KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Čo vás čaká pri vstupnej prehliadke na dentálnej hygiene?

Čím ďalej, tým viac sa stretávame s tým, že nás zubný lekár odkazuje na dentálnu hygienu. Niektorí z nás to odkladajú, kým to ide. Pomerne veľkú úlohu v tom zohrávajú obavy. Ten, kto nerád chodí k zubnému lekárovi, len veľmi zriedka bude vyhľadávať ďalšiu zubnú starostlivosť dvakrát ročne naviac. Už na vstupnej prehliadke ale zistíte, že hygiena môže byť dokonca miestom na relaxáciu. A to nepreháňame.

Dentálna hygiena

Dentálna hygiena

Aj keď je dentálna hygiena stále celkom nový odbor, jej popularita stúpa. Často je to preto, že zubní lekári nemajú čas na precízne odstránenie zubného kameňa alebo inštruovanie pacientov, ako si správne čistiť zuby. Hygienistky sú tak ich pravou rukou a budú vaším najlepším pomocníkom v ceste ku zdravším zubom. Ešte stále sa odhodlávate objednať sa na prvú prehliadku, pretože neviete, čo vás tam čaká?

Kontrola stavu chrupu

Keď úplne prvýkrát zasadnete do kresla na dentálnej hygiene, čaká vás najskôr kontrola stavu chrupu. Hygienistka zhodnotí stav chrupu, počas toho vám oznámi, či nemáte niekde väčšie množstvo zubného kameňa, upozorní napríklad na odhalené krčky alebo problematické ďasná. Tento krok je veľmi dôležitým nosným prvkom, pretože sa na jeho základe stanoví ďalší postup. Rozhodne sa nebojte, že by ste sa dočkali nejakej kritiky, hygienistky sú tu na to, aby prispeli k zlepšeniu stavu vášho chrupu. Chcú vás k čisteniu zubov a dochádzaniu na dentálnu hygienu motivovať, nie vás odohnať. Preto nie je potrebné sa za svoje zuby hanbiť.

Odstránenie zubného kameňa a leštenie zubov

Základným ošetrením, ktoré čaká každého z nás, je odstránenie zubného kameňa. Mineralizovaný zubný povlak vzniká prakticky každému z nás, len ho máme na zuboch v inom množstve. Ak máte zápal ďasien, môže byť potrebné odstraňovať zubný kameň pod ďasnami. A to je jediná záležitosť, ktorá môže byť nepríjemná. Ak by ste ale cítili bolesť, určite sa ozvite a poproste hygienistku o nanesenie znecitlivujúceho prípravku na ďasná. Keď si budete zuby dobre čistiť, tomuto odstraňovaniu podďasňového zubného kameňa sa nabudúce vyhnete. Ako sa vlastne zubný kameň odstraňuje? V prvom rade ultrazvukovým prístrojom, v druhom rade ručnými nástrojmi.

Akonáhle nemáte na zuboch žiadny zubný kameň, prichádza na rad leštenie zubov. To pomôže odstrániť povrchové pigmenty a zuby vyhladiť, aby sa na nich ďalšie škvrny neusadzovali.

Inštruktáž správneho čistenia zubov

Udržať si zuby v takom stave, v akom sú po dentálnej hygiene, si vyžaduje precíznu domácu ústnu hygienu. Preto je záverečným krokom výber vhodných pomôcok a tiež inštruktáž na ich správne používanie. Dozviete sa, ako správne používať zubnú kefku, dostanete vhodné veľkosti medzizubných kefiek a pokiaľ vás trápia napríklad citlivé zuby alebo máte problémy s ďasnami, môžete dostať aj odporúčania na vhodnú zubnú pastu.

Zdravé zuby = krásne zuby

Cena vstupnej prehliadky dentálnej hygieny sa pohybuje od 40 do 70 €. Na priebežných polročných kontrolách potom zaplatíte od 20 do 40 €. Hovoríme to stále, prevencia je najlepšou cestou k zdraviu zubov. Zahoďte obavy a doprajte si radosť z dokonale vyčistených zubov vďaka dentálnej hygiene.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu

Lucie Zídková, DiS.
garant článku

Lucie Zídková, DiS.

dentálna hygienička,

klinika DentalCare