Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Zubné implantáty a všetko o nich

Prísť o vlastný zub nie je nič príjemné. Možností, ako chýbajúci zub nahradiť je viac a jednou z nich je nechať si zaviesť implantát. Hoci zubný implantát v podstate plnohodnotne nahrádza Váš vlastný zub, nie je ľahké sa oň starať. Čo všetko budete musieť absolvovať, ak sa prikloníte k zhotoveniu implantátu, tak nielen to sa dozviete v našom článku.

Zubné implantáty
Zubné implantáty

Čo to vlastne implantát je? Ide o náhradu zuba, ktorá sa skladá z dvoch častí - skrutky, ktorá sa navrtáva do kosti čeľuste, a samotného zuba, ktorý sa následne pripevňuje na skrutku. Úloha skrutky je nahradiť koreň zuba, pretože sa do kosti musí implantovať a následne vhojiť. Tento proces trvá približne 6 mesiacov. A až po týchto šiestich mesiacoch sa na skrutku pripevňuje zub alebo mostík. 

Pre koho sú zubné implantáty vhodné

Nemožno úplne generalizovať, či práve Vám zubný lekár implantát odporučí alebo nie. Vždy sa posudzuje stav chrupu, stav kosti v okolí budúceho implantátu a pod. Sú však prípady, v ktorých Vám implantát zubný lekár ani schváliť nemôže. A to je, ak ste v inom stave, fajčíte, nedodržiavate zásady ústnej hygieny, trpíte parodontózou alebo máte nedostatok kostného tkaniva. Ani v prípade dospievajúcich detí nie je možné nechať zhotoviť a zasadiť implantát ako náhradu vypadnutého zuba.

Koľko implantát stojí?

Ak sa spolu s Vašim zubným lekárom zhodnete na tom, že implantát je pre Vás ideálnym riešením problému, potom sa pripravte aj na to, že sa trochu tzv. buchnete po vrecku. Cena implantátov sa samozrejme u jednotlivých zubných lekárov môže líšiť.

Ako sa musím o implantát starať?

Môžeme si myslieť, že o implantát sa človek nemusí nijako extra starať, keď je to zub, ktorý sa nemôže pokaziť. Opak je však v tomto prípade pravdou. Rovnako ako Vaše ďasná, tak i ďasná okolo implantátu môžu byť napadnuté zápalom. Je preto potrebné dbať najmä na starostlivosť o krčok implantátu.  

Dobré je teda zaobstarať si kefku s rovno zastrihnutými vláknami (napríklad CuraproxTePe), jednozväzkovú kefku a medzizubnú kefku. Pozor, medzizubná kefka musí mať drôtik izolovaný plastom. Takéto medzizubné kefky vyrába napr. firma TePe.

Na čistenie medzizubných priestorov môžete ešte zvoliť špeciálny typ zubnej nite, ktorej sa hovorí SuperFloss. Na čistenie implantátov je vhodná preto, že má konce spevnené a prostredná časť je flaušová. Do medzizubného priestoru ju tak ľahko zavediete a odstránite povlak. V prípade, že si chcete čistenie medzizubia spríjemniť, tak môžete staviť na ústnu sprchu ústnu sprchu. Ich cena je síce vyššia, ale za to ich môžete použiť aj pre masáž ďasien.

Na odstraňovanie zubného povlaku z krčka a medzizubia zubného implantátu naozaj klaďte veľký dôraz. Ak totiž v tejto oblasti nebudete starostlivo odstraňovať zubný povlak, reálne Vám hrozí vznik zápalu ďasien. Následkom zápalu potom môže byť vylúčenie implantátu a Vaša investícia tak príde navnivoč.

Na záver

O zub môžete prísť akýmkoľvek spôsobom. Implantát je jednou z možností, ako chýbajúci zub nahradiť. Avšak si nesmiete myslieť, že starostlivosť oň je jednoduchá. Vzhľadom na to, že implantát je investícia v rádoch stoviek eur, dbajte oň, ako najlepšie to pôjde. A nezanedbávajte ani vlastné zuby, nech tých implantátov za pár rokov nemáte viac, než by ste chceli.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu