KošíkLen 400 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Tento pojem označuje proces uvoľňovania minerálnych iónov (najmä vápnika a fosfátov) z tkanív, ako je sklovina alebo kosť. V kontexte zubov sa preto stretávame aj s označením odvápnenie skloviny. Demineralizácia zubov je kritickým problémom, ktorý, ak sa včas nerieši, môže viesť k poškodeniu skloviny a následne k tvorbe zubného kazu.

Ako sa prejavuje?

S demineralizáciou sa najčastejšie stretávame pri krčku zuba v okolí ďasnového žliabku (v mieste styku zuba a ďasna). Prejavuje sa žiarivo bielymi škvrnami na zuboch (tzv. demineralizačné lézie). Tento jav už predstavuje poškodenie zuba, proti ktorému treba začať okamžite bojovať.  

Ako vzniká demineralizácia?

Po každom jedle a pití vzniká v ústach kyslé prostredie, ktoré v ideálnom prípade neutralizujú zásadité sliny. Po každom jedle a pití sa nám zároveň na zuboch vytvára zubní plak. Kyslé prostredie a plak pri dlhodobom pôsobení spôsobujú demineralizáciu (a ďalšie komplikácie, ako je zubný kaz alebo parodontitída).

Terapia a prevencia

Na začiatok dobrá správa: demineralizácii sa dá ľahko predchádzať a taktiež ovplyvniť jej progres, a to správnou starostlivosťou a úpravou stravovacích návykov. Keď sa kyslé prostredie v ústach normalizuje, minerály zo slín sa môžu znovu ukladať na sklovine. Tento proces nazývame remineralizácia zubnej skloviny. 

Liečba demineralizácie zahŕňa rôzne postupy vrátane lokálnej fluoridovej terapie. Vždy je kľúčové lézie monitorovať a sledovať ich progres, aby sa zabránilo nevratnému poškodeniu zubnej skloviny. BBielych škvŕn na zuboch sa, bohužiaľ, nezbavíte ani po liečbe, ich viditeľnosť však môžete znížiť šetrným vybielením okolitých zubov.

Medzi kľúčové metódy v boji proti demineralizácii patrí:

  • Suplementácia fluoridu: fluorid sodný (ktorého hodnoty nájdete na tubách pást pod záhadnou skratkou ppm) zlepšuje proces remineralizácie a posilňuje sklovinu. V prípade začínajúceho zubného kazu alebo demineralizácie sa preto často suplementuje nad rámec bežnej normy. Použiť je možné napríklad gél k remineralizácii skloviny alebo zubnú pastu so zvýšeným obsahom fluoridov. O dávkovaní a forme užívania rozhoduje ošetrujúci stomatológ.
  • Zlepšenie ústnej hygieny: demineralizáciu môžeme očakávať tam, kde neodstránime zubný plak. Kľúčová je preto starostlivosť o medzizubné priestory, niekedy pomôže aj jednozväzková zubná kefka. Kefky sa skrátka musia dostať všade. Kvalitu svojho čistenia môžete preveriť pomocou tabliet alebo roztokov na indikáciu plaku.
  • Úprava stravy: na elimináciu tvorby kyslého prostredia v ústach je kľúčové vyhnúť sa potravinám prichycujúcim sa na zuboch, obmedziť cukor a sladkosti, perlivé a sladené nápoje alebo ovocné džúsy.

U detí je častou príčinou zubného povlaku (a následne aj demineralizácie) „ďobkanie“: nepretržité pojedanie chrumiek, ovocia a ďalších potravín, ktoré sliny nedostanú čas neutralizovať. V kombinácii s nedostatočnou ústnou hygienou môže byť nešťastie na svete skôr, než by ste čakali. Sklovina na dočasných zuboch nie je taká odolná ako na zuboch stálych a k jej poškodeniu dochádza v kratšom časovom úseku. Ďalšie neduhy v starostlivosti o detské zúbky a možných vinníkov demineralizácie u najmenších nájdete tu.

Odporúča sa, naopak, zaradiť do jedálneho lístka potraviny bohaté na vápnik a fosfáty, ktoré pomôžu telu doplniť stratené minerálne látky.


Zdroj: https://drspillers.com/what-causes-teeth-demineralization/

Zdroj: MAZÁNEK, Jiří a kol. Stomatologie, minimum pro praxi. 1. vydání, Praha: TRITON s.r.o. 1999. ISBN 80-7254-032-7.

Zdroj: www.stomateam.cz/cz/obecna-stomatologie/molarova-a-incizalni-hypomineralizace-skloviny-mih#confirm