Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Čo nehovoriť zubárovi :-)

  • 24. júna 2014

Možno to poznáte z vlastnej práce - sú skrátka vety, ktoré dokážu človeka spoľahlivo vytočiť. A aj zubári a dentálne hygieničky sú alergickí na niektoré tvrdenia svojich pacientov. Pre pobavenie sme dali dokopy zoznam viet, ktoré by ste v ordinácii zubného lekára a dentálnej hygieničky mali radšej udržať za zubami.

Čo nehovoriť zubárovi
Čo nehovoriť zubárovi

Sedí sa Vám pohodlne? Máte čo jesť, máte čo piť? Tak sa do toho pustíme.

Zuby mám po oteckovi, preto sa mi kazia.

Vo chvíli vyslovenia tejto vety sa stávate toreadorom s červenou handrou v ruke a Váš zubný lekár alebo dentálna hygienička sú býkom. Zuby po oteckovi mať môžete, ale akurát tak v pohári. Kvalita zubných tkanív je genetikou ovplyvnená len veľmi, ale naozaj veľmi, zriedkavo. Pokiaľ nemáte diagnostikovaný amelogenesis imperfekta (ochorenie, kedy je sklovina veľmi mäkká), hypopláziu skloviny (nedokonale vytvorená sklovina) alebo vrodenú syfilidu, radšej sa genetikou neoháňajte.

Ale ja používam Listerine!

Zaklínadlo, ktoré často používame po oznámení výsledkov vyšetrení. Bohužiaľ Listerine sám o sebe Vám od Vašich ťažkostí nepomôže. Mimo Listerine zainvestujte do kvalitnej zubnej kefky a pomôcok pre čistenie medzizubných priestorov. Pri výbere sa riaďte odporúčaním zubného lekára alebo dentálnej hygieničky.

Medzizubné kefky? Áno tie mám!

Vlastniť medzizubné kefky bohužiaľ nestačí. To je podobné, ako keby obézny človek argumentoval tým, že vlastní rotopéd.

Nejaké celkové ochorenie mám, ale to so zubami nesúvisí.

Ak nemáte vyštudovanú strednú zdravotnícku školu alebo medicínu, na túto vetu radšej ani nemyslite. Zdravie ústnej dutiny totiž ovplyvňuje napríklad aj to, či človek užíva antidepresíva, má ochorenie štítnej žľazy alebo diabetes.

Neboj, pán doktor ti nič robiť nebude.

Asi najhoršia veta, ktorú môže rodič vypustiť z úst pred opuchnutým plačúcim dieťaťom. "Niečo" sa totiž robiť bude, a to "niečo" môže dokonca bolieť. Je ale treba Vášmu potomkovi vysvetliť, že chodiť k zubárovi je nutné. Ak dôjde aj na vŕtanie zubu, je dobré to využiť na presvedčenie dieťaťa, aby sa o svoje zúbky lepšie staralo.

Ale ja si tie zuby fakt čistím!

Áno, ale zrejme zle, keď máte medzi zubami ešte včerajšiu večeru.

Ale Maja hovorila...

Kolegyňu Maju Váš zubný lekár nepozná, ale pravdepodobne Vám odporučí, aby ste k nej prešli, keď sa Vám jej plán liečby zdá lepší.

Dentálna hygiena? Prečo? To predtým nebolo.

Áno, tento odbor je síce nový, ale to bola aj dermatológia v 16. storočí. Medicína ako taká sa stále vyvíja a prináša nielen nové lieky a postupy, ale aj celé odbory. A každý odbor raz začína a je nový a mladý. Dentálnej hygiene ľudia neveria, pretože sa prišlo na fakt, že za väčšinu problémov v dutine ústnej môže nesprávna starostlivosť o chrup. Namiesto lekárov, ktorí vzniknutý problém liečia, sa teda školia dentálne hygieničky, ktoré pomáhajú problémom predchádzať. Verme teda, že za 100 rokov ľudia nebudú chápať, prečo každý chodil k zubárovi trpieť pri vŕtaní zubov, keď sa problémom mohol vyhnúť, keby sa zveril do starostlivosti dentálnej hygieničky :)

Rovnako ako sa hovorí „mamička a pani učiteľka majú vždy pravdu", tak pamätajte, že aj váš zubný lekár a dentálna hygienička majú pravdu a chcú Vám pomôcť, aby ste sa s Vašimi zubami netrápili a mohli sa spokojne usmievať.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu