Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Bylinná, penivá, homeo - ako spoznáte tieto zubné pasty?

Vsádzate pri výbere pasty na overenú klasiku alebo by ste radi vyskúšali niečo nové? Ako sa od seba líšia penivé a bylinné, aké zloženie majú homeo pasty a pre koho sú vhodné? To všetko sa dozviete v článku.

Ako spoznám tieto zubné pasty?
Ako spoznám tieto zubné pasty?

Niektorí z nás majú skrátka obľúbenú zubnú pastu a nepotrebujú ju meniť. Pokiaľ ale máte problémy s ďasnami, afty alebo popraskanými kútikmi úst, možno by ste mali uvažovať o zmene. Zloženie potravín dnes študujeme úplne bežne, ale u kozmetických produktov to zatiaľ moc z nás nerobí.

Ako spoznám naozaj bylinnú zubnú pastu?

Správna pasta s bylinnými výťažkami by mala obsahovať bylinné extrakty, ktoré sa v zložení označujú ext., extract a herbal extract. Pokiaľ v zložení nájdete Oil, jedná sa iba o silice. To sú extrahované olejové látky, ktoré sa tiež nazývajú esencie. Do zubných pást sa pridávajú v minimálnom množstve, preto obvykle nie sú dostatočne účinné. Naopak extrakty sa pripravujú väčšinou takzvanou maceráciou (vylúhovaním). Tento proces udrží v každej z bylín jej priaznivé účinky, ktoré majú vplyv na zdravie a kondíciu zapálených alebo krvácajúcich ďasien.

Čo penivé zubné pasty?

Veľmi penivé pasty dodajú pocit dokonalého čiste a zvyčajne dobre osvieži dych. Penidla v pastách sú však najčastejšie chemická. V zložení ich nájdete ako Sodium Lauryl Sulphate (SLS) alebo Sodium Coco Sulphate (SCS). Jedná sa o lacná a účinná penidla, ktorá však u osôb s citlivou ústnou dutinou trpiaci na afty ich výskyt zvyšuje. Zubné pasty bez penidiel síce menej pení, ale nedráždi ústne sliznice. Ak by ste hľadali zubnú pastu s prírodnými penidlami, tak musí byť v zložení napr. Sodium Sweetalmondamphoacetate. To je penidlo na báze mandlí a obsahujú ho napríklad zubné pasty značky Herbadent. Je preto vhodná aj pre najmenšie deti alebo pre pacientov po onkologickej liečbe.

Hlavná požiadavka na odstránenie zubného povlaku

Zubné pasty obsahujú zložky, ktoré pri správnej technike čistenia zubov napomáhajú odstrániť bakteriálny film zo zubnej skloviny. Aby ste si nepoškodili sklovinu ani v prípade, že úplne neovládate správnu techniku čistenia, hľadajte zubné pasty s hydrátovanými silikami. To sú veľmi jemné abrazíva (brúsne látky), ktoré aj napriek svojej jemnosti odstraňujú zubný povlak z povrchu zuba účinne

Klasika – zubné pasty s fluórom

Väčšina zubných pást dnes obsahuje zlúčeniny fluóru, tzv. fluoridy. Tie sú obľúbené najmä preto, že napomáhajú zaceliť drobné defekty zubnej skloviny. V zložení ich nájdete pod označeniami fluorid sodný alebo aminfluorid. Nemožno si myslieť, že fluoridy majú iba pozitívne účinky – pre niekoho môžu byť dráždivé a príliš časté používanie fluoridov môže tiež spôsobiť vznik bielych škvŕn na zuboch (fluoróza). Dnes ale nie je problém kúpiť zubné pasty bez fluóru, ktoré sú vhodné pri kožných problémoch alebo onkologickej liečbe.

Prečo je tak obľúbená mentolová príchuť?

Mentol vyhľadávajú osoby, ktoré od zubnej pasty očakávajú výrazné osvieženie dychu. Mentol sa získava zo silíc mäty piepornej, a práve preto dodáva požadovaný efekt osvieženia po každom čistení. Mentol tiež často pôsobí i antibakteriálne. Používanie zubných pást s mentolom je obmedzené iba v prípade, že užívate homeopatiká. Silne aromatické látky totiž môžu účinky lieku znižovať. Ak sa vám mentolová príchuť zubných pást už omrzela, tak dnes nie je problém nájsť svieže pasty s inou príchuťou.

A čo napríklad homeo zubnú pastu?

Zatiaľ nie sú veľmi známe a pritom sú ideálnou pastou pre tehotné alebo dojčiace ženy, pacientov s kožnými problémami alebo pre osoby podrobujúce sa onkologickej liečbe. Ak ste sa rozhodli vyskúšať homeo zubnú pastu, tak hľadajte u značky Herbadent. Ich pasta navyše obsahuje ženšen a prírodné penidlo z mandlí. Použiť ju môžete aj pri liečbe homeopatikami, pre malé deti alebo pri alergii na fluór či mentol.

Rozhodnutie je na vás

Akú pastu budete používať, je čisto na vás. Pokiaľ ale dostanete nejaké odporúčania od zubného lekára alebo dentálnej hygieničky, je dobré sa týmito odporúčaniami riadiť. A nezabúdajte vyberať aj s ohľadom na alergie a prípadnú citlivosť ústnej dutiny.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu