Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Čo všetko ovplyvňuje odtieň zubov?

Na zuby sa pozeráme čím ďalej tým viac. To je príčinou túžby po belších zuboch. Internet je plný produktov, ktoré žiarivý úsmev sľubujú. Nájdete aj mnoho receptov, ako si vybieliť zuby prostriedky, ktoré máte bežne doma.

Odtiene zubov
Odtiene zubov

Rozhodli ste sa s odtieňom zubov niečo robiť? Najskôr je potrebné zistiť, čo stojí za nevzhľadným zafarbením.

Prirodzený odtieň zubov

Sklovina môže mať rôznu farbu. Celkovú farbu zubov ovplyvňuje aj farba zuboviny, ktorá je až pod zubnou sklovinou. Práve zubovina určuje farbu chrupu. Jej odtieň je zvyčajne žltkastý. Vplyv môžu mať aj antibiotiká používané v detstve. Toto vrodené zafarbenie nemožno jednoducho odstrániť čistením zubov. Ani tým profesionálnym. Pomôže iba bielenie zubov pod dohľadom odborníka.

Bežné usadeniny

Na farbe zubov sa podpíše aj to, čo jete a pijete. Zafarbenie spôsobujú hlavne čučoriedky, kari alebo červená repa. Z nápojov potom káva, čaj, víno alebo ovocné džúsy. Žltý odtieň zubom dodá aj fajčenie cigariet alebo cigár. Menej známou príčinou povrchového zafarbenia zubov sú doplnky stravy ako vitamíny, minerály alebo riasy (spirulina). Bežné usadeniny možno odstrániť profesionálnym čistením zubov v ordinácii zubného lekára alebo dentálnej hygieničky.

Zubný kaz

Zubná sklovina mení svoju farbu aj v mieste zubného kazu. V podobe takzvaných demineralizácií nejde o viditeľnú dieru v zube. Demineralizácie vznikajú dlhodobým pôsobením plaku na povrch zubnej skloviny. V kombinácii s vyššie spomínanými bežnými usadeninami vzniká problém, ktorý musí riešiť dentálna hygienička alebo zubný lekár.

Ako spoznať prirodzenú farbu zubov od pigmentu?

Keď sa na zuby pozriete zblízka, tak tieto dve formy zafarbenia zubov od seba jednoducho spoznáte. Pigmentácie sa na zuboch totiž objavujú nepravidelne. Najčastejšie ich nájdete na predných zuboch. Z vonkajšej strany od pier aj zvnútra od poschodia a od jazyka. Vyzerajú ako škvrny. Precíznym a častým čistením ich môžete zmierniť alebo dokonca čiastočne odstrániť. Môžu sa ale tiež zväčšovať alebo zvýrazňovať, ak sa zvýši konzumácia nápojov a jedál, ktoré pigmentácie spôsobujú.

Aká je najlepšia cesta k belším zubom?

Ideálne je poradiť sa s ošetrujúcim zubným lekárom alebo dentálnou hygieničkou. Tí vám zuby profesionálne vyčistí a zbaví povrchových pigmentácií. A ak nie je výsledok taký, aký ste čakali? Potom je prirodzený odtieň vašich zubov viac žltý alebo hnedý. V takom prípade odborník stanoví najlepší postup bielenie zubov.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu

Lucie Zídková, DiS.
garant článku

Lucie Zídková, DiS.

dentálna hygienička,

klinika DentalCare