KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Ako vybrať správnu kefku pre dieťa?

Že sa o detské zúbky treba starať už od prvého zúbka, počujete všade. S výberom správnej detskej kefky Vám ale poradí málokto a pritom ponuka je dnes tak široká. My Vám poradíme, po ktorej kefke siahnuť podľa toho, koľko má Vaša ratolesť rokov.

Detské kefky
Detské kefky

Čím začať

Starať sa o detské ďasná samozrejme môžete ešte predtým, než sa prvý zub vôbec objaví. K tomu slúžia hryzátka a tiež špeciálne kefky, ktoré sa navliekajú na prst a sú silikónové. Akonáhle sa ale prvý zúbok prereže, je čas začať sa oň starať za pomoci klasickej kefky. Dôležitá je veľkosť hlavičky, dĺžka rukoväte, ale tiež mäkkosť štetín.

Koľko má dieťa rokov?

Do troch rokov - Prvé zúbky sa deťom prerezávajú najčastejšie medzi šiestym a ôsmym mesiacom, ale nie je to pravidlom. Každopádne platí, že už od prvého zúbku by ste mali prejsť na používanie klasickej zubnej kefky. Pre takto malé deti vyberajte kefky s malou hlavičkou a aj pomerne krátkymi vláknami. Naopak rukoväť by mala byť dostatočne dlhá, aby sa na ňu vošla ako detská, tak Vaša ruka.

Od štyroch do šiestich rokov - Na väčšie kefky prejdite približne okolo štvrtého roku dieťaťa. Chrup je už v tomto veku kompletný vrátane stoličiek a ústa dostatočne veľké. Môžete teda vybrať o niečo väčšiu hlavičku kefky. Stále ale platí, že rukoväť by sa mala pohodlne držať dieťaťu i Vám, pretože v tomto veku ešte stále budete deťom zuby dočisťovať sami.

Od siedmich rokov - V siedmich rokoch už deti môžu používať kefky s väčšími hlavičkami, ktoré potom nevyžadujú tak precízne čistenie. Zostaňte ale určite u kefiek s mäkkými vláknami. Často sú tiež v tomto veku dôležité farby alebo dizajn kefiek.

Kategórie detských kefiek

Zubné kefky pre najmenších

Vhodné od prvých zúbkov do troch rokov

Pre takto malé deti sú určené kefky s malými hlavičkami a veľmi jemnými vláknami. Rovnako ako pri bežných kefkách je potrebné, aby vlákna boli rovno zastrihnuté a pomerne krátke. Rukoväť týchto kefiek je drobná, aby sedela dobre do detskej ruky, a zároveň musí byť dostatočne dlhá, aby ste ju mohli držať aj Vy.

Od prvého zubu

Zubné kefky pre predškolské deti

Vhodné pre deti od štyroch do šiestich rokov

Kefky pre deti od štyroch rokov už majú väčšiu hlavičku, stále ale zostávajú veľmi jemné vlákna, ktoré sú dostatočne šetrné k ich ďasnám. Komfortné držanie rukoväte samozrejme zostáva, pretože aj v tomto veku je nutné deťom zuby dočisťovať.

Pre predškolné deti

Zubné kefky pre školákov

Pre deti od siedmich rokov

 

Pre sedemročné a staršie deti majú kefky väčšie hlavičky, jemné alebo veľmi jemné vlákna a štandardnú veľkosť rukoväte. V tomto veku by mali byť deti schopné čistiť si zuby bez pomoci dospelého. Aj pre takto veľké deti sú dostupné kefky s rôznymi dizajnami, ktoré môžu upútať ich pozornosť pri čistení.

Pre školné deti

Dôležité vlastnosti

Tvrdosť vlákien

V prípade detských zubných kefiek ide vždy o veľmi jemné alebo jemné vlákna. Pri detských zuboch je tvrdosť vlákien obzvlášť dôležitá, pretože detské ďasná sú naozaj citlivé a len jemné vlákna dokážu zuby čistiť s potrebnou šetrnosťou.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu