Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Gingivitída čiže zápal ďasien sa prejavuje sčervenaním a zdurenímďasien. Postupne dochádza k narastaniu objemu ďasien a k zaobľovaniuinterdentálnych papil. Pri zápale ďasien sa vdasňovom žliabku objavuje väčšie množstvo sulkulárnej tekutiny a pri jemnej sondáži dochádza ku krvácaniu. Ďalším príznakom zápalu ďasien je podnetové krvácanie, ktoré sa najčastejšie objavuje pri čistení zubov. Bolestivosť sa vyskytuje zriedka.

Bez liečby prechádza gingivitída v polovici prípadov v parodontitídu.

Zápal ďasien môžeme rozdeliť na akútny alebo chronický.

Akútna gingivitída je vlastne akútnym zápalom, ktorý býva zapríčinený mechanickými alebo termickými podnetmi a najčastejšie bakteriálnymi povlakmi. Povlakom podmienená gingivitída je vlastne zápal spôsobený zmiešanou bakteriálnou flórou zubného povlaku. Akútny zápal ďasien vyvolaný bakteriálnymi povlakmi prechádza po niekoľkých dňoch v chronickou gingivitídu. K príčinám akútnej gingivitídy patrí zlá ústna hygiena, fajčenie a stres. Závažným akútnym ochorením je ulcerózna gingivitída.

Chronická gingivitída má dlhodobejší priebeh, zápal sa obmedzuje iba na ďasno, ktoré je zdurené a krvácajúce. Pri chronickom zápale ďasien ešte nedochádza k strate úponu parodont,nie je pozorovaný úbytok alveolárnej kosti, ale objavuje sa prehlbovanie ďasnového žliabku a vznik tzv. nepravých dásňových vačkov. Liečenie chronického zápalu ďasien je dlhodobejšie, než u zápalu akútneho. Odporúča sa používať vhodnú zubnú kefku, nezabúdať na pomôcky na čistenie medzizubných priestorov a pomáha tiež používať prípravky proti zápalu ďasien, tzn. špeciálnu zubnú pastu a ústnu vodu (napr .: GUM Paroex, Listerine).

Liečba zápalu ďasien spočívá v odstránení všetkých dráždivých podnetov v ústnej dutine, v motivácii pacienta a inštruktáži k správnej dentálnej aj Interdentálnej hygiene. Pri akútnej forme sú vhodné liečivé výplachy.

Zvláštne formy gingivitídy mohou byť vyvolané hormonálnymi zmenami, ako následok liečby alebo vážnym celkovým ochorením organizmu (leukémie).

Rozoznávame:

  • tehotenskú gingivitídu
  • pubertálnu gingivitídu
  • menštruačnú gingivitídu
  • gingivitídu climacteria
  • gingivitídu vyvolanú kontraceptívmi

Zdroj: DOSTÁLOVÁ, Taťjana. SEYDLOVÁ, Michaela a kolektiv. Stomatologie. 1. vydání. Praha: Grada Publishing, a.s., 2008. Počet stran 196. ISBN 978-80-247-2700-4.