Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Zubná kefka patrí spolu so zubnou pastou k hlavnému a najdôležitejšiemu nástroju na odstraňovanie povlakov a zvyškov potravy zo zubov.

V súčasnej dobe sa vyrábajú zubné kefky v mnohých prevedeniach, ktoré sa líšia tvarom, tvrdosťou štetín, dĺžkou či poskladaním štetín. Odpoveď na otázku, ktorá zubná kefka je najlepšia, asi neexistuje. Mnoho štúdií však preukázalo, že ručná zubná kefka s krátkou hlavou a syntetickými, zaoblenými štetinami je vhodnejšia.

Zubná kefka by teda mal mať krátku asi 2,5 cm dlhú hlavičku, elastické, rovné, na konci oblé štetiny vyrobené z plastového vlákna. Priemer vlákien, ktorý by sa mal pohybovať v rozmedzí od 0,18 až 0,25 mm, dĺžka vlákien by mala byť 10 až 12 mm. Vlákna by mali byť stredne tvrdé, usporiadané do zväzkov, konce vlákien by mali byť zarovnané do jednej roviny. Kefka s krátkou hlavou sa lepšie dostane do všetkých oblastí úst a redšie zväzky vlákien sa viac hodia na odstraňovanie zubného povlaku.

Zubnú kefku je potrebné vymeniť asi po štyroch týždňoch alebo po ohnutí štetín. Po prebehnutej infekcii v ústnej dutine by mala byť zubná kefka tiež vymenená, pretože bakteriálne osídlenie kefky by mohlo viesť k reinfekcii ďasnového vačku.

Okrem ručných zubných kefiek sa vyrábajú tiež elektrické zúbne kefky. Čistenie elektrickou zubnou kefkou však nie je efektívnejšie s porovnaním s ručnou kefkou. Spôsob ich uplatňovania musí byť užívateľom pozorne demonštrovaný.

V súčasnej dobe rozlišujeme elektrické zubné kefky podľa pohybu hlavy kefky:

  • rotačné, kedy hlava vykonáva krúživé pohyby,
  • na pohyby zo strany na stranu (side-to-side),
  • rotačno-oscilačné, hlava vykonáva krúživé pohyby oboma smermi
  • sonické, kedy princípom čistenia je rozkmitanie vlákien na vysokej frekvencii (500Hz) 

Jednou ručnou ani elektrickou kefkou na zuby sa nedajú vyčistiť všetky plochy zubov, preto je dôležité používať dentálnu niť alebo interdentálnu zubnú kefku (medzizubná kefka). Táto kefka je vhodná na čistenie medzizubných priestorov, najmä vkliesliny na aproximálnych plochách sa nimi dajú efektívne vyčistiť. Vyrábajú sa v rozmanitých prevedeniach a v rôznych veľkostiach, mali by byť také veľké, aby úplne vyplnili medzizubný priestor. Ak si nie ste istí výberom vhodnej medzizubnej kefky, potom sa pozrite do nášho článku o tom, ako vybrať správny medzizubnú kefku. Špeciálnou pomôckou na čistenie   horšie prístupných miest v dutine ústnej slúžia jednozväzkové kefky tiež nazývané ako solo kefky.

S technikou čistenia zubov, veľkostí interdentálnej zubnej kefky či s používaním ďalších špeciálnych   zubných pomôcok najlepšie poradí dentálna hygienička.


Zdroj: HELLWIG, Elmar. KLIMEK, Joachim. ATTIN, Thomas. Záchovná stomatologie a parodontologie. Přeložil MUC. Jan Streblov. 1. české vydání. Praha: Grada Publishing a.s., 2003. Počet stran 332. ISBN 80-247-0311-4.