KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu
Úhlavný nepriateľ: medzizubný kaz! Čo potrebujete vedieť, aby ste sa ho zbavili?

Úhlavný nepriateľ: medzizubný kaz! Čo potrebujete vedieť, aby ste sa ho zbavili?

V pohodlí svojho domova si vychutnávate obľúbenú pochúťku a naraz sa vám zachytí medzi zuby... Áno, aj taká drobnosť môže byť varovným signálom medzizubného kazu. Na čo si dať pozor, aby ste mu úplne predišli? Čo robiť, keď sa objaví, a čo pomáha, aby sa nevrátil?

Ako spoznať medzizubný kaz

Medzizubné kazy, ako už názov napovedá, sú kazy, ktoré sa tvoria medzi zubmi. Často ich nevidíme ani necítime, kým ešte nie sú v pokročilom štádiu.

V počiatočných fázach nebolia. Prvými známkami medzizubného kazu sú kriedovo biele škvrny (tzv. demineralizácia) – ktoré medzi zubmi voľným okom málokedy zahliadneme, alebo zachytávanie potravy. Našťastie ich však dokáže odhaliť röntgenová snímka na pravidelných preventívnych prehliadkach u zubného lekára. Uf!

Čo sa však stane, keď medzizubný kaz nezastihneme včas? Postupuje ďalej, preniká sklovinou, napadá zubovinu a v tejto chvíli často pocítime bolesti, ktoré nás vyženú k lekárovi.

Je zaujímavé, že medzizubné kazy stále radíme medzi najčastejšie ochorenia dutiny ústnej, hoci dnes máme k dispozícii veľa medzizubných pomôcok, ktoré každodenne pomáhajú. Neviete si rady s výberom alebo ako začať? Pozrite sa na nášho online sprievodcu.

Hlavné príznaky medzizubných kazov

  • kriedovo biele škvrny (white spots) na sklovine zubov
  • zachytávanie jedla v medzizubnom priestore
  • citlivosť a bolestivosť zuba – napríklad pri pojedaní cukroviniek alebo kyslých, horúcich aj studených pochutín
  • žltohnedé sfarbenie medzi zubmi (pokročilé alebo rozsiahle kazy)
  • zápach z úst (halitóza)
  • opuch tváre (pokročilé alebo rozsiahle kazy)
  • zmena chuti v ústach

Pamätajme, neliečenie môže viesť k ďalším komplikáciám, ako je zápal zubnej drene, strata zuba alebo šírenie infekcie do celého tela. Tá môže ohroziť napríklad aj srdce – prevencia je pritom na dosah jedného kliknutia.

Hlavné príčiny vzniku medzizubného kazu

Priestory medzi zubmi sú ťažko prístupné a ani vlákna klasickej kefky sa k nim nedostanú. Nie preto div, že čistenie medzizubných priestorov je pre mnohých z nás taký oriešok.

Naši nepriatelia medzi zubmi sa objavujú hlavne pre dlhodobo nevyčistené zvyšky potravy a baktérie, ktoré sa tu pravidelne usídľujú. (Známe aj pod názvom zubný povlak.) Baktérie tvoria kyseliny, ktoré narušujú sklovinu zuba a spôsobujú nepríjemný – často bolestivý – kaz. A čo je najhoršie? Nezastavia sa pred ničím… kaz medzi prednými zubmi nie je výnimkou!

Zubný plak sa najľahšie vytvára tam, kde povrch zuba nie je hladký. Napríklad okolo zubných výplní, koruniek, mostíkov, medzi zubmi alebo v blízkosti línie ďasien. O hladkosti vlastných zubov sa môžete presvedčiť napríklad jazykom – stačí si po nich prejsť.

Ako rýchlo postupuje zubný kaz?

Kaz medzi zubmi sa nevyvinie za jednu noc. Ide o ochorenie, ktoré sa rozvíja postupne a obvykle to trvá aj niekoľko mesiacov. Rozlišujeme kaz chronický, ktorý postupuje pomalšie a sfarbenie má tmavšie, a kaz akútny (šíriaci sa rýchlejšie) so svetložltou farbou.

Je medzizubný kaz nákazlivý?

Zubné kazy sú spôsobené baktériami, ktoré produkujú kyseliny rozkladajúce zubnú sklovinu. Tieto baktérie sa môžu prenášať slinami, zdieľaním jedla, olízaním cumlíka alebo dokonca bozkami. Dalo by sa teda povedať: áno, sú infekčné, a môže tak dôjsť k nepatrnému zvýšeniu rizika rozpuku kazu u druhého človeka.

Medzizubné kazy u detí

Vedeli ste, že deti majú vyššie riziko nákazy, ak ich rodičia trpia aktívnym zubným kazom? Preto je dôležité dbať o svoju ústnu hygienu, môžeme totiž ohroziť nielen seba, ale aj svojich blízkych.

Medzizubné kazy u detí sa vo vzniku nijako zvlášť nelíšia od tých dospelých. Vždy je na vine nedostatočná ústna hygiena. Dokonca je to jedna z najčastejších chýb, ktorú zmieňuje zubná lekárka MDDr. Vendula Hellerová v našom spoločnom rozhovore. Viete, kedy začať u svojich ratolestí s medzizubnými kefkami? Uistite sa.

Dávajme si pozor aj na rýchlosť šírenia – u detí sa zubné kazy šíria rýchlejšie. Na vine je tenšia, a teda náchylnejšia zubná sklovina.

Liečba medzizubných kazov

  • Počiatočné štádium kazu (biele škvrny) môžeme ešte zvrátiť. Pýtate sa ako? Stačí nasadiť intenzívnu zubnú aj ústnu hygienu a používať správne pomôcky s obsahom fluoridov, ktoré pomáhajú posilňovať zubnú sklovinu a môžu spomaliť (prípadne úplne zastaviť) šírenie. Kriedovo biele škvrny na zube už, bohužiaľ, zostanú… Môže ich však zmierniť šetrné bielenie zubov.

  • Pokročilé kazy zasahujúce do zuboviny sa musia riešiť odborne na stomatologickom kresle. Zubný lekár odstráni celú poškodenú časť zuba a nahradí ju vhodnou zubnou výplňou. Vo väčšine prípadov ide o jednoduchý zákrok, ktorý sa stihne zhruba do 45 minút vrátane podania lokálnej anestézie. Vŕtanie medzizubného kazu nie je nič príjemné, zvládnuť sa však dá. Myslime hlavne na to, že ide o naše zdravie.

  • Při rozsáhlém kazu, který zasahuje až do zubní dřeně, může být nutná endodontická léčba (ošetření kořenového kanálku). V horších případech se jedná o extrakci zubu. K takovému zákroku ale zubní lékař přistoupí jedině ve chvíli, kdy už není jiná možnost.

S akou cenou počítať?

Cena ošetrenia medzizubného kazu sa vždy líši podľa cenníka každej zubnej ordinácie, rozsahu kazu aj náročnosti ošetrenia. Priemerne sa však pohybuje okolo 30 – 150 € za jeden zub..

Medzizubné kazy sú tichými nepriateľmi našich zubov, ktoré musíme brať vážne. Najčastejšie sa ozvú vo chvíli, keď sa to najmenej hodí – napríklad počas sviatkov, keď sú všetky ordinácie zavreté, však áno? Pravidelná starostlivosť o medzizubné priestory je však kľúčová a môže zaistiť zdravý úsmev na celý život.

Najúčinnejšia prevencia

Našťastie existujú pomôcky, ktoré sú ako stvorené do všetkých zákutí zubov a pomôžu zbaviť sa medzizubných kazov raz a navždy.

Stačí, keď s nimi budeme čistiť pravidelne 1× až 2× denne, mechanicky odstraňovať zubný plak a preventívnych prehliadok sa už nebudeme musieť nikdy obávať. Zaberú ani nie pár minút.

Najlepšie medzizubné kefky

Najlepšia medzizubná kefka nie je vždy tá najmenšia – závisí od individuálnych potrieb každého z nás. Všeobecne sa však odporúčajú kefky známych overených značiek (TePe, Curaprox a pod.)

Pri výbere je najdôležitejšie zvoliť správnu veľkosť. Tú nám zmeria dentálna hygienička alebo stomatológ v ordinácii. Ak by ste boli nedočkaví, môžeme odporučiť súpravu viacerých veľkostí, kde správnu veľkosť medzizubnej kefky môžete objaviť sami. Zavádzanie by malo ísť tuho, nie však silou. Zaujíma vás, ako správne čistiť s medzizubnými kefkami? Naučíme vás to.

Dokonca už dnes narazíme aj na elektrický variant medzizubnej kefky, pozrite sa.

Nahradí ústna sprcha medzizubné kefky?

Ústna sprcha je užitočná pri vyplachovaní veľkých kusov jedla a je vhodná napríklad pre pacientov so zubným strojčekom, mostíkmi alebo korunkami. Nedokáže však mechanicky odstrániť zubný plak z medzizubných priestorov tak efektívne ako medzizubná kefka.

Naopak, kombinácia medzizubných kefiek a ústnej sprchy je účinnejšou prevenciou proti zubnému kazu aj zápalu ďasien (gingivitíde). Tomu dávame zelenú! 🙂

Súvisí strava s medzizubnými kazmi?

Ak majú baktérie (spôsobujúce zubný kaz) dostatok cukrov zo stravy, produkujú kyseliny rozkladajúce zubnú sklovinu o to usilovnejšie. Preto častá konzumácia sladkostí a sladených nápojov môže zvýšiť riziko výskytu kazov. Pozor aj na lepivé sušienky alebo cukríky. Tie situáciu nezlepšia – prichycujú sa ľahšie v medzizubí a poskytujú baktériám živiny na dlhší čas.

Medzizubné kefky nenahradia žuvačky

Správna prevencia začína u nás doma a investovať do medzizubnej starostlivosti sa rozhodne vyplatí. Nielenže nám pomôže predísť kazom, drahým zákrokom u lekára a ďalším nepríjemnostiam na zubárskom kresle, môže dokonca zlepšiť naše celkové zdravie do budúcna. Pamätajte, že zdravý úsmev je najlepším doplnkom, ktorý môžeme nosiť každý deň a všetci nám ho budú závidieť.

Klára Lípová, DiS.
autor článku

Klára Lípová, DiS.

redakcia Nazuby.eu

2. septembra 2024

MUDr. Michaela Kotyzová
garant článku

MUDr. Michaela Kotyzová

zubná lekárka,

České Budějovice

2. septembra 2024

  • https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/10946-cavities
  • https://www.acffglobal.org/for-patients/what-is-caries/
  • https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/sugars-and-dental-caries
  • https://www.nzip.cz/clanek/660-zubni-kaz-zakladni-informace