Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Strojčeky na zuby 3. diel – Klasické snímateľné a neviditeľné strojčeky

Nie vždy sa hneď siaha po fixných strojčekoch. Sú tu ešte snímateľné strojčeky, ktoré sa hodia pre prípravnú fázu, alebo pre riešenie niektorých estetických nedostatkov. Voliť je dnes možné medzi dvoma druhmi – klasickými doskovými s drôtenými sponkami alebo neviditeľnými.

Neviditeľné strojčeky
Neviditeľné strojčeky

Klasické doskové strojčeky sa používajú najmä u detí na mliečny alebo zmiešaný chrup. Akonáhle sa prerezajú všetky zuby trvalého chrupu, prestávajú byť efektívne. Niekedy môžu problémy úplne vyriešiť, ale u závažnejších chýb sú len prípravou pre nosenie fixných strojčekov. Nosia sa buď celý deň s vyberaním len na jedlo, alebo len na noc. Postup stanovuje vždy ošetrujúci stomatológ.

Najnovšou možnosťou ako riešiť určité nezrovnalosti v chrupe sú neviditeľné fóliové strojčeky. Sú vhodné pre celý rad nedostatkov a možno ich použiť u detí i dospelých. Fólie naliehajú tesne na zuby a jemne s nimi pohybujú. Liečba v tomto prípade vyzerá takto: podľa odtlačkov alebo scanu zubov sa vytvorí niekoľko fólií, ktoré určujú zubom postupne rôzne polohy. Jedna fólia sa nosia približne 10 dní a potom sa menia za ďalšiu, ktorá nadväzuje tam, kde predchádzajúca v narovnávaní zubov skončila. Počet fólií a doba liečby sa určuje podľa závažnosti vady. Celková doba je ale veľmi podobná ako v prípade klasických fixných strojčekov. Výhodami neviditeľných strojčekov sú estetika, pohodlie pri nosení, jednoduchá ústna hygiena a menej časté kontroly u lekára. Hlavnou nevýhodou je pomerne vysoká cena.

V oboch prípadoch platí, že postup stanovuje stomatológ. Pokiaľ máte záujem o strojčeky, je najprv nutné navštíviť zubného lekára, ktorý vystaví doporučenku. Následne vás čaká návšteva ortodontistu, ktorý s vami bude konzultovať všetky možné postupy. V prípade, že vám možnosť neviditeľných strojčekov neponúkol, skúste sa opýtať, či by táto možnosť pre vás bola vhodná. Ide zatiaľ o novinku, ku ktorej sa neprikláňa veľké množstvo lekárov. Ale je dobré vedieť, že táto možnosť existuje. Najmä v dospelosti môžete neviditeľné strojčeky pre estetickú nápravu chrupu uvítať.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu

MDDr. Helena Dvořáková
garant článku

MDDr. Helena Dvořáková

zubná lekárka