Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Druhy vykladacích zubných náhrad

Prísť o zub alebo dokonca o viac zubov môže byť pre človeka stresujúce. Dneska ale existuje množstvo riešení, ako zuby nahradiť a pritom si ďalej pochutnávať na obľúbených jedlách. Riešením jednotlivo vypadnutých zubov aj absencia väčšej časti chrupu sú vykladacie zubné náhrady. Väčšina z nás si pod pojmom protéza predstaví klasické zuby v pohári. Pozrime sa ale na druhy náhrad zblízka.

Zubné náhrady
Zubné náhrady

Čiastočná náhrada

Strata akéhokoľvek zuba je stresujúce a nepríjemná. Čiastočné zubné náhrady ale môžu byť riešenie. Pri strate jedného zuba sa často pristupuje k riešeniu implantátom alebo mostíkom. Najjednoduchším variantom napríklad pre stratu troch zubov sú náhrady s jednoduchými kotviacimi prvkami. V podstate sa jedná o čiastočnú protézu, ktorá je iba prichytená drôtikom k iným zubom. Tento typ náhrady sa často používa len ako dočasné riešenie, pretože jej nosenie nie je príliš komfortné.

O niečo pohodlnejšie a stabilnejšie sú skeletové náhrady. Tie však naopak trochu zaostávajú v estetike, pretože býva často viditeľný prechod medzi náhradou a ostatnými zubami. Ďalším druhom čiastočnej náhrady je tzv. hybridná protéza. Tá esteticky vyzerá najlepšie a je uchytená pomocou zásuvných spojov. V podstate vyzerajú hybridné protézy veľmi podobne ako celkové náhrady, ale zubní lekári ich zhotovujú len v prípadoch, že v čeľusti ostali zuby, na ktoré je možné náhradu uchytiť.

Celková náhrada

Ak už ste prišli o väčšinu alebo o všetky zuby, je potreba pristúpiť k zhotoveniu celkovej zubnej náhrady. Celkovú náhradu okrem zubov tvoria tiež ďasno a podnebie. Zuby sú buď vytvárané zo živice alebo z keramiky, ktorá je odolnejšia. Zuby do protézy sú vytvárané jednotlivo, preto náhrady vyzerajú veľmi realisticky a sú podobné skutočnému chrupu.

Keď sa zubná náhrada umiestňuje do ústnej dutiny, tak nie je úplne nepohyblivá. Bez použitia akéhokoľvek fixačného prípravku totiž funguje len na báze prisatia  sa k podnebiu. Aby ste mali väčší pocit komfortu pri nosení náhrady a nemuseli sa báť so zubnou náhradou jesť, je lepšie použiť niektorý z fixačných prípravkov, ktoré zaručujú väčšiu stabilitu zubnej náhrady. Aj tak si ale na náhradu budete musieť zvyknúť. Bežnými sú problémy s hryzením či rozprávaním, často dochádza k šušlaniu. Tieto problémy však po čase vymiznú, až si na zubnú náhradu zvyknete, trvať to môže pár týždňov. Kvôli tomu je dobré náhradu nosiť spočiatku celý deň, neskôr je dobré náhradu na noc vyberať.

Ako sa o umelý chrup starať? Aj keď sa to môže zdať ako zbytočné, o umelý chrup je potrebné sa starať ako o vlastné zuby. Zakaždým sa preto odporúča ústa vypláchnuť ústnou vodou. Aspoň raz by ste náhradu mali čistiť mäkkou zubnou kefkou a rovnako tak by ste touto kefkou mali čistiť ďasná. Zubnú náhradu odkladajte do nádoby s čistou vodou alebo vodou s rozpustenou čistiacou tabletou. Čistiaci roztok pomáha zbavovať náhradu baktérií a pomáha tak predchádzať vzniku zápalu ďasien.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu