10 najväčších mýtov o zuboch alebo ako je to naozaj?
Vaše zuby dostávajú zabrať! V každom súste číha zákerný zubný kaz a čaká na príležitosť k útoku. Je načase vziať starostlivosť o zuby do svojich rúk a odhaliť najčastejšie polopravdy o zuboch. Jedine tak sa už nikdy nenecháte nachytať a zubom doprajete správnu starostlivosť.
10. Citrón so sódou je najúčinnejší spôsob bielenia zubov
Toto naozaj neskúšajte. I jediný pokus s touto „zázračnou“ metódou môže nenávratne poškodiť zubnú sklovinu. Jedlá sóda pôsobí abrazívne podobne ako niektoré bieliace pasty, ale takto koncentrovaná vedie ku vzniku rýh v sklovine, v ktorých sa potom pigmenty a nečistoty usadzujú o to rýchlejšie.Kyselina citrónová potom len dielo skazy dokončí – už tak poškodenú sklovinu ďalej naleptá a rozruší. Pokiaľ chcete svetlejší chrup, vyskúšajte bezpečné metódy bielenia.
9. Žuvanie žuvačiek škodí zubom a plombám
Skôr naopak – žuvanie podporuje tvrobu slín a bráni tak suchosti v ústach a množeniu nežiadúcich mikroorganizmov. Mali by sme sa ale vyhnúť akýmkoľvek žuvačkám s cukrom, pretože cukor sa v ústach premieňa na kyseliny, ktoré poškodzujú zubnú sklovinu. Mnoho zubárov preto odporúča žuvačky so xylitolom, ktoré pôsobia antibakteriálne a majú veľmi priaznivý vplyv na ústnu mikroklímu.
8. Elektrická kefka čistí zuby lepšie než klasická manuálna
Kto zvláda správnu techniku čistenia zubov, vyčistí si zuby rovnako dobre klasickou i elektrickou zubnou kefkou. Kto ale s technikou čistenia bojuje, tomu môže elektrická kefka pomôcť, rovnako ako všetkým, ktorí nemôžu klasickú kefku dobre držať a ovládať (seniori, hendikepovaní...). Či už ale používate klasickú alebo elektrickú, nezabudnite na dôkladné čistenie medzizubných priestorov.
7. Čím mäkšia kefka, tým lepšie
Niekedy sa môžeme stretnúť s opačným tvrdením – že tvrdšia kefka lepšie odstráni plak. Nie je to ale pravda. Pre účinné odstraňovanie zubného plaku je rozhodujúca veľkosť a tvar hlavice kefky (ideálna je malá hlavička s rovno strihanými vláknami), počet vláken (čím viac a čím hustejšie vedľa seba sú, tým lepšie) a správna technika čistenia. Tvrdšie kefky môžu nenávratne poškodiť ďasná, a tak ich je možné odporúčať len na uľahčenie prechodu k mäkkým alebo veľmi mäkkým kefkám. Pozrite sa, ako kefku správne vybrať.
6. Žiadne sladké = žiadne kazy
Rozrušovanie zubnej skloviny nespôsobujú cukry, ale kyseliny. Cukry sú problematické preto, že sa v ústach premieňajú práve na kyseliny. Pretože sa ale v jedle a pití vyskytujú kyseliny celkom bežne (a mnoho z nich náš organizmus nutne potrebuje), odoprenie si sladkého zuby nezachráni. Rozhodne im ale uľaví. Pokiaľ chcete pre svoje zuby urobiť ešte viac, preskúmajte, akým potravinám je lepšie sa vyhnúť a na aké nezabudnúť.
5. Vykloktanie ústnou vodou odstráni zubný plak
Je nám ľúto, inak než pravidelným mechanickým čistením kefkou zubný plak neodstránite. Klasickou alebo elektrickou zubnou kefkou vyčistíte plochy zubov a ďasien, medzizubnými kefkami potom dočistíte medzizubie, kde sa plak usadzuje najviac. Ústna voda len pomáha brániť usadzovaniu nového plaku, starý neodstráni. Existujú ale ústne vody na indikáciu zubného plaku, ktoré vám ukážu, kde je ešte potrebné zuby dočistiť.
4. Za moje kazy môže tehotenstvo
Je pravda, že na začiatku tehotenstva, keď dochádza k častému zvracaniu, môžu byť zuby náchylnejšie ku kazom. Hormonálne zmeny v organizme potom môžu prispieť k opuchom ďasien, čo tiež nie je nič príjemné. Oba problémy ale rieši pravidelné čistenie zubov kvalitnou zubnou kefkou, zubnou pastou, medzizubnými kefkami a poprípade ústnou vodou. Nastávajúce mamičky to teda majú o trochu ťažšie než ostatní, ale zdravie zubov a ďasien majú úplne vo svojich rukách.
3. Namiesto čistenia zubov si dám jablko
Snáď najznámejší mýtus, ktorý sa traduje. Pravdou ale je, že jablko obsahuje cukry a kyseliny, ktoré narušujú zubnú sklovinu, a tak rovnako ako po akomkoľvek inom jedle je potrebné i po zjedení jablka zuby dôkladne vyčistiť. Jediné, čo jablko môže priniesť, je pocit sviežosti v ústach – je to ale len slabá útecha. Na zuboch i v medzizubí je stále nedostránený plak, ktorý bude vašim zubom škodiť, pokiaľ ich kvalitne nevyčistíte.
2. Zubné implantáty ma konečne zbavia starostí
Starostlivosť o zubné náhrady a implantáty je zložitejšia, než sa môže zdať. Ak sa o ne totiž nebudete dobre starať, hrozí, že je organizmus odmietne (vylúči) a vy o svoje krásne nové zuby prídete. To potom bolí ústa aj peňaženku. Starostlivosť o implantáty ale nie je žiadna veda – u implantátov dbajte viac na čistenie medzizubných priestorov a pre náhrady existujú špeciálne kefky alebo dezinfekčné roztoky priamo určené pre čistenie zubných náhrad.
1. Kazivosť zubov je dedičná
Pre tých, ktorí veria tomuto mýtu, máme zlú správu – je dokázané, že dedičnosť zubov a ich vlastností nie je možná. Zdediť sa tak dajú len nedokonalé návyky zubnej hygieny. Tie sa ale dajú napraviť aj v dospelosti, keď sa naučíte správnej technike čistenia a začnete pravidelne používať správne medzizubné kefky. Starých kazov sa síce nezbavíte, ale predídete vzniku nových.
Dentálnej hygiene naozaj rozumieme
130 odborných článkov
440 otázok a odpovedí
115 vysvetlených pojmov
98% ľudí Nazuby ďalej odporúča
Martina - 100%
Som nadmieru spokojná aj s prehľadnosťou a sortimentom a zároveň s ochotou zamestnancov, ktorí sa naozaj snažia vyjsť zákazníkovi v ústrety.
Slavomír - 100%
Obchod so širokou ponukou prípravkov a nástrojov pre ošetrovanie chrupu a ústnej dutiny. Veľmi priaznivé ceny, vysoká rýchlosť dodania, rozsiahla sieť výdajných miest.
Andrea M. - 100%
Jednoznačne odporúčam, zásielku som dostala za dva dni :-)
Leon B. - 90%
Vnímam tento obchod ako seriózneho dodávateľa. Na webe sa nevyhýbajú humoru a to sa mi páči.