Paradentóza: najčastejšie sa pýtate
Parodontitída (častejšie známa pod nepresnými termínmi ako paradentóza, paradontóza alebo parodontóza) je nepríjemná infekčná choroba, ktorá môže začať jednou kvapkou červenej v umývadle. Najčastejšie otázky sme zodpovedali spoločne so zubnou lekárkou MDDr. Lenkou Gregora.
Kde sa berie parodontitída a ako sa jej vyhnúť?
V skratke ide o dlhodobo podceňovanú ústnu hygienu. Presné dôvody, prečo vôbec parodontitída vzniká, návod, ako sa jej vyhnúť alebo aspoň včas začať liečiť, a plno ďalších podrobností sme pre vás pripravili v spolupráci so zubnou lekárkou MDDr. Lenkou Gregora. Pozrite sa.
Straty zubov spôsobené parodontitídou sa riešia pomerne ťažko. Zub vypadne z toho dôvodu, že došlo k úbytku kosti, v ktorej držal. Ak nie je prítomná kosť, potom nemá stomatológ kam implantovať „nový zub“ a potom nezostáva iné riešenie než snímacia náhrada.
Ako je to s parodontitídou a implantátmi?
Ak existuje možnosť vytvoriť implantáty, je dôležitá vaša príprava pred operáciou – perfektná hygiena a pravidelné návštevy u hygieničky, ktoré zaistia zdravé ďasná bez zápalu.
Nesmierne dôležité je však aj to, aby počas hojenia baktérie nenapadli implantát – z tohto dôvodu by nedošlo k spojeniu implantátu s kosťou a vyhojil by sa. Komplikácie môžu, bohužiaľ, nastať aj po vhojení implantátu (ide napríklad o zápal kosti okolo implantátu, ktorý opäť spôsobí jej postupné rozpustenie a implantát sa začne kývať až vypadne).
Je parodontitída nákazlivá, infekčná?
V zásade áno, môže byť. Premnožené baktérie, ktoré za parodontitídou stoja, sa nachádzajú v slinách. Bozkom, zdieľaním rovnakej kefky a pod. môže dôjsť k ich prenosu, a teda k úplne nepatrnému zvýšeniu rizika rozvoja parodontitídy.
Trpíte na opakujúce sa zdravotné komplikácie intímnych miest? Príčinou môže byť aj orálný sex, a to ak hoc jedného z partnerov trápi parodontitída.
Najlepšou prevenciou je dôkladná ústna hygiena. Ak sa o zuby svedomite staráte a pobozkáte človeka, ktorý bojuje s parodontitídou, rozhodne nemusíte byť v strese.
Ako je to s parodontitídou a antibiotikami?
Ak zubný lekár zistí, že je parodontitída v pokročilom štádiu a navyše vás trápi bolesť, môže vám predpísať antibiotiká. Vďaka sterom môže zubár určiť, ktoré antibiotiká zaberú na premnožené baktérie v ústach najlepšie.
Ako spozná parodontitídu stomatológ?
Špeciálnym nástrojom – sondou – meria hĺbku tzv. parodontálnych chobotov (laicky povedané káps medzi zubom a ďasnom). V prípade zdravých ďasien by sa sonda nemala dostať hlbšie než 3,5 mm. Diagnózu potvrdí aj röntgen.
Bylinky ako liek na paradentózu?
Radi by ste podporili liečbu? Vyskúšať môžete roztoky na preplachovanie úst – napríklad jelšovej alebo z dubovej kôry. Z plamienky zimnej a z borovice sa zase vyrába tinktúra, ktorá sa aplikuje na boľavé ďasná.
Tieto prírodniny majú antibakteriálne a protizápalové vlastnosti, s hojením teda môžu pomôcť.Rozhodne však nestačia na liečbu samy o sebe – najdôležitejšie je správne čistenie zubov podľa inštrukcií zubára.
Vedeli ste, že pokiaľ pravidelne nepoužívame medzizubné kefky, čistíme si zuby len na 70 %? Pozdvihnite svoju ústnu hygienu na rovnú stovku.
Psychosomatika a parodontitída – ako to spolu súvisí?
Podľa nedávnych vedeckých štúdií môže so vznikom alebo zhoršovaním stavu parodontitídy súvisieť aj stres, chronické úzkosti alebo socioekonomický status a vážnejšie duševné ochorenie. Pri posledných dvoch sa potom diskutuje práve zhoršená ústna hygiena – či už dôsledkom finančnej situácie, chýbajúceho povedomia o dôležitosti ústnej starostlivosti nalebo znížené schopnosti sa o chrup starať.
Dnešné lekárstvo však robí skokové pokroky – hlavné je nebáť sa objednať sa k odborníkovi a problémy začať riešiť 🙂