupe vedúcom ku konzistentne bielemu chrupu.

  • Poškodenie skloviny

    Zatiaľ čo mnoho štúdií naznačuje, že peroxidy pri správnom použití nepoškodzujú sklovinu, pri príliš veľkých dávkach a nesprávnej aplikácii to, bohužiaľ, neplatí. V stávke je poškodenie skloviny, vytvorenie drobných rýh na povrchu zubov a miesto žiarivo bielych zubov zdravotné riziká a zvýšená tendencia k ukladaniu pigmentov na zuboch.

  • Alergické reakcie

    Zaznamenali ste pri alebo po bielení opuch, začervenanie, podráždenie alebo pálenie v ústach? Môže za tým byť alergická reakcia na zložky v bieliacich produktoch. Predíďte závažnejším komplikáciám, na nič nečakajte a utekajte k lekárovi. .

Ak nie ste spokojní s účinnosťou prípravkov na domáce bielenie zubov, neuchyľujte sa k babským radám z internetu. Môžu vás síce zbaviť povrchovej pigmentácie, ale aj zdravej skloviny.

Bc. Natália Drgová, dipl. d. h.
Smile Clinic Piešťany

Ak vám na začiatku čítania článku pripadalo mizivé množstvo peroxidu v prípravkoch na domáce bielenie ako číra zlovôľa európskych úradov, veríme, že sa nám to podarilo zmeniť (a opísať dôvody takej prísnej regulácie).

Je bielenie zubov peroxidom šetrné a bezpečné?

Ak vás predchádzajúca kapitola trochu vydesila, máme pre vás dobrú správu: nemusíte hneď hádzať flintu do žita a prestať pomýšľať na belší chrup. Stačí sa poradiť s odborníkom, a to tak v prípade profesionálneho, ako domáceho bielenia. Zubný lekár pozná stav vašich zubov väčšinou ešte lepšie než vy a spoločne určite nájdete bezpečnú a efektívnu cestu k belšiemu úsmevu.

Prvým krokom k žiarivejšiemu úsmevu je zdravý chrup. Uistite sa preto, že vašim zubom nič nechýba, všetky kazy sú spravené, ďasná netrpia zápalom a ani röntgenové snímky neukazujú žiadnu neplechu.

Bc. Natália Drgová, dipl. d. h.
Smile Clinic Piešťany

Čo dokážu produkty na domáce bielenie zubov?

Prípravky na domáce bielenie delíme podľa ich pôsobenia a použitia na dve skupiny:

Do tej prvej spadajú produkty na dlhodobejšie použitie, kam patrí sady na domáce bielenie zubov alebo bieliace perá a tyčinky. Pomôžu s bojom proti pigmentáciám, profesionálne zázraky na počkanie od nich však nečakajte.

Druhým typom domácich bieliacich pomocníkov sú bieliace zubné pasty, púdrešpeciálne ústne vody. Sú určené na čistenie zubov, prípadne udržanie žiarivých výsledkov profi bielenie a na chrupe pobudnú len pár minút denne. Ani zubné pasty s peroxidom neobsahujú viac ako 0,1 % účinnej látky.

Ak chcete výsledky bielenia vidieť okamžite, môžete zvoliť ordinačné bielenie. Ako sa líši od domáceho alebo kombinovaného? Ako prebieha a na čo sa pripraviť? Všetko sa dozviete v našom článku.

Aby sa táto nevýhoda spojená s veľmi krátkym pôsobením kompenzovala a zvýšila sa účinnosť v boji proti nežiaducej pigmentácii, obsahujú pasty a púdre väčšinou aj abrazívne látky. Tie pomôžu zotrieť povrchové nečistoty, nevynikajú však práve ohľaduplnosťou k zubnej sklovine. Preto sa neodporúča ich dlhodobé používanie.

Nielen biele, ale hlavne zdravé zuby

Biele zuby si spájame nielen s krásou a úspechom, ale aj so zdravím. A funguje to aj naopak. Zdravé zuby, ďasná a sklovina sú základným predpokladom úspešného bielenia a udržania žiarivých výsledkov. Myslite na to už dnes, napríklad hneď večer, a nezabudnite na komplexné a precízne čistenie.

Mgr. Zuzana Junková
autor článku

Mgr. Zuzana Junková

redakcia Nazuby.eu

9. januára 2025

Bc. Natália Drgová, dipl. d. h.
garant článku

Bc. Natália Drgová, dipl. d. h.

dentálna hygienička,

Smile Clinic Piešťany

9. januára 2025

  • https://ec.europa.eu/health/opinions/en/tooth-whiteners/l-2/5-tooth-whitening-products.htm
  • https://ec.europa.eu/health/opinions/en/tooth-whiteners/l-3/6-tooth-whitening-side-effects.htm
  • https://ec.europa.eu/health/ph_risk/committees/04_sccp/docs/sccp_q_158.pdf