Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Najčastejšie problémy, ktoré so zubami máme

Počet ľudí s parodontózou stále rastie. Až 90 % osôb nad 30 rokov má problémy s krvácaním ďasien. Aké sú ďalšie najčastejšie problémy so zubami? A ako je najlepšie riešiť?

Zubná lékárka
Zubná lékárka

Korunky, mostíky, implantáty a ďalšie náhrady sú pomerne drahé. Preto by sme mali robiť maximum preto, aby nám vlastné zuby vydržali čo najdlhšie. Aj napriek tomu má veľké percento ľudí problémy so zubami. Tie ale môžu mať pomerne jednoduché riešenie.

Až 80 % ľudí má zubný kaz

Niektorým zub vŕtali raz. Iní majú kazov v ústach hneď niekoľko. Príčinou sú baktérie zubného povlaku, ktoré pôsobia na sklovinu. Tie rozkladajú sacharidy na kyseliny, ktoré odvápňujú sklovinu. Proti už vzniknutému zubnému kazu sa bojovať nedá. Ten sa musí odvŕtať a zub zaplombovať. Môžete mu ale predchádzať. Ako? Pravidelným a správnym čistením aspoň dvakrát denne. Nezabúdajte čistiť aj medzizubné priestory. Do nich sa klasickou kefkou nedostanete. Lenže plak sa tam dostane. Keď ho neodstránite, hrozí vám vznik nielen medzizubného kazu.

Každý tretí človek trpí paradentózou

Ochorenie ďasien tiež úzko súvisí s nedostatočným čistením zubov a medzizubných priestorov. Hlavnou príčinou zápalu je hromadenie baktérií plaku pri krčku zuba. Ďasná na tento plak reagujú krvácaním. Na pozore sa musí hlavne fajčiari. Nikotín má účinky na sťahovanie ciev, takže ako fajčiar môžete mať zápal a pritom vám ďasná nebudú krvácať. Vzniku tohto ochorenia predídete opäť pravidelným čistením. Ak sa vám z neodstráneného plaku rýchlo tvorí zubný kameň, potom je potrebné pravidelne chodiť na dentálnu hygienu. A oplatí sa to. Predsa nechcete prísť o zub!

Zápal ďasien v posledných rokoch trápi i teenagerov. Dôvodom je nielen nedostatočná ústna hygiena. Na vine môžu byť tiež hormonálne zmeny. Je preto potrebné dodržiavať pravidelné návštevy u zubného lekára a aspoň dvakrát ročne navštíviť dentálnu hygienu.

Trápenie so zubami múdrosti sa vyhne iba štvrtine populácie

Obom spomenutým problémom sa dá predchádzať. Lenže zuby múdrosti vás môžu potrápiť, aj keď si budete dobre čistiť zuby. Záleží u nich na tom, ako rastú a či majú v čeľusti dosť miesta. Posledné stoličky veľmi rady rastú smerom do ostatných zubov, do tvárí alebo iným smerom. Hlavne nie tým správnym. V týchto prípadoch zubní lekári zvyčajne odporučí ich odstránenie na stomatochirurgii. K tomu sa pristupuje aj v prípade, že vám zuby síce rastú správne, ale vy nemáte dostatočne veľkú čeľusť. Vyrástli vám "múdráky" bez problémov? Tak si dávajte pozor na to, aby ste ich dobre čistili. Tieto zuby majú tendenciu sa veľmi rýchlo kaziť. S normálnou kefkou sa k nim totiž nedostanete úplne dobre. Preto na ne radšej používajte tu jednozväzkovú. Môžete mať ale šťastie. Zuby múdrosti sa pomerne vysokému percentu ľudí ani nezaloží. Ak to tak máte aj vy, tak sa môžete začať radovať. Aspoň tento problém sa vás nebude týkať.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu