Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Zubná kefka - zdroj zdravia alebo choroby?

Všetci vieme, že zubná kefka je tou najdôležitejšou pomôckou pri čistení zubov. Je to preto, že mechanické odstránenie zubného povlaku je základ a nemožno ho vykonávať ničím iným ako zubnou kefkou. A pretože kefka prichádza do kontaktu s baktériami v našich ústach, je potrebné sa o ňu starať.

Opotrebovaná zubná kefka
Opotrebovaná zubná kefka

Všetci automaticky po čistení zubov oplachujeme kefku pod tečúcou vodou, aby sme z nej zmyli zvyšky pasty. Bohužiaľ toto obyčajné opláchnutie vodou nestačí, aby ste z kefky odstránili zubný povlak, ktorý zotrela zo zubov. Je potrebné urobiť niečo viac.

Ako správne čistiť zubnú kefku?

Baktérie, ktoré sa môžu na kefke vytvárať, ak ju zle čistíme, môžu byť pre našu ústnu dutinu nebezpečné. Akým spôsobom ich z nej môžete odstrániť?

Klasické zubné kefky aj hlavice od elektrických kefiek môžete účinne čistiť ústnou vodou. Aj keď sa Vám to môže zdať čudné, pretože ústna voda predsa patrí do úst. Odstraňuje totiž baktérie nielen z úst, ale pôsobiť antisepticky môže aj na vláknach kefky. Použiť môžete aj klasický Listerin.

Pre niektoré značky a druhy náhradných hlavíc elektrických kefiek môžete použiť moderné zariadenie, ktorému sa hovorí UV sanitizér. Ide o doplnok, do ktorého po čistení umiestnite náhradné hlavice, zatvoríte a necháte vlákna hlavíc ošetriť UV žiarením. Vďaka tomu by Vaša kefka mala byť zbavená až 99% baktérií, ktoré sa na ňu nachytajú počas čistenia zubov.

Kedy meniť zubnú kefku?

Udržanie kefky v čistote je veľmi dôležité. Aj tak je ale potrebné kefku pravidelne meniť. Všeobecne platí, že by ste kefky mali meniť každé tri mesiace. Môže sa ale stať, že kefku bude potrebné vymeniť skôr.

Takáto situácia nastáva v prípade, že Vaša kefka už vykazuje známky opotrebenia. To spoznáte podľa toho, že vlákna sa už začínajú krútiť, pri čistení cítite, že kefka nepracuje tak, ako má a čistenie Vám tak trvá dlhšie. Často sa tiež stáva, že než sa naučíme správnu techniku čistenia zubov, tak pri čistení doslova odrovnáme niekoľko kefiek. Ich vlákna sú potom rozstrapkané a vybočené do strán. Takúto kefku okamžite zahoďte, pretože s ňou naozaj zuby nevyčistíte.

Výmena kefky by tiež mala nasledovať po prekonaní akejkoľvek infekčnej choroby. Baktérie, ktorých je počas infekčnej choroby v ústach oveľa väčšie množstvo, sa držia vo vláknach kefky a je preto potrebné buď kefku vymeniť, alebo ju aspoň naozaj starostlivo vydezinfikovať.

Pomôžte svojim zubom ku zdraviu

Aby ste si kefku zbytočne predčasne nezničili, je potrebné zvoliť vhodnú tvrdosť a najmä sa naučiť správnu techniku čistenia zubov. Potom kefka tri mesiace vydrží a po čistení ju stačí vydezinfikovať ústnou vodou. Zubná kefka je hlavnou cestou k zdravšej ústnej dutine, tak sa o ňu podľa toho aj starajte a starostlivo ju tiež vyberajte.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu