Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Žuvačky a zuby

Tiež Vás učitelia na základnej škole napomínali za žuvanie slovami "Nežuvajte! Nie ste na pastve!"? Prečo ale, veď žuvanie je zdravé! Pomáha predchádzať zubnému kazu, taktiež pri odvykaní od fajčenia a chudnutí. A nielen to, pomáha pri sústredení a udržuje človeka v bdelosti. Ako je to možné? A sú všetky žuvačky zdravé alebo len nejaké drahé žuvačky z lekárne? To a veľa ďalších zaujímavých a užitočných informácií sa dozviete z nasledujúcich riadkov!

Žuvanie pomáha zubom
Žuvanie pomáha zubom

Niečo z histórie

Žuvačka nie je tak mladá ako si o nej iste mnohí z Vás myslia, žuvačka je totiž stará už asi 5000 rokov. Vtedy sa prežúvala predovšetkým brezová kôra alebo rôzne živice.

Žuvačka, ktorú poznáme dnes, síce s príchuťou a typickou konzistenciou vznikla až koncom 19. storočia v Amerike, keď istý pán Thomas Adams robil pokus s vulkanizáciou kaučukovej šťavy. Pokus sa síce nepodaril, ale namiesto materiálu na pneumatiky uzrela svetlo svetla moderná žuvačka. Neskôr sa do hmoty začali pridávať príchute a rozmachu žuvačiek už nič nestálo v ceste.

V súčasnosti existuje na trhu veľká kopa žuvačiek, od klasických s mätovou príchuťou, cez žuvačky s nikotínom, ktoré pomáhajú pri odvykaní od fajčenia alebo nelepivé žuvačky až po japonské žuvačky meniace farbu podľa nálady.

Prečo sú žuvačky prospešné zubom?

Ako je ale možné, že žuvačka pomáha pri prevencii zubného kazu? Je to jednoduché, k tejto prevencii nie sú nutné žiadne špeciálne drahé žuvačky na predpis z lekárne. Stačia obyčajné žuvačky bez obsahu cukru. Pri žuvaní totiž dochádza k nadprodukcii slín. Sliny obsahujú látky zaisťujúce optimálne pH v ústach a navyše omývajú povrch zubov od kyselín, baktérií a povlaku samotného.Do žuvačky sa navyše lepia zvyšky potravy, čo opäť prispieva k ústnej hygiene.

U žuvačiek obsahujúcich cukor, to už nie je tak slávne. Síce stále podporujú produkciu slín, ale zároveň do nich rozpúšťajú cukor, ktorý sa potom dostane do všetkých zákutí dutiny ústnej, kde ho baktérie menia na kyseliny. Odtiaľ je už k zubnej skaze len kúsok.

Žuvačky sú priamo doporučované pacientom trpiacim suchosťou v ústach, tzv. xerostómií

Pri výbere žuvačiek vhodných pre vaše zuby je k dispozícii celá rada produktov  od renomovaných značiek, kde si pozitívnymi účinkami môžete byť istí.

Aj napriek všetkým výhodam žuvačiek je ale na záver nutné dodať, že slúžia len ako doplnok ústnej hygieny. Rozhodne nie je možné len žuť žuvačky a veriť, že dokonale očistia ústa. Vždy je nutné ráno a večer vyčistiť zuby zubnou kefkou a medzizubnými pomôckami.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu