KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu
Oral-B iO

5 tipov, ako sa starať o elektrickú kefku

Vodný kameň, zvyšky pasty, batéria pod náporom neustáleho nabíjania. Toto všetko skracuje životnosť vašej elektrickej kefky. Ako sa o ňu starať, aby vám vydržala robiť radosť čo najdlhšie?

1. Po každom čistení zložte hlavicu

Po každom čistení rozdeľte kefku na dve časti – hlavicu a telo – a oboje prepláchnite zvlášť. Práve v „spoji“ kefky sa držia zvyšky zubnej pasty a ďalší neporiadok. Vlákna hlavice zbavte zvyškov pasty a jej druhý koniec poriadne očistite teplou vodou, takisto telo kefky. Ak sa chcete vyhnúť zasychajúcim kvapkám, utrite telo kefky suchým uterákom.

Ak ste hlavicu dlho nezložili, pravdepodobne vás čaká aj prekvapenie v podobe vodného kameňa. Skúste ho odstrániť nepoužívanou manuálnou kefkou, prípadne šetrným, najlepšie gélovým prípravkom na vodný kameň (samozrejme dajte pozor, aby sa gél nedostal na vlákna kefky 🙂). Pozor, žiadna elektrická kefka nepatrí do umývačky riadu!

2. Kefku a hlavicu nechajte schnúť zvlášť

Hurá, kefku ste po čistení zbavili všetkých nečistôt. Čo ďalej? Vždy ju nechajte schnúť vo vertikálnej polohe – proste ju dajte nastojato. Úplne najlepšie je nechávať vyschnúť telo kefky aj hlavicu zvlášť – tú môžete posadiť na držiak náhradných hlavíc.

Mimochodom, nezabudnite, že hlavice by ste mali meniť aspoň raz za 3 mesiace. Niektoré kefky vám to dokonca pripomenú.

3. Nenabíjajte kefku nonstop

Pre životnosť batérie je ideálne, ak kefku používate až do úplného vybitia a potom ju nabijete opäť do 100 %. Nie je vhodné ju po každom použití „pichnúť“ na nabíjačku. Ako ju teda správne skladovať? Jednoduchým riešením je proste len vybrať nabíjací stojanček/pohár zo zásuvky. 🙂 K niektorým kefkám dostanete aj držiak na stenu ako príslušenstvo.

Cestujete často? V tom prípade oceníte cestovné puzdro na elektrickú kefku, ktoré ju ochráni pred špinou aj nárazmi. Niektoré puzdrá zoženiete dobíjacie. Vždy dajte pozor, aby puzdro bolo kompatibilné práve s vašou kefkou.

4. Kefku nepoužívajte v sprche

Väčšina výrobcov vám sprchovanie s kefkou síce nezakáže, ale ani neodporučí. Elektrické kefky sú vodovzdorné, napriek tomu im zbytočné vystavovanie vodnému náporu dlhodobo nerobí príliš dobre. V krajných prípadoch sa voda dostane dovnútra tela a naštartuje degradáciu kefky.

Ak na čistení zubov v sprche trváte, vždy sa zoznámte s používateľským manuálom pre vašu konkrétnu kefku (odporúča to výrobca?). A ešte viac dbajte na správne sušenie kefky.

5. Extra boj s baktériami

Náš posledný tip je dezinfikovanie. Lacnejším variantom je aspoň 2× do týždňa namočiť na pár hodín vlákna hlavice kefky do antibakteriálnej ústnej vody, čo pomôže zničiť baktérie, ktoré sa na kefke usadzujú.

Profesionálnym riešením je UV sanitizér, UV sanitizér, do ktorého kefku vsuniete a za zhruba 2 minútky máte viac ako 99 % baktérií zničených. Sanitizér oceníte najmä v situácii, keď bojujete s vracajúcimi sa zápalovými ochoreniami.

Jednoduché: už len začať

Uvidíte, že pri dodržiavaní pár jednoduchých fígľov vám milovaná kefka vydrží slúžiť maximálne dlho. Nezabudnite sa o ňu hneď po ďalšom použití poriadne postarať. A keď už sme pri tom – kedy naposledy ste nasadili novú hlavicu? 🙂
Hana Všetečková
autor článku

Hana Všetečková

redakcia Nazuby.eu

18. februára 2022