Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťame pri čistení zubov

Každý z nás si čistí zuby už od útleho veku. Niečomu nás naučia rodičia, no nie vždy nás naučia všetko správne. Hoci je čistenie zubov súčasťou každého nášho dňa, opakovane sa počas neho dopúšťame mnohých chýb, ktoré nám však môžu uškodiť. Ktoré sú to?

Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťame pri čistení zubov
Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťame pri čistení zubov

Aj vy si občas poviete, že si zuby len tak prejdete kefkou, že predsa nie je potrebné toľko ich čistiť? Alebo si na kefku dáte obrovské množstvo pasty s tým, že takto zuby lepšie vyčistíte? Oboje patrí k veľkým omylom a chybám, ktorých sa počas čistenia zubov dopúšťame. Ktoré sú tie ďalšie?

Neovládate správnu techniku čistenia

O tom, ako si správne čistiť zuby, sa už nahovorilo veľa. Môže sa Vás to pokúsiť naučiť zubný lekár, dentálna hygienička alebo sa to môžete naučiť sami podľa videonávodov. Málokto z nás si však za každých okolností dokáže správnu techniku čištenia  zubov ustrážiť. Na tejto chybe je najhoršie to, že ak si zuby budete čistiť nesprávnym pohybom, tak si môžete poškodiť zubnú sklovinu a spôsobiť si citlivosť zubov. Pomôcť Vám môžu sonické zubné kefky, ktoré čistiace pohyby vykonajú za Vás a Vy už budete musieť myslieť len to, aby ste si zuby vyčistili.

Nedodržiavate dobu čistenia

Viete, ako dlho si čistíte zuby? Podľa prieskumov si väčšina ľudí čistí zuby približne 54 sekúnd. To sa ale podstatne líši od odporúčaných troch minút v prípade používania manuálnej zubnej kefky. Ak používate elektrickú zubnú kefku, tak tá Vám zvyčajne postráži dve minúty, ktoré však u elektrickej kefky postačia. Pamätajte na to, že ráno aj večer je teda potrebné venovať čisteniu zubov dostatočný čas.

Príliš tlačíte na kefku

To je niečo, čo úzko súvisí so správnou technikou čistenia zubov. Základom pri správnom čistení je totiž to, aby ste na kefku príliš netlačili. Prílišný tlak na zubnú kefku môže spôsobiť stenčenie zubnej skloviny a pri zlej technike čistenia zubov tiež odhaľovanie zubných krčkov

Máte zlú zubnú kefku

Jedna z absolútne základných chýb je to, že sa domnievate, že používaním tvrdej zubnej kefky odstránite zo zubov viac plaku. Zubný plak nie je natoľko tvrdý, aby bolo potrebné ho odstraňovať tvrdou zubnou kefkou. Naopak. Pre zdravie ďasien aj zubov je potrebné voliť mäkkú zubnú kefku s veľkým množstvom vlákien. Keď zvolíte správny tlak na kefku, plak odstránite účinne bez poškodenia zubov.

Nečistíte medzizubné priestory a jazyk

Aj keď sa to väčšine ľudí nepáči, použitím klasickej kefky a zubnej pasty by čistenie zubov nemalo končiť. Aspoň raz denne je potrebné používať pomôcky na čistenie medzizubných priestorov. Ak nebudete odstraňovať zubný povlak z medzizubia, hrozí, že sa Vám v týchto miestach po čase začnú utvárať zubné kazy. A prečo používať škrabku na jazyk? Pretože jazyk má veľmi hrubú štruktúru, takže sa na ňom veľmi dobre udržuje plak. Plak usadený na jazyku spôsobuje najmä nepríjemný zápach z úst, preto je dobré ho pravidelne odstraňovať. 

Myslite na pravidelnosť

Nech už sa dopúšťate ktorejkoľvek zo spomínaných chýb, nie je nič jednoduchšie, než tieto chyby napraviť. Nezabúdajte na to, že zuby je potrebné si čistiť najlepšie trikrát denne a večer okrem kefky použiť aj medzizubnú kefku. Aj keď sa Vám to môže zdať zložité, verte, že zdravé zuby za to stoja.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu