Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Trhaniu zubov múdrosti sa často nevyhneme

Aj keď zuby múdrosti nevyrastú každému, keď už ale vyrastú, tak dokážu človeka pekne potrápiť. Často sa tak preto nevyhneme ich extrakcii, teda vytrhnutiu. Prečo dochádza k extrakciám ešte neprerezaných zubov, aké sú druhy extrakcií a kedy je ideálna doba na vytrhnutie zubov múdrosti. Tak to všetko sa dočítate v našom článku.

Trhanie zubov
Trhanie zubov

To, či Vám zuby múdrosti raz vyrastú alebo nie, zistí Váš zubný lekár ľahko pomocou röntgenu. Môžete totiž patriť medzi šťastlivcov, ktorým sa zuby múdrosti vôbec nezaložia, takže Vás nebude trápiť ani ich prerezávanie, ani ich možné budúce extrakcie. V dnešnej dobe totiž zuby múdrosti nemá približne 20% ľudí.

V akom prípade musím podstúpiť extrakciu?

Prvým krokom na posúdenie, či budete musieť podstúpiť extrakciu, býva röntgen. Vďaka röntgenu Váš zubný lekár zistí, akým smerom Vám zuby múdrosti rastú. V prípade, že rastú smerom do kosti alebo smerujú k ostatným zubom, je nutná čo najskoršia extrakcia týchto zubov.

Ďalším dôvodom na vytrhnutie zuba múdrosti je, že je pokazený. Nie je to preto, že by sa tieto zuby viac kazili, ale preto, že sú v ústach veľmi vzadu, a preto sa problematicky čistia.

Často sa tiež stáva, že sa stomatochirurg rozhodne odstrániť nielen zuby, ktoré zle rastú, ale aj tie v protiľahlej čeľusti. Je to preto, že ak nebudete mať protistojný zub, potom je Vám jeden tzv. nanič. Môže sa preto stať, že Vám dolné zuby múdrosti rastú smerom do kosti a horné naopak správne, ale rozhodnutie stomatochirurga bude, že bude lepšie ich extrahovať všetky.

Pretože sa tieto zuby prerezávajú od 18 do 25 rokov, je potrebné včas podstúpiť röntgen a zistiť, či rastú správnym smerom. S extrakciou zle založených zubov múdrosti sa odporúča neotáľať. V prípade, že rastie zub do ostatných zubov, mohlo by dôjsť k pokriveniu ostatných zubov v čeľusti a ak rastie do kosti, môže byť jeho neskoršia extrakcia komplikovaná.

Ako extrakcia zuba prebieha?

 S ohľadom na vyššie uvedené prípady, kedy k extrakcii dochádza, sú tri spôsoby, akými extrakcia prebieha.

  1. Pokiaľ máte zub už vyrastený a ide v podstate o jednoduché vytrhnutie zuba, pri ktorom zubár používa bežné nástroje ako pri extrakcii iných zubov, jedná sa o jednoduchú extrakciu. V tomto prípade často zubný lekár ranu ani nezašíva. Aj tak ale zákrok prebieha pod lokálnou anestézou.
  2. V prípade vyrastených dolných zubov môže dôjsť k tzv. komplikovanej extrakcii. To znamená, že si zubný lekár musí počas zákroku pomôcť niektorými rotačnými nástrojmi, ktorými si uľahčí prístup k zubu.
  3. Posledným typom je extrakcia chirurgická. Tú už zvyčajne vykonáva stomatochirurg na príslušnom oddelení v nemocnici a najčastejšie na operačnej sále. Tento spôsob extrakcie Vás čaká v prípade, že zuby nemáte vyrastené a rastú práve niektorým neželaným smerom, teda do kosti alebo do ostatných zubov. Ako už vyplýva z názvu, jedná sa o chirurgický zákrok v lokálnej anestéze okolo extrahovaného zuba. V tomto prípade musí stomatochirurg odklopiť ďasno a zub pomocou niekoľkých nástrojov z ďasna vybrať. Následne potom ranu zašije. Po tomto zákroku môžete preventívne dostať antibiotiká, ktoré zabránia vzniku zápalu v mieste extrahovaného zuba a ďalším komplikáciám.

Aké sú riziká?

Rovnako ako každý zákrok, aj extrakcia zuba predstavuje nejaké riziká. Môže dôjsť napríklad k odlomeniu časti extrahovaného zuba, poškodeniu susedného či hlavového nerva, vo výnimočných prípadoch môže dôjsť k zlomeniu čeľuste. Jedná sa však o komplikácie, ku ktorým dochádza zriedkakedy.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu