Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Prečo by mala byť vaša zubná kefka ako homár?

Nebojte sa, neblúznime. Správna zubná kefka má predovšetkým tri vlastnosti: je hustá, mäkká a rovno zastrihnutá. Skrátka homár – to sa nedá zabudnúť. Poďte s nami preskúmať, prečo práve tieto vlastnosti definujú dobrú zubnú kefku

Prečo by mala byť vaša zubná kefka ako homár?
Prečo by mala byť vaša zubná kefka ako homár?

Klasické zubné kefky rozdeľujeme na veľmi mäkké, mäkké, stredne mäkké, stredne tvrdé a tvrdé. K tomu sa ešte kefky odlišujú tvarom, farbou alebo počtom štetiniek. Určite ste si všimli, že odporúčania pre výber tej ktorej zubnej kefky sa odlišujú, ba dokonca si často protirečia. Prejdeme si preto tie najdôležitejšie vlastnosti zubnej kefky pekne po poriadku.

S nadhľadom: s riedkou metlou podlahu tiež poriadne nepozametáte. Pre ďasná a krčky zubov predstavujú mäkké husté štetinky kefky vyslovene príjemné pohladenie. Plak, ktorý sa usadzuje najviac práve na krčkoch zubov, husté štetinky krásne zotrú. Tým pádom čím viac drobných štetiniek, tým ľahšia práca pre vás – i vašu kefku.

Že kefka s tvrdými štetinkami vydrží dlhšie v dobrom stave a že „víc čistí“, pretože sa dostane do každej medzierky? Zdanlivo ide o logické argumenty. 

Teraz si ale spomeňte, ako ľahko si bolestivo poraníte ďasná, aj keď nešikovne kúsnete do topinky… Pri zubnej kefke záleží len na tom, ako pôsobí na vašu sklovinu a ďasná. Preto je pre zdravé zuby vždy najšetrnejšia práve mäkká kefka, ktorá zuby nijak nepoškodzuje. 

 

Výnimiek existuje minimum. V prípade citlivých zubov a ďasien by ste mali zvoliť veľmi mäkkú kefku. Stredne mäkkú kefku zase využijete pri prechode z tvrdších štetiniek. A tvrdé kefky? Tie naozaj bezkonkurenčne vyčistia napríklad odpad na umývadle. O zuby sa chcete predsa starať s láskou. :-)

Predstavte si kefku, ktorá nemá všetky vlákna rovnako dlhé. Keď ju priložíte k zubu, nikdy nebude priliehať k celej jeho ploche. Zuby tak buď nevyčistíte rovnomerne a v miestach, kde plak zostane, sa začne tvoriť nepekné zafarbenie alebo zubný kameň. V horšom prípade začnete na kefku tlačiť, aby sa vlákna k zubu dostali. Tým si ale môžete poškodiť zubnú sklovinu alebo odhaliť zubné krčky.

Naopak rovné štetinky s ľahko zaobleným koncom garantujú citlivé čištenie zubov, ktoré im prospieva. Všetky štetinky čistia totiž celú plochu zubov naraz, rovnako intenzívne, a teda rovnako efektívne. 

Voľbu správnej kefky na čištenie zubov neradno podceňovať. Preto si odteraz vždy spomeňte na nášho homára: hustá, mäkká a rovno zastrihnutá zubná kefka. Konečne vám vrásky na čele urobí len voľba krásnej farby!

redakcia Nazuby
autor článku

redakcia Nazuby

České Budějovice