Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu


Gingivitis ulcerosa je ochorenie ďasien. Ide o vážny zápal ďasien, ktorý postihuje predovšetkým mladých ľudí do 25 rokov. Pre gingivitis ulcerosa je typický sezónny výskyt v jesenných mesiacoch. Gingivitis ulcerosa je ochorenie spôsobené anaeróbnou flórou pochádzajúcou z mikrobiálneho zubného povlaku. Začína ako akútna gingivitída (zápal ďasien) predovšetkým v oblasti dolných frontálnych zubov. Gingivitis ulcerosa má náhly začiatok zápalu ďasien a následne rýchlo vznikajúci nekrotický rozpad okrajov ďasien a medzizubných papíl. Aj toto ochorenie zrejme súvisí so zlou hygienou ústnej dutiny.

Gingivitis ulcerosa sa prejavuje predovšetkým krvácaním ďasien, bolestivosťou, zväčšenými uzlinami a charakteristickým zápachom z úst (foetor ex ore).

K liečbe sa používajú lokálne antimikrobiálne terapie, nekrózy je možné opatrne potierať 30% peroxidom vodíka, ústa sa odporúčajú vyplachovať 3 až 6% peroxidom vodíka. Dobré liečebné účinky vykazuje aj používanie 0,1 až 0,2% roztoku chlórhexidínu. Po ústupe akútneho štádia choroby a po znížení bolestivosti je veľmi dôležité začať dôkladnú dentálnu hygienu. Približne za 1 týždeň od prvej návštevy zubný lekár odstráni zubný kameň a dokončí ošetrenie parodontu.

Veľmi závažným faktom je, že gingivitis ulcerosa môže byť ako súčasť veľmi závažných ochorení, ako je HIV pozitivita alebo akútna leukémia. Vzhľadom k nižšiemu výskytu klasickej formy, sa v súčasnej dobe u pacientov ulceróznej gingivitídy bežne vykonáva vyšetrenie krvného obrazu a HIV protilátok.


Zdroj: MAZÁNEK, Jiří a kol. Stomatologie, minimum pro praxi. 1. vydání, Praha: TRITON s.r.o. 1999. ISBN 80-7254-032-7.