KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Citlivé zubné krčky vznikajú po obnažení zuboviny v dôsledku paradentózy alebo aj nevhodnej techniky čistenia zubov, používanie príliš tvrdej zubnej kefky a abrazívnejzubnej pasty.   Úbytok zuboviny tiež môžu spôsobiť žalúdočné kyseliny pri chronickom vracaní.

Obnažené citlivé zubné krčky potom bolestivo reagujú na rôzne chemické podnety ako sú sladké, kyslé, chladné či teplé potraviny. Citlivosť krčkov býva zrejmá aj z fyzikálnych podnetov napr. prúdením vzduchu pri otvorených ústach. Ak sa už pacient s týmito ťažkosťami stretáva, je dobré obmedziť konzumáciu predovšetkým sladkých a kyslých potravín, ktoré chemicky naleptávajú dentín zuba. Určitú úľavu prináša aj vyplachovanie úst vodou po konzumácii chemicky dráždivej potravy.

Na trhu existuje niekoľko prípravkov, ktoré by mali citlivosť zubov znížiť. Sú to rôzne špeciálne zubné pasty, gély alebo ústne vody. Dôležité je s ťažkosťami citllivých zubných krčkov navštíviť zubného lekára, ktorý presne stanoví liečbu. V najľahších prípadoch odporučí používanie zubnej pasty a ústnej vody obsahujúce látky ako je Novamín, chlorid stroncia alebo fluoridy, v ďalšom štádiu pomôže potieranie fluoridom cínatým či monooxalátom draselným, v horšom prípade aplikujeme dentínový bond či sklopolyalkenoát, ďalšou možnosťou je zhotovenie krčkovej výplne napr. z kompozitu. Konečnou možnosťou vyriešenia citlivosti zubného krčka je endodontické ošetrenie, teda devitalizácia zuba.


Zdroj: http://www.nechcikazy.cz