Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Ako zubný implantát sa označuje cudzie teleso, ktoré je zavedené do mäkkých tkanív (sliznice) a tvrdých tkanív (alveolárnej kosti) a slúži ako opora zubných náhrad. Je to náhrada strateného pilierového zuba ukotvená v kosti, nahrádza vlastne chýbajúci koreň zuba. V niektorých prípadoch bez možnosti využitia zubných implantátov by bol pacient odkázaný iba na snímateľnú zubnú náhradu.

V súčasnej dobe sa používajú takmer výhradne zubné implantáty vyrobené z titánu, skôr sa využívala na výrobu zubných implantátov napr. keramika.

Zubné implantáty sa môžu využívať ako u pacientov s bezzubými čeľusťami, tak u defektov chrupu ako je skrátený zubný oblúk, rozsiahle medzery chrupu, ale aj pri strate jednotlivého zuba. Slúžia teda ako opora pre zubnú náhradu jedného či viacerých stratených zubov. Výhodou je, že nie je nutné obrusovať vlastné zuby pacienta.

Implantácia sa vykonáva v rámci ambulantného chirurgického zákroku. Pred každou implantáciou je nutné vykonať rôzne klinické a röntgenologické vyšetrenia. Zisťuje sa stav a hrúbka sliznice, množstvo kosti apod že nie je nutné obrusovať vlastné zuby pacienta..

Počas chirurgického zákroku sa v lokálnej anestézií do čeľustnej kosti v mieste pôvodného zuba zavedie zubný implantát a rana sa zašije. Zubný implantát sa nechá 3-6 mesiacov hojiť, aby bol pevne spojený s kosťou. Potom nasleduje zhotovenie určitého typu zubnej náhrady ako zubná korunka, zubný mostík či hybridná zubná náhrada. Tieto náhrady sa k zubným implantátom pritmelia, priskrutkujú alebo sa spoja s kotviacim prvkom zásuvného spoja.

Zubné implantáty sa môžu zhotovovať pacientom rôznych vekových skupín po dokončení vývoja chrupu (približne od 18 rokov). Nevhodné sú pre pacientov s rôznym typom ochorení ako je napr. silná cukrovka, celkové oslabenie obranyschopnosti proti infekciám, poruchy zrážanlivosti krvi, nádorové ochorenia v ústnej dutine, ale aj nedostatočná hygiena ústnej dutiny a fajčenie.

V súčasnej dobe dochádza k veľkej obľube vo využívaní zubných implantátov, ktoré v podstate rozširujú liečebné možnosti v oblasti protetiky, takže je možné zhotovovať viac fixných a podmienečne snímateľných zubných náhrad.

Všetko o zubných implantátoch sa dozviete tiež v našom článku s názvom Zubné implantáty a všetko o nich.