KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu
Na čo sa najčastejšie pýtate, keď vám krvácajú ďasná

6 najčastejších otázok, keď máte zápal ďasien. Aký je zaručený liek?

Krvácajú vám ďasná? Alebo ste sa nedávno dozvedeli, že trpíte zápalom ďasien? Pravdepodobne hľadáte jasné a zrozumiteľné odpovede na svoje otázky a niet sa čomu diviť… Zistite, ako vyzerá správna cesta k úľave – raz a navždy.

1. Ako spoznať zápal ďasien?

Vyše 70 % populácie trpí na krvácanie ďasien a myslí si, že červená v umývadle je normálna. Pripravte sa na šok – nie je!

  • Červené ďasná,
  • opuchnuté ďasná prekrývajúce časť zubnej korunky,
  • zápach z úst (halitóza),
  • ďasná, ktoré tesne neobopínajú krčky zubov,
  • případně samotné krvácanie ďasien.

To všetko nám varovne signalizuje, že niečo nie je v poriadku a že treba nájsť riešenie. A vedeli ste, že neliečenie zápalu ďasien môže viesť až k vypadnutiu zubov, parodontitídě? Nebojte sa preto do liečby vrhnúť po hlave – stále je šanca na vyliečenie.

A pozor – krvácania ďasien a miernej bolestivosti sa pri začiatku liečby neľakajte, vydržte to a čistite. To k liečbe (bohužiaľ) patrí a oboje časom ustúpia.

2. Ako vyliečiť zápal ďasien?

Samotná liečba zápalu ďasien – čuduj sa svete – začína vždy u nás samotných. Je dôležité, aby sme si priznali, že niečo nie je správne, a objednali sa k odborníkovi. Presnejšie, k zubnému lekárovi alebo k dentálnej hygieničke.

Nielenže vám odstránia zubný kameň, vypieskujú pigmenty na zuboch, ale zároveň pomôžu naštartovať správnu ústnu hygienu. A tá začína vhodnými zubnými pomôckami a správnou technikou čistenia zubov. Potom už len stačí, aby ste pomôckami čistili naozaj poctivo (2× denne) a zápal za chvíľu zmizne. Zdravé ďasná za to vo výsledku stoja, no nie?

3. Ako dlho trvá zápal ďasien?

Dĺžka trvania zápalu ďasien sa môže líšiť v závislosti od stavu ďasien a aj od toho, ako dobre sa budete držať rád odborníkov. Ak by ste však chceli počuť presné číslo, počítajte zhruba 10 dní. Ucítite výrazné zlepšenie, dokonca aj uzdravenie ďasien.

Neprestávajte však poľavovať s čistením, zápal ďasien sa môže vrátiť. Našťastie už však viete, ako naň vyzrieť! 🙂

Vedeli ste, že ak nepoužívame medzizubné kefky, čistíme si zuby len zo 70 %? Ak by ste si teda priali pozdvihnúť svoju ústnu hygienu na rovnú stovku, nezabúdajte na ne.

4. Čo pomáha na bolestivý zápal ďasien??

V prvom rade je dôležité, aby sme si u odborníka zistili, akú tvrdosť zubných kefiek potrebujeme, akú veľkosť medzizubných kefiek si máme kúpiť, ale aj aká špeciálna ústna voda je pre nás najlepšia.

Ak ste teda doteraz hľadali, ako sa zbaviť zápalu ďasien, prípadne účinné lieky na zápal ďasien, našli ste ich!

Čo ďalej na zápal ďasien, pýtate sa? Skúste aplikovať gél alebo masážny roztok. Buď úplne prírodný, alebo s chlórhexidínom, ktorý má výraznejší antibakteriálny a protizápalový účinok. Skvelou voľbou je aj bylinka šalvia – má antiseptické a sťahujúce účinky.

Poznáte jednozväzkovú kefku? Veľa mamičiek si ho nemôže vynachváliť. Je to verný pomocník pre dočisťovanie mliečnych, ale aj stálych zubov.

5. Aké sú príznaky zápalu ďasien u detí?

Prejavy zápalu ďasien u detí sa nijako zvlášť nelíšia od tých dospelých – ďasná sú napuchnuté, začervenané a môžu aj krvácať. Zápal ďasien (gingivitída) prepukne v dôsledku nedostatočného odstraňovania zubného povlaku, ktorý najčastejšie nájdeme usadený pozdĺž línie ďasien (ďasnový žliabok).

Nezabúdajte – sladké tekutiny a cukrovinky, ktoré deťom stále viac dopriavame, tomu napomáhajú. Skúsme preto obmedziť konzumáciu sladkého a ponúknuť miesto džúsu obyčajnú vodu. 🙂

Navštívte s dieťaťom aj dentálnu hygieničku, ktorá odporučí a názorne ukáže, ako zubné pomôcky správne používať. A razom bude choroba ďasien preč!

6. Existuje domáca alebo prírodná liečba zápalu ďasien?

Domácu liečbu zápalu ďasien (gingivitídy) odporúčame podporiť aj zubnou pastou, ktorá je určená priamo na krvácajúce ďasná. Prípadne vyskúšať aj prírodnú liečbu pomocou prírodných zubných pást.

Že hľadáte priamo babské rady na liečbu zápalu ďasien? Vyskúšať môžete bylinné prípravky a odvary – napríklad zo šalvie alebo dubovej kôry. Majte však na pamäti, že poctivá starostlivosť vhodnými zubnými pomôckami vynahradí všetky lieky a doplnky.

Ak vás trápia krvácajúce ďasná, neprepadajte panike. Je dôležité si uvedomiť, že zápal ďasien je liečiteľný a so zodpovedajúcou starostlivosťou je stále možné dosiahnuť zdravé ďasná do pár dní. 🙂