Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Čo Vás zaujíma o zubných náhradách, mostíkoch a implantátoch

Či už o vlastný zub prídeme akýmkoľvek spôsobom, zvyčajne sa potom nevyhneme procesu výberu a vytvárania náhrady. Medzi zubné náhrady nepatria iba snímateľné celkové náhrady, ale aj korunky, mostíky alebo implantáty. Či už Vás zaujíma čokoľvek ohľadom výberu náhrady alebo následnej starostlivosti o ňu, obraciate sa na našu dentálnu hygieničku v Poradni. A na čo sa najčastejšie pýtate?

Zubné náhrady
Zubné náhrady

Nie je nič neobvyklé mať v dnešnej dobe zubnú náhradu - teda mostík, korunku alebo implantát. Tomu však predchádzajú otázky výberu a následnej starostlivosti. A s tým Vám pomôže naša dentálna hygienička.

Z akého materiálu si mám nechať urobiť mostík?

Pokiaľ sa jedná o mostík, tak živica je vždy len provizórne riešenie. Tento materiál nedokáže dlhodobo vydržať žuvací tlak prenášaný z pilierových zubov mostíka na medzeru. Varianty definitívnych mostíkov sú rôzne, záleží vždy, čo daná ordinácia ponúka. Najdrahším variantom je mostík keramický alebo metalokeramický, ktorý je najodolnejší a tiež najestetickejší. Ďalším variantom je tzv. fazetovaný mostík, kde konštrukcia mostíka je z kovu a vo viditeľných úsekoch je živica. Je to o niečo lacnejšie ako karemika, pevnosť je takmer rovnaká, len estetika živice nie je taká ako u keramiky, môže sa časom zafarbovať a odlupovať. Ale myslím, že ak sa ešte spýtate svojho zubného lekára, nebude mať problém s tým vám vysvetliť, ktorý variant je pre vás vhodný a tiež vy sa musíte rozhodnúť, akú čiastku ste ochotná do mostíka investovať.

Ako sa správne starať o zubný implantát?

So zubnými implantátmi je potrebné dodržiavať perfektnú zubnú hygienu. Rovnako tak, ako existuje periodontitída (zápal okolia zuba, spôsobený z 99% zlou hygienou) existuje aj periimplantitída (zápal okolia implantátu, spôsobený z 99% zlou hygienou). Zubnú pastu aj ústnu vodu si vyberte podľa chuti a penivosti, dôležité však je používať správne medzizubné kefky, ktorých kovové vlákno je potiahnuté plastom, aby sa tak implantát nedostal do styku s kovom napr. medzizubné kefky Elmex, alebo  TePe z našej ponuky. Ústna sprcha je v prípade implantátov určite vhodnou pomôckou na dočistenie.

Aké sú podmienky pre zhotovenie hybridnej náhrady?

Ak je náhrada fixovaná len na koreňoch, tak tieto korene musia byť dostatočne upevnené v kosti, množstvo okolitej kosti už tak rozhodujúce nie je.

Aká korunka je lepšia na dolnú šestku - kovokeramická alebo celokeramická?

Záleží na rozsahu poškodenia zuba a na estetike, akú požadujete. Modernejšia je celokeramické korunka, ale nie je vhodná v každom prípade. Lepšie je to vždy konzultovať s ošetrujúcim lekárom, ktorý dobre pozná Váš chrup.

Ako predísť zafarbeniu zubnej náhrady od kávy a čierneho čaju?

Zubné protézy sa vyrábajú zo živice a tá bohužiaľ nie je úplne farebne stála (aj z tohto dôvodu by sa mala po troch rokoch meniť). Zubnú pastu používajte obyčajnú, ale ak sa chcete zafarbenia vyvarovať, obmedzte príjem pigmentotvorných potravín, napr: miesto rozpustnej kávy pite prekvapkávanú, namiesto červeného vína pite biele, miesto čierneho čaju pite bylinkový, miesto čučoriedkového koláča si upečte radšej malinový atď.

Ako sa správne starať o čiastočnú snímateľnú náhradu?

U čiastočných zubných náhrad sú všeobecné odporúčania takéto: náhrady na noc vyberať, dôkladne vyčistiť špeciálnou kefkou a ukladať do krabičky, raz týždenne dať na noc do dezinfekčného roztoku.

Čo keď mám ešte inú otázku?

Ak ste v článku nenašli odpoveď na Vašu otázku, môžete sa na nás a našu dentálnu hygieničku obrátiť v Poradni. Radi Vám pomôžeme.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu