Fluór vs. fluorid
Fluór a fluorid – dva termíny, ktoré sa často pletú a majú odlišné významy. Poďme si ich priblížiť!
Fluór
Fluór (chemická značka F) je chemický prvok, ktorý je vo svojej čistej forme vysoko toxický, reaktívny, žltozelený plyn s prenikavým zápachom a v prírode sa prakticky samostatne nevyskytujúci.
Skôr sa nachádza v podobe zlúčenín, nie vo forme voľného plynu, pretože sa ľahko spája s inými prvkami (elektronegatívny prvok). Týmto spôsobom sa podieľa na rôznych procesoch, ktoré ovplyvňujú nielen zdravie našich zubov. (A často ho zmieňujeme so zložkou zubnej pasty – fluorid.)
Fluorid
Zlúčeniny obsahujúce fluór v kombinácii s inými prvkami, ako je sodík, vápnik alebo draslík. Napríklad fluorid sodný (NaF), vápenatý (CaF), draselný (KF) aj cínatý (SnF2) bežne nájdeme v stomatológii v zubných pastách, ústnych vodách a v ďalších doplnkoch ošetrujúci o zuby.
Majú moc remineralizovať (obnovovať) zubnú sklovinu – to znamená, že pomáhajú zuby posilniť, aby lepšie odolávali škodlivým kyselinám v zubnom plaku, ktoré spôsobujú zubný kaz. Pre ešte lepšiu predstavu: fluorid na povrchu zubov je akýsi „plášť bez kyselín”.
Výskyt
Fluoridy sa najčastejšie nachádzajú v morských plodoch, čiernom čaji a niektorých druhoch rýb, ako sú tresky a sardinky. V menšom množstve ich môžeme nájsť aj v mlieku, vajciach, orieškoch a mäse.
Vedeli ste, že Slováci konzumujú iba asi štvrtinu rýb v porovnaní s európskym priemerom? Preto vás asi neprekvapí, že je pre nás dôležité dopĺňať fluór (vo forme fluoridu) trošku iným spôsobom – napríklad v podobe zubných pást, ústnych vôd a pod.
Bezpečnosť
Zatiaľ čo samotný fluór je toxický a jeho vysoké dávky môžu spôsobiť zdravotné problémy (nevoľnosť, zvracanie, bolesť brucha), fluoridy sú považované za bezpečné a účinné.
Je dôležité mať na pamäti, že samotný fluorid v zubných prípravkoch nekonzumujeme, slúži nám iba na ochranu zubov pred zubným kazom.
Ale pozor – nadmerné používanie/konzumovanie fluoridov, najmä u malých detí (zhruba jedna zubná pasta za týždeň po dlhý čas), môže viesť k fluoróze, čo sa prejavuje bielymi škvrnami na zubech. Je teda dobré používať fluoridové prípravky v odporúčaných denných dávkach a konzultovať ich použitie so svojím zubným lekárom.
Denné množstvo fluoridu
Obavy mať nemusíte. Celkový príjem fluoridov je minimálny – aj keď ich bežne nájdeme v potravinách, nápojoch alebo v zubnej paste (ktorú nakoniec aj tak vypľuvneme).
Odporúčané množstvo na osobu sa líši v závislosti od telesnej hmotnosti, veku a štruktúry zubov. Všeobecne sa však považuje za bezpečný denný príjem (pre dospelých aj deti) 0,05 mg fluoridu a kilogram telesnej hmotnosti.
Áno, alebo radšej nie
Fluór (vo forme fluoridov) je pre naše telo dôležitý a kľúčový pre zdravie kostí a zubov. Jeho nedostatok môže viesť k vyššiemu riziku demineralizácie a zubného kazu. Dbajte preto na 100 % ústnu hygienu a nezabúdajte ani na malých pomocníkov – môžu nám (v malej miere) pomôcť v boji za krásny úsmev po celý život.
AUTORKA: Klára Lípová, DiS.
GARANTKA: Bc. Natália Drgová
Zdroj: https://www.dentalhealth.org/fluoride
Zdroj: https://www.nzip.cz/clanek/1151-fluorid https://www.weleda.cz/magazin/zdravi/proc-zubni-pasty-obsahuji-fluorid
Zdroj: https://www.nzip.cz/clanek/1143-mineralni-latky-pokryti-denni-potreby
Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5651468/
Zdroj: https://is.muni.cz/th/dk8ee/Prehled_vyvoje_a_pouziti_fluoridu_pro_udrzeni_a_podporu_oralniho_zdravi.pdf