KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

5 tipov, ako sa spriateliť s elektrickou kefkou?

Zaobstarali ste si, alebo ste snáď dostali elektrickú kefku? Potom sa vám určite bude hodiť pár tipov, ako s kefkou ideálne zaobchádzať a ako ju správne používať, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky pri čistení.

Zoznamovanie s elektrickou kefkou
Zoznamovanie s elektrickou kefkou

Máte novo elektrickú zubnú kefku? Hlavnou motiváciou pre jej používanie je uľahčenie a najmä zlepšenie čistenia zubov. Áno, čistenie zubov je obvykle veľmi intuitívne, ale aj tak je dobré držať pár základných rád, ktoré vám v začiatkoch s elektrickou kefkou pomôžu.

1. Nikdy nezapínajte kefku, kým ju nemáte v ústach

Ak nechcete mať zubnú pastu po celej kúpeľni, potom nikdy nezapínajte kefku predtým, než ju vložíte do úst. Ideálny postup je nabrať zubnú pastu, kefku vložiť do úst, pastu rozotrieť po všetkých zuboch a až potom ju zapnúť.

2. Netlačte a držte sa správneho uhla

Rovnako ako u klasickej kefky platí aj u tej elektrickej, že zlá technika môže spôsobovať odhaľovanie zubných krčkov alebo nedostatočné vyčistenie zubov. Takže netlačiť, prikladať pod uhlom tak, aby hlavica pokrývala z polovice zub az polovice ďasná (uhol 45 stupňov), a čistiť všetky plôšky zubov.

3. Pravidelná výmena hlavice

Klasické zubné kefky by sme mali meniť po troch mesiacoch, alebo pri viditeľnom opotrebení a po prekonanom infekčnom ochorení. To isté platí aj pre hlavice elektrických kefiek. Pre hlavice platí ešte jedno odporúčanie – radšej nepoužívať zubné pasty s esenciálnymi olejmi, ktoré môžu spôsobiť predčasné vypadávanie vlákien.

4. Nabíjajte len vybitú kefku

Aj keď to zvádza na používanie nabíjacej stanice ako stojanu na kefku, tak to nerobte, pokiaľ je stanica stále zapojená do zásuvky. Elektrické kefky by sa mali nabíjať iba vo chvíli, keď sú vybité. U väčšiny to spoznáte podľa indikátora na tele kefky.

5. Nechávajte uschnúť hlavicu a telo zvlášť

Aj keď je trochu náročnejší na priestor, vždy po čistení zubov odoberte hlavicu a nechajte ju a telo kefky uschnúť zvlášť. Je to hygienickejšie a zároveň telo môžete celé utrieť suchým uterákom, aby na ňom voda nezostávala.

Aj tak nezabúdajte na medzizubné čistenie

Áno, elektrická zubná kefka rozhodne vyčistí zuby lepšie ako tá manuálna. Ani ona sa ale nedostane do zradných medzizubných priestorov. Preto používaniu medzizubnej kefky a nite venujte tú minútku navyše aj v prípade, že ste prešli na elektrickú kefku.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu