KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Zázrak menom chlórhexidín

Možno ste už o ňom počuli a možno nie - chlórhexidín. Účinná látka, ktorá Vám pomôže bojovať s usadzovaním zubného povlaku, vzniku zápalov alebo krvácaním ďasien a tiež po chirurgických zákrokoch. Nájdete ju nielen v ústnych vodách, ale aj v niektorých zubných pastách. V čom je chlórhexidín tak zázračný a kedy ho používať, tak to sa dočítate u nás.

Zázrak menom chlórhexidín
Zázrak menom chlórhexidín

Zaujímate sa o zloženie ústnych vôd alebo zubných pást? Ak sa Vám viac usadzuje zubný povlak trpíte na zápaly alebo krvácanie ďasien, tak hľadajte ústne vody s obsahom zložky chlórhexidín. 

Antibakteriálna jednotka - chlórhexidín diglukonát

Pretože zápal ďasien najčastejšie vzniká kvôli nedostatočnému odstráneniu zubného povlaku z ústnej dutiny, je potrebné naučiť sa tomuto javu predchádzať. A ide to hneď dvoma spôsobmi - dodržiavaním odporúčanej techniky čistenia zubov a používaním vhodných produktov.

Po výrobkoch s chlórhexidínom siahnite v prípade, že trpíte na zápaly ďasien, krvácanie ďasien, afty alebo nosíte fixné strojčeky. Vďaka vysokým antibakteriálnym účinkom Vám pomôže udržať Vaše ústa čisté po dlhšiu dobu. Chlórhexidín má špecifické vlastnosti a jednou z nich je, že sa čiastočne vstrebáva do zubnej skloviny a poskytuje jej tak dlhodobú ochranu pred zubným povlakom.

Na čo si ale dať pozor?

Ak sa rozhodnete alebo dostanete odporúčanie na používanie prípravkov s chlórhexidínom, mali by ste ale vedieť, že je dobré používať ich iba krátkodobo. Hlavným dôvodom je, že chlórhexidín môže po určitom čase zafarbovať zuby. Preto sa obvykle odporúča striedať používanie ústnej vody s chlórhexidínom s inou ústnou vodou bez obsahu tejto látky.

Pozornosť tiež venujte tomu, ako dlho po čistení zubov ústnu vodu s chlórhexidínom používate. Jej účinnosť by totiž mohla byť narušená niektorými zložkami zubnej pasty, ktorú používate. Preto s výplachom počkajte aspoň 30 minút po čistení zubov.

Pomôže s mojimi problémami?

Áno, ale ako sa hovorí všetko s mierou. Riaďte sa vždy pokynmi Vášho zubného lekára, alebo aspoň myslite na striedanie viacerých druhov ústnych vôd. Vyhnete sa tak nepríjemným problémom so zafarbením zubov. A nezabúdajte na dôsledné čistenie zubov, ktoré je základom pre zdravú ústnu dutinu. Samotná ústna voda Vám totiž nepomôže.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu