Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Dentálna hygiena: estetické výkony dentálnej hygieničky

Premýšľate ako doviesť svoj zovňajšok k dokonalosti? Čítajte ďalej! Ako sme už v minulom článku naznačili, dnešnou témou sú estetické výkony dentálnej hygieničky. V tomto článku sa dozviete, kedy je možné vykonať jednotlivé výkony, priemernú cenu za tieto zákroky a samozrejme pozitíva, ktoré tieto výkony prinášajú.

Dentálna hygiena
Dentálna hygiena

Dentálna hygienička vo svojej profesii usiluje nielen o čo najlepšie zdravie vášho chrupu, ale tiež vykonáva estetické výkony. Tieto výkony sú obľúbené predovšetkým u žien, ale častejšie ich začínajú podstupovať aj muži.

Medzi estetické zložky dentálnej hygieny zaraďujeme:

  • depuráciu zubov,
  • pieskovanie zubov (Airflow),
  • aplikáciu dentálneho šperku,
  • bielenie.

Pred vlastnými zákrokmi musí byť chrup v poriadku (ošetrený stomatológom, či hygieničkou), aby nevznikli zbytočné komplikácie. Choroby či iné stavy ako sú zubný kaz, zubný kameň, zápal ďasien, prípadne ďalšie je potrebné najprv odstrániť.

Depurácia zubov

Najjednoduchší estetický výkon vykonávaný dentálnou hygieničkou je depurácia zubov. Jedná sa o zaleštenie zubov, kedy nie je nutné podstúpiť priamo techniku zvanú Airflow, teda pieskovanie zubov.

Pomocou depurácie zubov možno odstrániť nánosy zubného povlaku a čiastočne aj pigmentáciu. Pigmenty sú nánosy, ktoré vznikajú ako následok fajčenia či konzumácie pigmentovaných jedál či nápojov (káva, farebné omáčky, Coca-cola, červené víno, jahody ...).

Depurácia zubov sa vykonáva pomocou rotačných kefiek či kalíškov a špeciálnej pasty.

Výkon je najmenej časovo náročný a skúsená hygienička je schopná ho previesť okolo pätnástich minút. Cena za depuráciu zubov sa pohybuje priemerne okolo 20 eur.

Pieskovanie zubov (Airflow)

Ďalšiu estetickú zložku dentálnej hygieny tvorí pieskovanie zubov, čiže airflow (airpolishing). Najčastejšie sa aplikuje u silných fajčiarov alebo osôb s konzumáciou kávy, čaju a ďalších potravín, kedy sa tvoria na plôškach zuba tmavý pigment, u pacientov ktorým bol odstránený fixný aparát či pred bielením zubov.

K pieskovaniu zubov sa používajú špeciálne šetrné prístroje, ktoré odstránia nežiadúce zafarbenie zuba z rýh, medzizubných priestorov, aj hladkých viditeľných zubných povrchov. Prístroj tryská pod tlakom piesok (rôzne hrúbky), ktorý sa účinne dostane aj do zle prístupných miest.

Pieskovanie zubov je lepšie ako depurácia, lebo koncovky pri depurácii zubov nie je možné aplikovať na zle prístupné miesta, ako sú zrotované zuby či medzizubné priestory. Kontraindikácie tohto ošetrenia tvoria kontaktné šošovky, ktoré je nutné pri zákroku vybrať, dychové ťažkosti (astma), neslaná diéta, či zuby v štádiu vývoja alebo zuby s poškodenou sklovinou.

Výsledkom pieskovania zubov je krásny chrup bez pigmentu, ktorý nemusíme bieliť, lebo po odstránení nánosov sú zuby svetlejšie. Výkon možno opätovne vykonať minimálne tri mesiace až pol roka od posledného pieskovania, aby nedošlo k poškodeniu skloviny. Cena za pieskovanie zubov sa pohybuje priemerne okolo 25eur. Opäť záleží na lokácii.

Aplikácia dentálneho šperku

Tento estetický prvok je skôr pre ženy, ktoré majú rady doplnky a šperky a jedná sa o aplikáciu šperku priamo na zuby. Dentálna hygienička ponúka širokú škálu farieb, tvarov, ale i materiálov. Pre náročnejšie dámy možno dokonca aplikovať šperk zo žltého alebo bieleho zlata či dokonca doplnok s drahými kameňmi a to s diamantami.

Tento krok sa vykonáva špeciálnou adhezívnou technikou, ktorá nepoškodzuje zubnú sklovinu. Celý proces trvá okolo tridsať minút. Životnosť dentálneho šperku je individuálny, ale pri správnej aplikácii je minimálne rok.

Cena tohto výkonu sa pohybuje v cenovej relácii od 10eur, samozrejme záleží na materiáli. Výsledkom je krásny žiarivý úsmev.

Bielenie zubov

Bielenie zubov delíme na tri druhy:

  • domáce bielenie,
  • vnútorné bielenie,
  • ordinačné bielenie.

Každý druh bielenia má svoje prednosti. Bieliaca oblasť je stanovená od druhých premolárov až po druhé premoláre na druhej strane chrupu. Keď sa vyskytujú dobré podmienky, bieli sa až po prvé moláre na oboch stranách.

Domáce bielenie zubov

Jedná sa o bielenie zubov doma, ktoré si môžete vykonávať sami. Čo všetko k tomu budete potrebovať? Tak predovšetkým sú to gély, obsahujúce určité percento peroxidu vodíka.

Na domáce bielenie sa zvyčajne používa koncentrácia 16% alebo 10% peroxidu vodíka, záleží však na okolnostiach a predovšetkým na odporúčaní dentálnej hygieničky. Desať percentný peroxid sa používa spravidla pri citlivých zuboch. Ďalej potrebujeme špeciálne nosiče, ktoré nám zhotoví dentálna hygienička či dentálne laboratórium, do ktorých aplikujeme gél. Aplikácia gélu sa odporúča po dobu 6 až 8 hodín, ideálna je aplikácia na noc, kedy je znížená tvorba slín. Výhodou tohto bielenia je domáce prostredie a možnosť opakovania procesu. Pri zuboch tmavších bielime 14 dní, pri zuboch svetlejších iba týždeň.

Pri tomto type bielenia by sa mala držať tzv. "Biela diéta" počas celého procesu bielenia zubov a následne ešte týždeň po ňom. Biela diéta spočíva v konzumácii potravín bez pigmentu, aby nedošlo k zaneseniu farebného pigmentu do zuba, lebo po bielení stratí dočasne zub vodu, je,, vysušený "a pri konzumácii takýchto potravín hrozí nasávanie farebných pigmentov do zuba. Dôležitá je kontrola u hygieničky cca týždeň po bielení, aby nedošlo k prebieleniu zubov, ktoré je nenávratné. Celková cena tohto spôsobu bielenia zubov sa pohybuje okolo 50 eur.

Ordinačné bielenie zubov

Ordinačné bielenie zubov je oproti domácemu veľmi rýchly proces. V dnešnej dobe sa vykonáva 40% peroxidom za vedením lekára. Ordinačné bielenie zubov je vykonávané materiálmi, ktoré sú veľmi šetrné k zubnej sklovine a nehrozí teda k jej poškodeniu. Ordinačné bielenie zubov trvá okolo jednej hodiny.

Pred samotným procesom ordinačného bielenia je dôležité depurovať zuby depuračnou pastou bez fluóru. Ak sa nachádzajú na zuboch pigmenty, je dôležité pomocou Airflow či depuráciou tieto pigmenty odstrániť, aby došlo k rovnomernému vybieleniu zuba.

Najprv sa nanesie ochranná báza na ďasno, aby nedošlo k jej poraneniu a potom sa aplikuje samotný bieliaci gél. Účinky bieliaceho gélu je možné urýchliť pomocou UV svetla, záleží však na type gélu (gély s aktivátorom UV svetlo nepotrebujú). Celý proces trvá 60 minút a je rozdelený do štyroch cyklov, pričom po pätnástich minútach dochádza k odstráneniu jednej vrstvy a ihneď sa aplikuje nová vrstva bieliaceho gélu. Na záver je aplikovaný prípravok proti citlivosti zubu.

Aj v tomto prípade je nutná biela diéta, avšak len po dobu 24 hodín. Ordinačné bielenie je možné opakovať až po roku od posledného bielenia, aby nedošlo k prebieleniu zubov. Kontraindikáciu tvoria protetické náhrady, ako sú mostíky, korunky či výplne, ktoré sa týmto procesom nevybielia. Ďalej bielenie nie je vhodné pre dojčiace a tehotné ženy či pre pacientov s počiatočnou parodontózou.

Ordinačné bielenie je pre pacientov oveľa pohodlnejšie a prináša rýchle a relatívne trvalé výsledky. Cena sa pohybuje v priemere okolo 150 až 220 eur za obe čeľuste a líši sa podľa konkrétneho pracoviska.

Vnútorné bielenie zubov

Posledným typom bielenia je vnútorné bielenie zubov, ktoré sa indikuje u zuba bez zubnej drene. Dôležitá je spolupráca dentálnej hygieničky so stomatológom. Vnútorné bielenie sa vykonáva po tzv. Endodontickom ošetrení zuba (ošetrenie zubných kanálikov), keď lekár vytvorí do zuba kavitu, do ktorej potom dentálna hygienička aplikuje bieliaci gél a zakryje provizórne výplňou. Po 24 - 72 hodinách príde pacient na vybratie zvyšku gélu.

Efekt vnútorného vybielenie zuba sa ustáli behom 14 dní, potom lekár kavitu uzavrie fotokompozitne (bielou) výplňou. Týmto spôsobom sa docieli vybielenie zuba po endodontickom ošetrení. Dôležitá informácia pre pacientov s protetickými náhradami či výplňami je, že korunky, mostíky a fotokompozitné výplne bielením farbu nezmenia a je nutné počítať s ich výmenou po bielení vo farbe zodpovedajúcej vybieleným zubom.

Kontraindikáciu tvorí zub, ktorý nebol endodonticky ošetrený. Cena vnútorného bielenia u jedného zuba sa pohybuje v priemere od 18 eur.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu

Barbora Liebig, DiS.
garant článku

Barbora Liebig, DiS.

dentálna hygienistka