KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu
Čistenie elektrickou kefkou

Viete, ako správne čistiť zuby elektrickou kefkou? Poradíme

Nie je čistenie ako čistenie: Ani tá najlepšia elektrická zubná kefka nezaistí žiarivý výsledok, ak nebudete mať správnu techniku. Ako ju však dosiahnuť a na čo si dať pozor?

Za mňa najdôležitejšou funkciou je určite senzor tlaku – ľudia všeobecne veľmi tlačia na kefku s teóriou, že čím viac sa zuby vydrhnú, tým lepšie sa vyčistia, čo nie je pravda. Najdôležitejší je smer, akým sa vlákna k zubu prikladajú. Všeobecne odporúčam pacientom po kúpe elektrickej kefky navštíviť dentálnu hygieničku, aby im poradila, ako vlastne s kefkou zaobchádzať – technika čistenia je iná než s klasickou kefkou.

MDDr. Lenka Gregora
Ordinace Gregora s. r. o., České Budějovice

I elektrická kefka potrebuje vedenie

Zdá sa to jednoduché. Či už máte doma sonickú, magnetickú alebo oscilačnú kefku, je tu predsa na to, aby ste nemuseli čisteniu venovať toľko pozornosti. Alebo nie? Pravdou je, že vaše zápästia si odpočinú a elektrické kefky dokážu za minútu zrealizovať až 100× viac čistiacich pohybov než vaša ruka. I elektrické kefky však musíte vedieť používať. Ako na to?

Ako si čistiť zuby elektrickou kefkou?

Pustite sa do toho:

  1. Na kefku naneste pastu. Na čistenie s elektrickými kefkami odporúčame skôr menej abrazívne pasty.

  2. Hlavicu kefky držte tak, aby k zubom priliehala nie kolmo, ale pod úhlom 45°. Vlákna kefky sa tak dostanú k línii ďasien a odstránia odtiaľ zubný plak. Sonická kefka funguje stieracím pohybom, kmitá. Magnetická kefka zase prenáša mikrovibrácie do hlavice, pulzuje. Obe stačí iba presúvať po zuboch, so sonickou môžete na záver ešte urobiť stierací pohyb po korunke.

  3. Kefku zapnite až v ústach, inak budete mať pastu a vodu všade.

  4. Na kefku netlačte. Príliš silný tlak spôsobí rozostúpenie vlákien hlavice, ktorá potom nemôže efektívne čistiť, a vystavuje vaše ďasná vyššiemu riziku poranenia. Väčšina kefiek vás vďaka senzoru tlaku upozorní, ak na kefku príliš tlačíte: buď rozsvietením diódy, alebo prerušením čistiaceho pohybu.

  5. Vyčistite predné strany všetkých zubov, potom zadné strany a nakoniec hryzacie plôšky. Každému zubu by ste sa mali venovať aspoň 3 – 5 sekúnd.

  6. Čistenie zubov elektrickou kefkou vám zaberie 2 – 3 minúty. Výhoda elektrických kefiek je, že dĺžku čistenia postrážia za vás.

  7. Cca 2× týždenne vyčistite aj jazyk. Medzi papilami a v ďalších zákutiach jazyka sa totiž rady schovávajú baktérie.

  8. Po každom použití kefku rozoberte na dve časti (telo a hlavicu), opláchnite ich vlažnou vodou a nechajte vyschnúť na vzduchu. A ak chcete mať istotu, že ste zničili všetky baktérie, doprajte hlavici párkrát do týždňa kúpeľ v antibakteriálnej ústnej vode alebo ozdravný pobyt v sanitizéri.

Tápete, ako sa postarať o elektrickú kefku po tom, čo sa ona postarala o čistotu vašich úst? Napísali sme pre vás 5 tipov, ako sa starať o elektrickú zubnú kefku, aby vám dobre a dlho slúžila.

Aby som mohla odovzdávať svoje skúsenosti pacientom, mám tak sonickú kefku Philips Sonicare, tak Oral-B iO, ktoré striedam… Výsledok čistenia je však podľa mňa rovnaký.

MDDr. Lenka Gregora
Ordinace Gregora s. r. o., České Budějovice

Sonická, oscilačná, magnetická... a ako na ne

Ak uvažujete o kúpe elektrickej zubnej kefky, určite ste už narazili na otázky: či je lepšia sonická, magnetická alebo snáď oscilačná kefka, ako si s nimi čistiť zuby, pre koho sa hodí aký typ alebo ako sa od seba vlastne elektrické kefky líšia? Pomôžeme vám zorientovať sa.

Pravidlá použitia všetkých elektrických kefiek sú podobné, avšak iné než pri klasickej zubnej kefke. S manuálnou kefkou musíte poznať správnu techniku čistenia zubov a vykonávať veľa krúživých pohybov pod uhlom 45°. Uhol v prípade elektrických kefiek zostáva rovnaký, mení sa iba štýl čistenia. Stačí ju zapnúť, priložiť k zubom a pomaly posúvať.

I držanie kefky sa líši. Zatiaľ čo klasickú kefku držíte jemne ako pero, rukoväť elektrickej kefky jemne objímte prstami, aby ste mali kontrolu, ale zároveň necítili napätie v rukách. Ak si nie ste istí, či je vaše čistenie zubov elektrickou kefkou 100 %, nič nepokazíte konzultáciou s dentálnou hygieničkou.

A vôbec, je lepšia klasická manuálna alebo elektrická zubná kefka? Názor si môžete urobiť sami. Spísali sme pre vás podrobný článok.

Zhrnutie všetkých technológií elektrických kefiek

Sonické kefky

Hlavice sonických kefiek pripomínajú klasické zubné kefky. Napodobujú stierací pohyb (ako robíte manuálnou kefkou), ale vlákna sa pohybujú desať- aj viacnásobne rýchlejšie. Čistenie je jemné, šetrné a vlákna dokážu odstrániť zubný plak aj v horšie dostupných miestach. Vybrať si môžete z hŕby hlavíc vrátane najjemnejších vlákien pre citlivé zuby a chúlostivé ďasná. Pohon sonických kefiek môže zaisťovať elektromotorček alebo pohyb magnetov, ktorý svojimi vibráciami pohybuje hlavicou.

Oscilačné kefky

Dnes už zastaraný typ elektrických kefiek. Majú okrúhlu hlavicu, ktorá vykonáva rotačný pohyb. Ostatne preto sa im predtým vravelo rotačné kefky. Oscilačný pohyb zaisťuje precízne a hĺbkové čistenie, ale nevyniká prílišnou jemnosťou. Neupozorní vás, keď budete na zuby tlačiť príliš silno, čo by mohlo viesť k poškodeniu ďasien a zubnej skloviny.

Magnetické kefky

Magnetické kefky nahradili kefky oscilačné. Kombinujú to najlepšie zo sonických aj oscilačných typov. Kruhová hlavica sa podobá oscilačným kefkám, obklopí pri čistení celý zub a v tele kefky sú miesto motorčeka umiestnené silné magnety. Tie vyvolávajú jemné vibrácie pohybujúce hlavicou. Čistenie je výrazne šetrnejšie a tichšie než v prípade starších oscilačných modelov a telo kefky vibruje len minimálne, čo pri čistení iste oceníte. Tento typ kefiek spopularizoval výrobca Oral-B svojimi kefkami iO, ktoré sa postupne stali synonymom pre magnetickú technológiu.

Vedeli ste, že v stomatológii sa pracuje s tzv. zubným krížom (štyri kvadranty úst)? Zubný kríž využívajú aj niektoré elektrické kefky – ich mobilné aplikácie. Tie sledujú vaše čistenie a upozornia vás, ak ste nejakú časť vynechali. Napríklad to dokáže kefka Oral-B iO.

Chcete vedieť odpovede na 10 najčastejších otázok týkajúcich sa elektrických zubných kefiek? Spísali sme ich pre vás.

Vyberte si svoju kefku snov

Ako používať elektrickú zubnú kefku, už viete. Ako si však vybrať tú najvhodnejšiu priamo pre seba? I s tým vám radi poradíme. Prečítajte si nášho online sprievodcu výberom elektrickej zubnej kefky – vrátane tipov, trikov, príslušenstva, funkcií aj vychytávok jednotlivých typov kefiek. Elektrické kefky už pre vás odteraz nebudú španielska dedina, ale každodenní pomocníci na nezaplatenie. Verte, stoja za to.