Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Najväčšia záhada starostlivosť o zuby –kde sa berú prúžkyv zubných pastách?

Prúžky v paste pozná snáď každý, kto si niekedy čistil zuby. Viete ale, kde sa v paste vzali a prečo? Poďme sa tejto záhade pozrieť na zúbok.

Prúžky v pastách
Prúžky v pastách

Píše sa rok 1955 a bežná zubná pasta má desivú čiernu farbu. Pravidelné čistenie zubov sa pomaly stáva bežnou súčasťou každodenného života širších más a neúnavný majster Leonard Marraffino práve premýšľa, ako zariadiť, aby ľudia pastu chceli viac používať. Preto uvažuje o zmene jej farby. Vymyslí teda unikátny stroj, ktorý dovedie tubu zubnej pasty naplniť farebnou zmesou. A hurá – prvé prúžky v paste sú na svete.

Vynález si nechá patentovať a predá ho firme Unilever. Tá vzápätí vyrobí prvú pastu s červeným pruhom na svete. Vo Veľkej Británii je pasta známa pod názvom Signal, ale v Spojených štátoch sa predáva ako Stripe.

Čím viac prúžkov, tým lepšia pasta?

Kým pasta Stripe chcela pomocou červeného prúžku zaujať deti, novo vzniknutý výrobca zubných pást Aquafresh myslel oveľa ďalej. Keď v roku 1973 firma vstúpila na európsky trh, potrebovala sa odlíšiť. A tak Aquafresh vymyslel pastu s bielym a modrým pruhom. Prúžky mali predstavovať dva hlavné benefity tejto zubnej pasty – svieži dych a ochranu pred zubným kazom. A čo na to zákazníci? Tí boli prúžky doslova omámení a vnímali ich ako skvelý nápad a inováciu. Pomocou prúžkov si totiž novú značku zapamätali. Postupom času Aquafresh pridal červenú farbu, čím vznikla ikonická zubná pasta s tromi pruhmi.

Ako sa prúžky do pasty dostanú?

Tuba sa v továrni naplní dvoma vrstvami – bielou a farebnou (napr. červenou), ktoré je o niečo menej. Pravá finta ale spočíva až v samotnej konštrukcii tuby.

Vnútri tuby by ste našli pozdĺžne tenké prepážky, v ktorých sú malé drážky. Keď potom chcete vymáčknuť pastu na kefku, najskôr sa uvoľní biela pasta, ktorá cestou k hrdlu rozhýbe hornú červenú vrstvu. Červená časť ide potom von pomocou samostatných tunelkov. Každý tunel má na konci malú dierku, kadiaľ sa farebná vrstva dostane nad bielou vrstvu. Vo chvíli, keď pasta vyteká z tuby, červená vrstva dopadá zhora na bielu.

Ako vidíte, žiadna záhadná mágia za prúžkovanými pastami nestojí. Vznikajú skrátka vďaka dômyselnej konštrukcii hrdla tuby, ktorá je určite hodná obdivu nejedného inžiniera

Prežili prúžky v pastách dodnes?

Princíp, kedy prúžky vznikajú vzájomným vytlačením z tuby, sa používa dodnes. Pravdou ale je, že prúžkované pasty sú skôr hudbou minulosti. Dnes totiž frčí úplne iné trendy, a čo bolo pokladané za inovatívne pred 50 rokmi, nemusí nutne platiť v súčasnosti. V dnešnej dobe lákajú pasty prírodné, vyrobené napríklad z bylín, bez fluóru, bieliace pasty, a tiež pasty netradičných farieb a príchutí, ako je borievka, kokos alebo mandarínka.


Karin Hambalíková
autor článku

Karin Hambalíková

marketingová špecialistka