8 vecí, čo vás zaujíma o odtieňoch zubov
Žltá, sivá, hnedá. Trendy farby jesene a zimy, ktoré však na zuboch určite nechcete. Akú farbu však vlastne zuby môžu mať a ako dosiahnuť žiarivý úsmev? Otázky, samé otázky. Odpovedáme na tie najčastejšie, ktoré súvisia s odtieňmi zubov.
O aké otázky ide?
- 1. Aká je prirodzená farba zubov
- 2. Ako spoznať farbu zubov od pigmentu
- 3. Ako sa zbaviť žltých zubov
- 4. Čo jesť, aby zuby boli biele
- 5. Fungujú bieliace zubné pasty?
- 6. Ako najlepšie vybieliť zuby
- Domáce bielenie
- Ordinačné bielenie
- Kombinované bielenie
- 7. Dajú sa vybieliť zubné náhrady a plomby?
- 8. Hodí sa bielenie pre všetkých?
1. Aká je prirodzená farba zubov?
Bolo by pekné napísať, že biela, ale nie je tomu tak. Môže byť žltá, krémová, biela aj sivá, u každého z nás je prirodzená farba chrupu trochu iná. Ak nebudeme brať do úvahy pigmentácie a patologické zmeny zafarbenia zuba, je daná geneticky. Závisí od hrúbky a priesvitnosti skloviny (ktorá má prirodzene modrastú farbu) a od farby zuboviny čiže dentinu (tá je väčšinou žltkastá).
2. Ako spoznať farbu zubov od pigmentu?
Pozrite sa zblízka: pigmentácie vyzerajú ako škvrny a na zuboch sa objavujú nepravidelne. Najčastejšie ich nájdete na predných zuboch alebo v ryhách na hryzacích plôškach stoličiek.
Stopy vo forme pigmentácie môžu na zuboch zanechávať niektoré potraviny. Nie nutne pritom ide o nezdravé záľuby a nebolo by múdre ich vyraďovať z jedálneho lístka len pre nebezpečenstvo vzniku škvŕn. Spravidla ich spoznáte podľa ich výraznej farby. Do tejto skupiny patria napríklad cvikla, čerešne, jahody, paradajky, mrkva, ďalej korenie ako paprika alebo kurkuma, superpotraviny typu spirulina a z nápojov napr. čierny čaj, niektoré džúsy, červené víno a káva.
Pískování (Air-flow)
Funguje na princípe vysokotlakového vstrekovania vody a čistiaceho prášku, pričom nezaťažuje chemikáliami organizmus a neničí zubnú sklovinu. Zbaví vás pigmentácie aj usadeného povlaku, takže nejde len o krásu, ale aj o zdravie. Celý zákrok trvá zhruba pol hodiny a stojí okolo 40 eur. Dobrá správa je, že na dentálnu hygienu prispievajú zo svojich programov prevencie všetky veľké zdravotné poisťovne a pieskovanie je vhodné aj pre deti.
Ako pigmentová škvrna sa môže tváriť aj zubný kaz, preto v prípade spozorovania akýchkoľvek farebných nezrovnalostí na vašich zuboch utekajte za svojím zubným lekárom.
3. Ako sa zbaviť žltých zubov
Ak už žlté zuby máte, vždy sa zaujímajte o dôvody, prečo tomu tak je. O tých najčastejších sme písali tu, no stopercentne vám ich pomôže rozlúsknuť len stomatológ alebo dentálna hygienistka. Tí takisto navrhnú najlepšie riešenie. Možno budete musieť upraviť návyky na poli stravovania alebo ústnej hygieny. K vysnenému odtieňu chrupu môžu pomôcť aj pieskovanie, profesionálne vybielenie alebo bieliace zubné pasty.
4. Čo jesť, aby zuby boli biele?
Odpoveď je zrejmá. Aby mohli byť zuby biele, musia byť najprv zdravé. Skúste preto eliminovať potraviny, ktoré zubom škodia: sladkosti, jedlo prichytené v zuboch, sladené perlivé nápoje a podobne. Ak sa bez nich nechcete úplne zaobísť (čo chápeme), zamerajte sa na precíznu ústnu hygienu, medzizubné čistenie a naučte sa po konzumácii takých pochutín vyplachovať svoje ústa čistou vodou.
Možno už ste niekedy začuli pojem „biela dieta“. Ide o odporúčanie potravín, ktoré sa (ne)majú jesť po/pri bielení zubov. Bezprostredne po bielení je totiž sklovina náchylnejšia na opätovné zafarbenie. Pravidlo je jednoduché: počas najmenej 48 hodín od bielenia by ste nemali jesť a piť nič, čo dokáže ofarbiť biele tričko.
Že všetko vyššie zmienené splňujete a zuby máte aj tak žlté? Porozprávajte sa so svojím dentálnym odborníkom o šetrnom bielení zubov – dokáže so zdravými zubmi zázraky!
5. Fungujú bieliace zubné pasty?
Zložitá otázka pre predajcov zubných pást, že áno? Aby sme sa dozvedeli pravdu, otestovali sme najpopulárnejšie bieliace pasty na vlastných zuboch.
Obsah peroxidu nesmie pri prípravkoch na domáce bielenie presiahnuť 0,1 %, zatiaľ čo profesionálne prípravky obsahujú vyše 6 % peroxidu? O dôvodoch, prečo tomu tak je, sme písali tu.
Napriek nízkemu obsahu bieliacich látok však domáce bielenie úplne nanič nie je. Bieliace zubné pasty obsahujú okrem bielidla aj brúsne (abrazívne) látky, ktoré pomáhajú odstraňovať pigmentáciu zo skloviny – síce o niečo menej šetrným spôsobom než profesionálne bielenie, ale keď vyberiete správne, môžu vám pomôcť s udržaním vysnenej farby chrupu.
6. Ako najlepšie vybieliť zuby?
Domáce bielenie zubov
Už sme si povedali, že účinnosť prostriedkov na domáce bielenie zubov je obmedzená a nestačí zďaleka na všetky prípady žltých alebo inak sfarbených zubov. Sľubné (a bezpečné) výsledky prinesie len bielenie v spolupráci s profesionálom, či už ide o ordinačné alebo kombinované bielenie.
Zaujíma vás bielenie zubov viac? O spôsoboch bielenia a ich výhodách aj nevýhodách sme už písali. Poďte tadiaľ.
Ordinačné bielenie
Pri ordinačnom bielení sa plne zveríte do rúk stomatológa alebo dentálnej hygienistky a o viac sa nestaráte. Procedúra trvá zhruba 90 minút až 2 hodiny a príde vás asi na 200 až 250 eur.
Kombinované bielenie
O niečo trvalejšie a zároveň šetrnejšie je kombinované bielenie. Ako už názov napovedá, kombinuje bielenie doma a v ordinácii, pričom všetko podlieha oku odborníka. Najprv bielite 2 až 4 týždne doma pomocou na mieru vyrobených nosičov a bieliacich gélov kúpených v ordinácii, potom príde na rad ordinačné bielenie s koncentrovanejšími bieliacimi prostriedkami. Táto metóda zaručí trvalejšie výsledky a je o niečo šetrnejšia k zubom. Je však tiež o niečo drahšia: pripravte si zhruba 300 – 500 eur.
Bielenie nevykonávajte v situáciách, keď máte na zuboch nasadené attachmenty (malé výstupky z kompozitu, ktoré fixujú neviditeľný zubný strojček) – po odobratí attachmentov by vám na ich miestach zostali nevybielené škvrny.
7. Dajú sa vybieliť zubné náhrady a kompozitné plomby?
Bieliace látky pôsobia iba na zuboch, na náhradách a kompozitných plombách (bielych výplniach) sa bieliaci efekt neprejavuje. Preto, ak plánujete napríklad výmenu korunky a zároveň túžite po belšom úsmeve, odporúčame najprv podstúpiť bielenie a až potom zhotoviť novú korunku. Len tak zaručíte, že zuby aj náhrada budú mať rovnaký odtieň.
8. Hodí sa bielenie pre všetkých?
Bohužiaľ nie. Existujú situácie alebo zdravotné stavy, ktoré sa s bielením nezlučujú. Ktoré to sú?
Tehotenstvo a dojčenie: Následkom hormonálnych zmien, refluxov alebo častejšieho zvracania môže byť zhoršená kvalita zubov bez toho, aby ste o tom mali najmenšie tušenie. Bielenie potom nemusí byť bezpečné, nehovoriac o hroziacej mikroskopickej konzumácii bieliacich prostriedkov, ktorá by mohla negatívne ovplyvniť vývoj dieťaťa.
Deti do 18 rokov: Ani u detí nie je možné vylúčiť konzumáciu bielidiel, preto sa u nich bielenie neodporúča, alebo iba vo výnimočných prípadoch po dohode s rodičmi.
Zápal ďasien, parodontitída: Pri bielení sa na ďasná nanášajú ochranné gély, slúžia však primárne na ochranu zdravých ďasien. Pri tých chorých sa bielenie vykonávať nesmie. Zamerajte sa preto na zdravie svojich ďasien a bielenie si doprajte až po ich zotavení. Že neviete, ako na to? Poradíme!
Trápia vás citlivé a krvácajúce ďasná? Na dentálnej hygiene nemusíte len bieliť. Nájdete tu aj procedúry, ktoré pomôžu ochoreniu ďasien predchádzať. Patria sem najmä čistenie (depurácia) zubov od zubného povlaku, odstránenie zubného kameňa aj pieskovanie pigmentov. To všetko sa následne môže prejaviť práve na kondícii ďasien.
Zubný kaz: Bielenie zubov s neošetreným zubným kazom by napáchalo viac škody než úžitku, preto pred každým bielením navštívte svojho stomatológa a uistite sa, že máte zuby v stopercentnej kondíci.
Alergia na peroxid vodíka: Ak trpíte alergiou na peroxid vodíka alebo iné bielidlá, bielenie, bohužiaľ, nie je nič pre vás. Oblúkom sa vyhnite domácemu bieleniu a u profesionála sa informujte o alternatívnych spôsoboch, ako získať svetlejší odtieň chrupu.
Situácií, keď sa bielenie neodporúča, je viac. A to ani nehovoríme o skrytých nepríjemnostiach, ktoré môže odhaliť len lékár. Preto ho pred každým plánovaným bielením navštívte a svoje bieliace úmysly s ním konzultujte.
Čistota – pol zdravia (a krásy)
Či už máte biele, sivé alebo žlté zuby, najdôležitejšie je, aby boli zdravé. Potom už si belšie zuby môžete dopriať raz-dva. Zdravie máme predsa len jedno a všetci vieme, aké zázraky s psychikou dokáže urobiť krásny úsmev. A to za to stojí.