Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Zuby a ich odtiene

Na základnej škole nás učili, že najprv narastie ľuďom mliečny chrup, a po jeho strate sa prerezáva chrup stály. Avšak ako je to s farebnosťou? Majú ľudia rovnaký odtieň zubov, alebo existuje farebná škála? Ak vás zaujíma, ako je to s farbou vašich zubov, čítajte ďalej.

Odtiene zubov
Odtiene zubov

Tak ako je to s odtieňami jednotlivých častí ľudského tela, tj. očí, pleti, vlasov, tak rovnaké je to aj u zubov. Každý človek má určitý odtieň zubov, ktorý je daný vrstvou skloviny, ale aj zuboviny.

Čo ovplyvňuje farbu zubov

Sklovina má spravidla priehľadnú až modrastú farbu. Čím priesvitnejšia je sklovina, tým viac máme zuby do žltého odtieňa. Aby toho nebolo málo, farba zuba sa celkovo skladá minimálne z troch farieb od rezacej hrany až ku krčku. V oblasti rezacej hrany je zub svetlejší, pretože v tejto oblasti sa vyskytuje silnejšia vrstva skloviny a postupne sa ztenšuje. Pri krčku je jej hrúbka minimálna, preto je zub tmavší, žltší. Preto pri zhotovovaní akejkoľvek protetickej práce, či už bielej výplne alebo veľkého mostíka, je dôležité vybrať vhodnú farbu podľa Vášho stáleho chrupu.

Miesto "vrodeného" odtieňa farbu našich zubov ovplyvňujú ďalšie faktory, ako sú pitie kávy, červeného vína či čaju, fajčenie alebo používaním tetracyklínových antibiotík.

Čo sa dá s farbou zubov robiť?

V dnešnej dobe je čím ďalej viac žiadaná estetickosť. Hovoríte si, že máte divný odtieň zubov, ale že s tým vlastne nič nenarobíte, pretože príroda Vám nenadelila tú najkrajšiu farbu?

Existuje mnoho riešení, ako je pieskovanie zubov, zaleštenie zubov či bielenie zubov. Viac o týchto výkonoch sa dočítate v článku, aké estetické zákroky môže dentálna hygienička vykonávať, vrátane ich cenových relácií.

Ďalšou, dnes veľmi obľúbenou možnosťou je používanie bieliacich zubných pást. Pasty na bielenie zubov, ktoré sú určené na každodennú starostlivosť, vám pomôžu udržať výsledky ordinačného či domáceho bielenia po dlhú dobu.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu