Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

„Zdedil som zubný kaz a paradentózu.“ Mýtus, alebo realita?

„Máme paradentózu v rodine. Rodičia prišli o zuby už v štyridsiatke. Veľa sa mi kazia zuby, to mám po matke. Nikto v rodine nemá zdravé zuby, s tým nič nenarobím.“ To sú vety, ktoré znia v zubných ordináciách skoro denne. Môže ale niečo z toho vôbec byť pravda? Alebo sú to len výhovorky pacientov?

Lucie Přibylová DiS.
Lucie Přibylová DiS.

Dedičnosť je niečo, čo nikto z nás nemôže ovplyvniť. Dedíme rôzne druhy ochorení. Cukrovku, choroby srdca a ciev, depresie, schizofréniu alebo sklon k ochoreniu rakovinou. Sú ale veci, ktoré geneticky dané nie sú, aj keď si to myslíme.

„Kazivosť zubov som zdedil“

Toto tvrdenie rozhodne nie je pravdivé. Zubný kaz je bakteriálne ochorenie tvrdých zubných tkanív, konkrétne skloviny a zuboviny. Že by sa baktérie dostali do úst dedičnosťou? Nezmysel. Rovnako tak nedědíme angínu alebo čierny kašeľ. Baktériám sa v ústach darí, ak tam máme dostatočne dlho zubný povlak. Čím silnejšia a zrelšia je vrstva povlaku, tým rýchlejšie a intenzívnejšie baktérie pracujú na vzniku zubného kazu. Sladké jedlá a nápoje ich prácu ešte viac uľahčujú. Pravidelné a poctivé čistenie zubov a medzizubných priestorov už od detstva je jedinou cestou, ako baktériám v ich úspešnej práci zabrániť.

Faktom je, že niektoré deti sa narodia s veľmi tenkou zubnou sklovinou, ktorá je na vznik zubného kazu náchylnejšia. To ale neznamená, že sa tomu nedá predchádzať. Jediné, čo sa skutočne „dedí“, je prístup k čisteniu zubov alebo zlá technika. Oboje môže mať za následok viac zubných kazov.

"Aj otec má parodontózu, preto ju mám ja"

Baktérie nedajú pokoj ani ďasnám. Sú to iné ako tie, ktoré spôsobujú zubný kaz, ale zabrať vám dajú najskôr ešte o niečo viac. Baktérie plaku pôsobiace na ďasno dlhú dobu spôsobí ich zápal. Ten sa prejavuje krvácaním pri čistení alebo aj pri jedle. Zápal trvajúci niekoľko rokov potom napáda kosť, v ktorej je zub zakotvený. Odhaľovanie krčku alebo kývanie zubov už sú potom pokročilými stavmi tohto ochorenia. Pretože sa opäť jedná o baktérie, parodontóza nie je dedičná. Niektoré typy agresívnej paradentózy sú ale prenosné slinami. Napríklad medzi partnermi, alebo z rodičov na deti. Nakaziť sa tak môžete rovnako ako angínou.

Ako zamedziť baktériám v útokoch na ďasná? Opäť pravidelným čistením. Zabúdať nesmiete najmä na používanie medzizubnej kefky, aby ste vyčistili naozaj všetky plochy zuba.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu

Lucie Zídková, DiS.
garant článku

Lucie Zídková, DiS.

dentálna hygienička,

klinika DentalCare