Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Ako vybrať zubnú pastu, ak fajčíte?

Fajčenie je zlozvyk, ktorého sa ťažko zbavuje. Ak fajčíte, často sa Vám na zuboch vytvára nepekné žlté zafarbenie. Ak si chcete užívať svoje neresti a zároveň sa môcť bez výčitiek usmievať, potom je dobre pravidelne tieto škvrny odstraňovať pomocou špeciálnej zubnej pasty.

Ako vybrať zubnú pastu, ak fajčíte?
Ako vybrať zubnú pastu, ak fajčíte?

Čím začať?

Na odstránenie škvŕn zo zubov môžete vyberať zo širokej ponuky bieliacich zubných pást. Niekomu sa zuby zafarbujú viac, niekomu menej. A podľa toho vyberajte aj bieliacu zubnú pastu v prípade, že fajčíte. Zuby fajčiarov často potrebujú zubnú pastu, ktorá odstráni maximum škvŕn a najlepšie bez poškodenia zubov.

Úroveň zafarbenia zubov

Iba mierne zafarbenie - Ak intenzívne fajčíte a aj napriek tomu sú Vaše zuby iba mierne zafarbené, tak máte hlavne šťastie. V takom prípade sa môžete spoľahnúť na ktorúkoľvek zo zubných pást pre fajčiarov, pretože s miernymi povrchovými škvrnami by si tieto pasty mali bez problémov poradiť.

Zuby so sklonom k zafarbeniu - Niekomu stačí pár čiernych káv, niekoľko pohárov červeného vína a fajčenie a zuby začnú byť výrazne zafarbené. Pokiaľ ide iba o povrchové škvrny, tak by si s nimi mali zubné pasty pre fajčiarov poradiť. Dobré je používať tie, ktoré majú vyššie obsahy účinnej látky.

Druhy účinných zložiek zubných pást pre fajčiarov

Abrazíva

Na výraznejšie zafarbenie, nevhodné pre citlivé zuby

Abrazíva obsahujú takmer všetky zubné pasty. Táto zložka pasty bohužiaľ zuby nevybieli, ale iba odstráni povrchové pigmentácie, pretože abrazíva v podstate len obrusujú sklovinu. Hodnota abrazivity zubnej pasty sa značí skratkou RDA. Ak táto hodnota nie je na zubnej paste uvedená, potom má daná zubná pasta abrazivitu 70 RDA. Ak máte citlivé zuby, potom by ste si mali na hodnotu abrazivity dávať pozor, pretože Vašim zubom môže skôr uškodiť. Voľte teda pasty s nižšou abrazivitou.

  • Spoľahlivo odstráni i výraznejšie povrchové škvrny
  • Nevhodné pre citlivé zuby

Enzýmy

Na mierne zafarbenie

Ďalšou zložkou, ktorá môže pomôcť vybieliť Vaše zuby, sú enzýmy. Tie sú dnes v zubných pastách čím ďalej obľúbenejšie. Ide o také zložky ako je papaín alebo bromelain, ktoré prenikajú do štruktúry skloviny a odstraňujú zafarbenie. Ak teda hľadáte niečo šetrnejšie, potom si iste vyberte nejakú bieliacu zubnú pastu s enzýmami - napríklad Yotuel alebo Himalaya.

  • Šetrná práca s povrchovým zafarbením
  • Odstráni iba mierne zafarbenie

Mikroperličky

Na mierne zafarbenie zubov

Poslednou variantou aktívnej zložky v bieliacej zubnej paste môžu byť mikroperličky, ktoré lepšie pomáhajú odstraňovať povrchovú pigmentáciu zo zubov. Tie obsahujú napríklad pasty GUM Original White.

  • Šetrné k zubnej sklovine
  • Menej výrazné výsledky

Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu