Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Kývajú sa vám zuby? Príčinou môže byť parodontóza

Pojem parodontóza už počul asi každý. Údajne nás v starobe čaká všetky. Je dedičná, prejavuje sa krvácaním ďasien a môžeme ju len zmierniť. Nakoniec nám totiž zuby aj tak vypadnú. Aká je ale pravda? Toto chronické infekčné ochorenie vzniká pôsobením baktérií zubného povlaku na závesný aparát zuba. Trvá to však niekoľko rokov, pravdepodobne až desiatky.

Parodontóza
Parodontóza

Neodstránený zubný povlak z povrchu zubov alebo z medzizubného priestoru začne časom mineralizovať. Tak vzniká obávaný zubný kameň. Povlak aj kameň obsahujú baktérie, ktoré poškodzujú ďasno, a to reaguje zápalom. Najčastejším prejavom zápalu ďasien je krvácanie, pretože je jediným obranným mechanizmom tela.

V krvi máme imunitné protilátky, ktoré sa s baktériami snaží bojovať. Nie je to ale úspešný boj. Pri niekoľkoročnom zápale ničí baktérie väzy, ktoré upevňujú ďasno na povrchu zuba. Otvoria si tak cestu ku kosti, ktorá zub drží v ústach. Jej úbytok má za následok odhaľovanie koreňa zuba. Pri strate kosti v rozsahu jednej tretiny koreňa už začína mierne kývanie. Čím dlhšie pôsobí povlak a kameň na okolie zuba, tým vážnejší je úbytok kosti a rýchlejšia cesta k strate zuba. Ako dlho to môže trvať? Závisí to na ústnej hygiene, množstvu zubných kazov a výplní, imunite a celkovom zdraví.

Kývajúci zub je ešte možné zachrániť

Kývanie zuba nemusí byť nutne posledným štádiom pred jeho vypadnutím. Podstatná je veľmi dôsledná profesionálna aj domáca zubná hygiena. S tým vám pomôže dentálna hygienička alebo parodontolog. Zubný lekár navrhne plán liečby a prípadne predpíše antibiotiká. Dentálna hygienička odstráni zubný kameň. Najprv nad ďasňami a potom nasleduje takzvané subgingiválne ošetrenie. Ako to prebieha? Špeciálnymi ručnými nástrojmi sa odstraňuje zubný kameň pod ďasňami, koreň zuba sa očistí a vyhladí. Toto ošetrenie sa spravidla vykonáva v lokálnej anestézii, ktorú aplikuje lekár. Väzivové vlákna sa tak môžu čiastočne zregenerovať. Samozrejmosťou je inštruktáž domácej dentálnej hygieny. Ak pokyny pacient dodrží, môže sa kývanie zuba zmierniť, alebo dokonca zmiznúť.

Liečba je možná iba s vôľou pacienta

V prípade parodontózy je nutné dochádzať na dentálnu hygienu trikrát až štyrikrát za rok. Dôsledná domáca starostlivosť a pravidelné návštevy zubného lekára musí byť samozrejmosťou. Preto je kľúčová najmä spolupráca pacienta. Parodontóze sa môžete úplne vyhnúť, ak budete hygienu dodržiavať dlhodobo a ďasná sa nedostanú do zápalu. Čistý zub bez povlaku a kameňa sa nemôže pokaziť ani ochorieť parodontózou v akomkoľvek veku.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu

Lucie Zídková, DiS.
garant článku

Lucie Zídková, DiS.

dentálna hygienička,

klinika DentalCare